Bin aydan hayırlı gece

Ramazan Günlügü
“Doğrusu biz Kur’ân’ı Kadir Gecesinde indirmişizdir. Kadir Gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir Gecesi bin aydan hayırlıdır. Melekler ve Cebrail o gecede Rablerinin izniyle her türlü iş için i...
EMOJİLE

“Doğrusu biz Kur’ân’ı Kadir Gecesinde indirmişizdir. Kadir Gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir Gecesi bin aydan hayırlıdır. Melekler ve Cebrail o gecede Rablerinin izniyle her türlü iş için inerler. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir. “ (Kadir sûresi, 1-5)

örnek hayatlar…

TALHA b.UBEYDULLAH

n Talha bin Ubeydullah, Basra’ya ticaret için gittiğinde oranın seçkin rahiplerinden biriyle karşılaştı. Rahip ona Harem beldesinde bir peygamberin geleceğini söyledi ve ona uymasını tavsiye etti.

Talha yıllar sonra Mekke’ye döndüğünde Muhammed’ül Emin’e vahiy geldiğini öğrendi.

Ebru Bekir’in de müslüman olduğu haberini alan Talha, Resullulah’a giderek İslam kervanına katıldı.

Kavminin ileri gelenlerinden olmasına rağmen Kureyşlilerin işkencesinden kurtulamadı.

Müslümanlar hicretle emrolunduklarında Talha da Medine’ye hicret etti. Bedir Savaşı dışında bütün savaşlarında Resullulah (sav)’la birlikte oldu. Bedir savaşında yoktu. Çünkü Resulullah başka bir göreve yollamıştı.

Talha, Uhud’da aslanlar gibi çarpışmıştı. Allah Resul’ünu korumak için var gücüyle çaba gösterdi. Tüm savaşlarda Talha, safların en önünde Allah’ın rızasını arıyor, Resul’ünün bayrağını koruyordu.

Talha, müslümanların zengin ve serveti çok olanlardandı. Çok defa tüm servetini bir defa da dağıtırdı. Kerem sahibi Allah da ona bunu kat kat verirdi. Efendimiz (sav)’ın vefatından sonra da Talha islama hep hizmet etti.

Talha, “ Cemel Vakasında Zübeyr bin Avvam ile başlangıçta Hz Ali’nin karşısındaydılar. Ancak daha sonra savaşa katılmaktan vazgeçtiler. Talha, savaştan çekildi ama Mervan bin Hakem’in attığı okla vurularak, hayatı sona erdi.

 

Yeni Akit

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme