Sultanahmet’te tarihi Bayram Namazı kılınacak

Ramazan Etkinlikleri
Namaz Gönüllüleri Platformu ve Mihrab Gönüllüleri Platformu, Diyanet İşleri Başkanlığı‘nın da desteğiyle Sultanahmet Camii’nde geniş katılımlı Ramazan Bayram namazı kılınacak ve bütün Müsl...
EMOJİLE

Namaz Gönüllüleri Platformu ve Mihrab Gönüllüleri Platformu, Diyanet İşleri Başkanlığı‘nın da desteğiyle Sultanahmet Camii’nde geniş katılımlı Ramazan Bayram namazı kılınacak ve bütün Müslümanlara dua edilecek. Basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: 

“İstiyoruz ki, bu bayram namazı; engellilerin, yaşlıların, kadınların ve çocukların da katılımı ile coşkulu bir dua ve bayramlaşma için, hediyeleşme için, kucaklaşma için, kardeşleşme için güzel bir vesile olsun.

Bayram namazına dededen toruna; yaşlı, çocuk, engelli, kadın-erkek herkesi bekliyoruz.”

HERKES SECCADELERİNİ GETİRSİN!

Camide yer bulamama ihtimaline karşı, herkesin seccadelerini ve abdest almak için ihtiyaç duyabilecekleri paket sularını da yanlarında getirmelerinin uygun olacağını hatırlatıyoruz. Yine, gece saatlerinde ulaşım problemi yaşanabileceğinden, herkesin kendi araçları veya eş-dostlarının araçlarıyla ya da daha erken saatlerde toplu taşıma araçlarıyla Sultanahmet’e ulaşmalarını öneriyoruz.

Özellikle, her mümin kardeşimizin, yanındaki bir mümin kardeşine vermek için küçük ve basit de olsa, bir lokum, şeker, tesbih, başörtüsü, kitap, defter, kalem gibi hediyelik bir şeyle gelmesini tavsiye ediyoruz.

Bu bağlamda, yerel yönetimlere, firmalara ve hayırseverlere de Sultanahmet’te su, çorba, simit gibi basit yiyecekler ikram etmek için organize olmaları çağrısında bulunuyoruz.

Ayrıca, bütün kurum ve kuruluşları, bu Ramazan Bayramındaki “Bayramlaşma” programlarını, bayram namaz sonrasında Sultanahmet’te hep birlikte icra etmeye çağırıyoruz.

Bu Bayram namazının bir ibadet olmasının yanı sıra, Ramazanın ruhuna uygun şekilde, “âlemlere rahmet” olarak gönderilen bir Peygamberin ümmeti olarak,  ülkemiz, bölgemiz ve tüm insanlık için, barış ve kardeşlik duygularının güçlenmesine katkı sağlamasını, ümmetin birliğine vesile olmasını temenni ediyoruz.

Ve bu bayram namazının, Türkiye Müslümanlarının birlik ve beraberliklerinin tüm dünyaya gösterilmesi için bir vesile olacağını düşünüyoruz. Bayramda kardeşçe kucaklaşmamızın ve birlikte dualarımızın bereketi ile daha iyi bir geleceğe ulaşmayı umuyoruz. Ülkemizde, bölgemizde, İslam coğrafyasında ve tüm dünyada adaletten, barıştan, hürriyetten yana bir düzenin gerçekleşmesi için gönül birliği içinde bir arada olalım.

BAYRAM NAMAZINA GENİŞ KATILIM İÇİN SOSYAL MEDYA HASH TAG’LARİ

Sultanahmet’te Bayram namazını, radyo ve TV kanallarımızın, Diyanet TV’nin canlı olarak yapacağı yayından aktarmalarını, önceden iftar ve sahur programlarında duyurarak seyircilerini bu coşkuya hazırlamalarını, gazetelerimizin de haber ve röportajlarla bu güzel birlikteliğe katkı sağlamalarını bekliyoruz. Ayrıca etkin bir sosyal medya kampanyası ile bu güzellikten herkesin haberdar olmasını istiyoruz. Sosyal medyada kullanılmak üzere belirlediğimiz kısa mesajlar (Hash Tag’lar) şunlardır:           

#BayramnamazındaSultanahmetteyim

#BayramnamazındaKardeşlerimleyim

#DuayaAçılanEllerimizleSultanahmetteyiz

#BayramdaBirlikOlmakİçinSultanahmetteyiz

 

BÜTÜN MÜSLÜMANLAR BAYRAM NAMAZI İÇİN SULTANAHMET CAMİİNE

“Topyekûn Allah’ın ipine sımsıkı sarılın, tefrikaya düşmeyin!” (Âl-i İmran 103)

“Eğer tefrikaya düşer, birbirinizle çekişirseniz, rüzgârınız/gücünüz gider!” (Enfal 46)

Namaz da hepimizin, cami de. Aynı Allah’a, Resulüne ve Kitaba iman eden her mümin kardeştir ve bizler tek bir ümmetiz. Bizler “âlemlere rahmet” olarak gönderilen bir Peygamberin ümmetiyiz. Bayram namazı vesilesi ile Allah’ın huzurunda saflarımızı sık ve doğru tutmak sureti ile bir araya geliyoruz. Birlikteliğimizin, sadece İslam dünyası için değil, bütün insanlığın kurtuluşu için bir umut vesilesi olmasını temenni ediyoruz.

Herkesin bildiği gibi, insanı yetiştiren aileyi, ailelerin oluşturduğu toplumu, o toplumu ayakta tutan devleti ve medeniyeti inşa ve ihya edecek olan temel değerler vardır. Bu değerlerden biri de kuşkusuz Ramazan-ı Şerif, Kadir Gecesi ve bu kutsal halkanın tamamlayıcısı olan Ramazan Bayramıdır.

Ramazan ayı, Müslümanlar için bir arınma ve öze dönüş vesilesi olmasının yanında aynı zamanda rahmet, şefkat, merhamet ve yardımlaşma iklimi; zekât ve fitrelerin verildiği, farzı kifâye sorumluluklarının yeniden gözden geçirildiği ve etkilerinin bütün bir yıl devam ettiği bir kutlu zaman dilimidir.

Bu ayda, madden ve manen kirlenen dünyamızın arınması için fiili ve kavli dualar ettik, ediyoruz.

Ramazan-ı Şerif bir şekli ile bedenimizi ve nefsimizi terbiye ve ilahi rıza çerçevesinde disipline etme çabasıdır. Bu çabaların hedefine ulaştığı düşüncesi ile bayram ederiz.

Bu ayda elde edilen yüce ruhluluğu bayram ile taçlandırmak İslam’ın güzelliğidir. Peygamberimiz (s) kadın-erkek, genç-yaşlı bütün Müslümanları Mescidin dışında geniş bir alanda toplayıp coşkulu Bayram namazı kıldırmış, özürleri olanların da kenarda durmalarını söyleyerek bu coşkuya katılmalarını sağlamıştır.

Her konuda olduğu gibi bu konuda da yegâne örneğimiz olan Efendimizin yaptığı gibi, bu bayramı, Medine’deki bayram şenliği coşkusuna, ruhuna ve temel esprisine uygun olarak kutlamak istiyoruz. Böylelikle insanımızın fark gözetmeden bir araya gelmesine ve ortak ibadet etmesine vesile olmuş olacağız.

Bizler bu Ramazan bayram namazında İstanbullu kardeşlerimizle Sultanahmet Camiinde bir arada olmak ve bayram sevincini millet olarak hep birlikte yaşamak istiyoruz. İnanıyoruz ki, Sultanahmet Camiinde İstanbul Müftülüğünün özel programı ile eda edilecek olan bu bayram namazı kardeşliğimizi pekiştirecektir.

Bireyselliğin teşvik edildiği, kimsenin kimseye ihtiyaç duymadığı, aile içinde bile ebeveynle çocukların birbirinden koptuğu günümüzde bu bayramlaşmanın, aynı zamanda dayanışma ruhumuzu da besleyeceğini ve diğer toplumsal görevlerimizin de hatırlanmasına vesile olacağını ümit ediyoruz.

Aile fertleriyle başlayan dayanışma, komşulara, mahalleye, ilçeye, şehre oradan da tüm ülkeye yayılırsa bayramın esas gayesi gerçekleşmiş olacaktır. Bununla da sınırlı kalmayacak, diğer dünya Müslümanlarını da kucaklayacak genişliğe erişecek ve bir tek ümmet olduğumuzun farkına varılacaktır.

Biz tüm İslam alemi bir ümmetiz, tüm insanlık bir aileyiz; bu bayramdaki dualarımız, ümmet için, insanlığın geleceği içindir. Ramazanın arınmışlığıyla temizlenen pak yüreklerin derinliğinden çıkan dualar yücelere yükselecek ve ümmetin kurtuluşuna vesile olacaktır inşallah!

Dua ve niyazımız odur ki; Ramazanda yoğunlaştırılmış mümin ömrünü, kalan on bir aya ve tüm zamanımıza yayalım! Bu ayda zincire vurulan şeytanların prangalarını yeniden çözmeyelim, emeklerimizi zayi etmeyelim, yeniden günah bataklığına saplanmayalım. Böylece bütün ömrümüz Ramazan olsun. Ramazanda doya doya yaşadığımız, arınma ve kulluk bilincimizi, kesintisiz ve sürekli kılalım. Ramazanla yufkalaşan yüreğimizi, doruğa çıkan merhametimizi bütün bir hayata ve zamana yayalım.

Bildirimizi Alvarlı  Efe Hazretlerinin  şu dizeleriyle noktalayalım.

Hüzn ü keder def ola / Cümle günah af ola / Bayram o bayram ola.

Can bula cananını  / Kul bula sultanını / Bayram o bayram ola.

Bayramınız, şimdiden mübarek olsun.”

Namaz Gönüllüleri Platformu ve Mihrab Gönüllüleri Platformu

İrtibat Tlf: 0505 610 5044 – 0532 447 70 30 – 0542 225 53 09

***

Bayram namazı için tarih: 08.08. 2013

İstanbul için Bayram namazı vakti: 06.50

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme