‘Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı’ nasıl geçiyor?

Ramazan Etkinlikleri
Abdullah Güner’in haberi Türkiye Diyanet Vakfı tarafından organize edilen ve İBB Kültür A.Ş.’nin katkılarıyla düzenlenen ‘32. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı’ 8 Temmuz Pazartesi günü Beyazıt Meyda...
EMOJİLE

Abdullah Güner’in haberi

Türkiye Diyanet Vakfı tarafından organize edilen ve İBB Kültür A.Ş.’nin katkılarıyla düzenlenen ‘32. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı’ 8 Temmuz Pazartesi günü Beyazıt Meydanı’nda okuyuculara kapılarını açtı.

Daha önceleri, Sultanahmet Camii avlusunda açılan fuarın Beyazıt Meydanı’nda açılışının da ikinci senesi. Birçok yayınevinin bir araya geldiği fuarın ilk haftasının değerlendirmesini stantlarda duran yayınevi temsilcilerine sorduk.

“Türkiye Kitap Fuarı’nda Yeni Çıkan Kitaplar” Haberimiz İçin Tıklayın.

TÜRKİYE KİTAP VE KÜLTÜR FUARI
 

32. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı başlayalı bir hafta oldu. Sizce fuar nasıl geçiyor?

ÇAĞRI YAYINLARI (Mehmet Akif Kurt)

Beyazıt Camii tadilatta olmasından dolayı ve buradaki yemekçilerin olmayışından dolayı geçen seneye göre çok kötü gidiyor. Cami tadilatta olduğu için gelenler Teravih Namazı kılamadıkları için burada akşam vakti çok kalamıyorlar. İftara kalan halkın yemek yiyeceği bir yer yok. O yüzden de genellikle Sultanahmet’e gidiyorlar.

 

ÖTÜKEN NEŞRİAT (Samet Ocaktan)

Fuar, hafta içi yoğun değildi. Hafta sonuna doğru ise biraz daha yoğunluk oluyor. Gün içinde ikindi ve akşam arası yoğunluk artıyor.  Bu sene Beyazıt’taki etkinlikler –kendi kişisel görüşümdür- yeterince güzel organize edilmemiş. Sultanahmet’teki etkinlikler burayı gölgede bırakıyor. Haliyle ahali de burayı değil de orayı tercih ediyor. Buraya da daha çok kitapseverler, iyi kitap okuyucuları geliyor. Beyazıt Camii’nde teravih namazı kılınmıyor. Akşamları burada sessizlik oluyor.

 

TİMAŞ YAYINLARI (Yavuz Selim Küçük)

Bu yıl fuar hafta içi son derece normal ve sakin geçiyor. Okuyucular daha çok hafta sonu geliyor. Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri daha fazla yoğunluk oluyor.

 

BÜYÜK DOĞU YAYINLARI (Tugay Kaban)

Fuar bu sene durgun! Çünkü Beyazıt Camii restorasyonda olduğu için hafta içleri genellikle durgun ama Pazartesinden Cumaya doğru böyle seviyeli bir yükseliş oluyor. Hafta sonu eski haline dönüyor.

KUBBEALTI YAYINLARI (Mustafa Gündüz)

Fuar normal geçiyor. İlk hafta biraz daha sakindi ama bu hafta başı biraz daha yoğun. Tabi bunda tanıtımlarında etkisi var. Daha yeni yeni öğreniyor insanlar.

Bu yıl dezavantajlarımız da var. Beyazıt Camii tadilatta ve havalar daha da sıcak olmaya başlıyor. Bu iki dezavantaja rağmen bizim açımızdan normal geçiyor fuar.

BEYAN YAYINLARI (Mehmet Tevfik Ekiz)

Genel bir değerlendirme yapmak iyi olmaz. Çünkü fuar başlayalı bir hafta oldu. Bu bir haftayla ilgili değerlendirme yapacak olursak; ilk hafta olmasından dolayı insanların Ramazan’a alışması meselesi vardı. Dolayısıyla oruca alışmak bakımından insanların gündüz buraları gezme imkanı çok olmuyor işin doğrusu. Bir başka etken de Beyazıt Camii’nin restorasyonda olması. Bu da akşam ve yatsı vakitlerinde çok sıkıntı yaşanmasına sebep oluyor.  Buraya gelen insanlar akşam teravihi de burada kılamayacakları için muhtemelen başka yerlere gidiyorlar. Bu iki sebepten dolayı ilk hafta –Cumartesi ve Pazar gününü hariç tutarak söylüyorum- hafta içerisinde biraz tenha oldu geçen yıllara göre. Ama şunu da unutmayalım: Biz hep geçtiğimiz yılları özler ve içinde bulunduğumuz yılı önemsemeyiz. Öyle bir ihtimal var mı diye düşünüyorum ama bu iki sebepten dolayı ilk hafta bir sakinlik vardı.

 

İNSAN YAYINLARI (Yunus İpek)

Fuar geçen seneye nazaran biraz durgun. Bir hafta üzerine net bir şey söylemekte doğru olmaz ama Beyazıt Camii’nin restorasyonda olmasından dolayı biraz düşüş var geçen seneye nazaran.

 

PINAR YAYINLARI (Selimhan Gündoğdu)

Fuar güzel gidiyor çok şükür. Bu sene camiye yapılan tadilat nedeniyle geçen senelere nazaran daha boş. İftardan sonra biraz hareket oluyor.

 

MAVİ AĞAÇ – PROFİL YAYINCILIK ( Uğur Ceylan)

Fuar ilk hafta geneliyle insanlar evlerinde iftar yaptıkları için durgun gibi. Özellikle caminin de tadilatta olmasından dolayı da bir durgunluk var. Hafta sonu durum daha iyiydi.

NESİL YAYINLARI (Ahmet Kürşat Aksu)

Fuarın ilk haftası bizim beklentilerimizin üzerinde. Yaz olması, Ramazan ayında olmamıza rağmen okuyucular büyük ilgi gösteriyor.

Bu seneki fuarda Beyazıt Camii’nin tadilatta olmasından dolayı vatandaşlarımız teravih için başka camileri tercih ediyorlar. Bu anlamda biraz düşüş var ama genel anlamda satışlar iyi gidiyor.

 

ADIM-DÜŞÜN YAYINLARI (Ahmet Oruç)

Fuar ikinci haftanın başında hareketlenmeye başladı. Şu an için güzel gidiyor.

 

KAYNAK YAYINLARI (Fikret Tekin)

Fuar ilk zamanlar biraz durgundu ama şimdi açıldı elhamdülillah. Her geçen gün daha iyi oluyor… iyi gidiyor.

On5yirmi5

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme