İstanbul’daki Ramazan etkinlikleri

Ramazan Etkinlikleri
Abdullah Güner’in haberi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ve ilçe belediyelerin hazırladığı bir dizi Ramazan ayı etkinlikleri… 2015 Ramazan Etkinlikleri İçin Tıklayınız! “Hangi Belediye ...
EMOJİLE

Abdullah Güner’in haberi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ve ilçe belediyelerin hazırladığı bir dizi Ramazan ayı etkinlikleri…

2015 Ramazan Etkinlikleri İçin Tıklayınız!

Hangi Belediye Nerede İftar Veriyor?” Haberimiz İçin Tıklayın

“Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı nasıl geçiyor?” Haberimiz İçin Tıklayın​

“Türkiye Kitap Fuarı’nda En Çok İlgi Gören Kitaplar” Haberimiz İçin Tıklayın

“Türkiye Kitap Fuarı’nda Yeni Çıkan Kitaplar” Haberimiz İçin Tıklayın

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

SULTANAHMET MEYDANI: ASIRLIK TATLAR VE SANATLAR FUARI

Sultanahmet Meydanı Ramazan ayı boyunca, İstanbul’la özdeşleşen firmaların ürünlerinin sunumlarını gerçekleştireceği ve unutulmaya yüz tutmuş eski mesleklerin tanıtımının yapılacağı etkinlikler halkla bütünleşecek. Yüzyıllık tatların ve sanatların aynı zamanda görsel şovlarının da yer alacağı çarşıda İstanbul halkı adeta kültürel bir şölene tanık olacak.

Asırlık Tatlar: Helva, Lokum, Kuru Kahve, Baklava, Boza… Çarşıyı ziyarete gelen İstanbullular lokumdan helvaya, kahveden yoğurda kadar özü İstanbul’a ait olan tatların tarihi ve üretimi hakkında bilgi sahibi olacaklar. İstanbul’la özdeşleşmiş bu markalar ürünlerinin yapımını görsel şovlarla İstanbul halkı ile buluşturacak.

Eski Zanaatlar: Çini, Ebru, Telkari, Kaligrafi, Minyatür, Tezhip… Ziyaretçiler çarşıda, cam işçiliği, ebru, çini, kaligrafi, minyatür, sedef işlemeciliği, iğne oyası, porselen gibi geçmişi eskilere dayanan sanatların inceliklerini maharetli ellerden görme şansına sahip olacaklar.

FESHANE VE BEYAZIT’TAKİ ETKİNLİKLER

Bu yıl da Ramazan ayı boyunca Feshane Bahçesi’nde ve Beyazıt Meydanı’nda müzik, eğlence, şiir ve konserlerle İstanbul halkıyla buluşacak. Feshane Bahçesi ve Beyazıt Meydanı, 30 gün boyunca iftar öncesi, iftar sonrası ve teravih sonrası tasavvuf müziğinden Türk Halk ve Türk Sanat Müziği dinletilerine, sema gösterilerinden mehteran konserlerine, geleneksel gösteri sanatlarından çocuk eğlencelerine kadar çok sayıda etkinliğe ev sahipliği yapacak.

Ahmet Özhan, Orhan Hakalmaz, Uğur Işılak, Esat Kabaklı, Erkan Mutlu, Mustafa Demirci ve Bedirhan Gökçe’nin de aralarında bulunduğu sanatçıların konserlerinin yanı sıra şiir dinletileri olacak.

Ayrıca Feshane Bahçesi ve Beyazıt Meydanı’nda çocuklar için çok renkli ve çok eğlenceli programlar hazırlandı. Çocuklar, animatör sunucu ile renkli zamanlar geçirecek, Ramazan’a özel yarışmalara katılacak, geleneksel gösteri sanatları ile farklı bir heyecanı yaşayacaklar.

BEYAZIT’TA ‘TÜRKİYE KİTAP VE KÜLTÜR FUARI’

Türkiye Diyanet Vakfı tarafından düzenlenen Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı, Beyazıt Meydanı’nda ziyaretçileriyle buluşacak.  32. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı’nda yer alan 200 yayınevinin her okuyucu profiline hitap eden kitaplarını okuyucular uygun fiyatlara sahip olma imkanı elde edecek.

 

BEYAZIT RAMAZAN SOHBETLERİ

32. Kitap ve Kültür Fuarı kapsamında ilki 2011 yılında yapılan Ramazan Sohbetleri ikinci kez Beyazıt Meydanı’nda İstanbulluları ağırlayacak. Ramazan’ın ilk günü başlayacak olan Beyazıt Ramazan Sohbetleri, Kadir Gecesi’ne kadar birbirinden değerli 26 yazarın katılımı ile gerçekleştirilecek.

 

32. Kitap Kültür Fuarı Beyazıt Ramazan Sohbetleri Takvimi:

 

9 Temmuz Salı                        1 Ramazan              PROF. DR. SEFA SAYGILI

10 Temmuz Çarşamba            2 Ramazan              ALİ ERKAN KAVAKLI

11 Temmuz Perşembe            3 Ramazan              DOÇ. DR. RAHMİ YARAN

12 Temmuz Cuma                   4 Ramazan              PROF. DR. İHSAN SÜREYYA SIRMA

13 Temmuz Cumartesi            5 Ramazan               PROF. DR. SÜLEYMAN ULUDAĞ

14 Temmuz Pazar                   6 Ramazan               DURSUN GÜRLEK

15 Temmuz Pazartesi             7 Ramazan               ÜMİT ŞİMŞEK      

16 Temmuz Salı                       8 Ramazan               PROF. UĞUR DERMAN

17 Temmuz Çarşamba            9 Ramazan               DURSUN ALİ TAŞÇI

18 Temmuz Perşembe            10 Ramazan               PROF. DR. AHMED GÜNER SAYAR

19 Temmuz Cuma                    11 Ramazan                NEVZAT BAYHAN

20 Temmuz Cumartesi            12 Ramazan                MEHMED NİYAZİ

21 Temmuz Pazar                  13 Ramazan                İHSAN ATASOY

22 Temmuz Pazartesi            14 Ramazan                GÜRBÜZ AZAK

23 Temmuz Salı                      15 Ramazan                BEŞİR AYVAZOĞLU

24 Temmuz Çarşamba            16 Ramazan                YAVUZ BÜLENT BÂKİLER

25 Temmuz Perşembe            17 Ramazan                ÜSTÜN İNANÇ

26 Temmuz Cuma                  18 Ramazan                YUSUF DURSUN

27 Temmuz Cumartesi           19 Ramazan                VEHBİ VAKKASOĞLU

28 Temmuz Pazar                  20 Ramazan                NEJDET SUBAŞI

29 Temmuz Pazartesi             21 Ramazan                TALİP KÜÇÜKCAN

30 Temmuz Salı                     22 Ramazan                PROF. DR. ÇİÇEK DERMAN

31 Temmuz Çarşamba           23 Ramazan                MEHMET CEMAL ÇİFTÇİGÜZELİ

1 Ağustos Perşembe              24 Ramazan                VAHAP AKBAŞ

2 Ağustos Cuma                     25 Ramazan                MEMDUH CUMHUR

3 Ağustos Cumartesi               26 Ramazan                MUSTAFA ARMAĞAN

4 Ağustos Pazar                       27 Ramazan                SADIK YALSIZUÇANLAR

Her gün saat: 18.00- 19.00
Ayrıntılı Bilgi İçin: www.ibb.gov.tr

 

BAYRAMPAŞA BELEDİYESİ

Bayrampaşa Belediyesi, 11 mahallede gerçekleştireceği sokak iftarlarında; Kur’an tilaveti okunacak, ilahiler ve tasavvuf musikisi söylenecek, Hacivat-Karagöz oyunları sergilenecek. Vatandaşlara iftar menüsünün yanında yüzyıllardır lezzetini koruyan lokma tatlıları ve Osmanlı macunu ikram edilecek. Çocuklar için tiyatro gösterileri, orta oyunu ve interaktif şovlar sahnelenecek. Ayrıca çocuklara balon ve pamuk şeker dağıtılacak.
Ayrıntılı Bilgi İçin: www.bayrampasa.bel.tr

 

ÜMRANİYE BELEDİYESİ

Ümraniye Belediyesi, Ümraniye Meydan’ına kurduğu Dev Gemide Ramazan ayını en güzel şekilde idrak edebilmek amacıyla çeşitli etkinlikler düzenleyecek. Her yaşa hitap eden konserlerden sinema gösterimlerine, çocuk programlarından çeşitli sahne gösterilerine varıncaya kadar birçok etkinlik Ümraniyeliler ile buluşacak.  Yine Ümraniye Meydan’ına Hemşeri dernekleri için hazırlanan özel tasarım 9 adet filika’da da dernekler hemşerileriyle buluşacak, yörelerinin kültürel motiflerini sergileyebilecekler.
Ayrıntılı Bilgi İçin: www.umraniye.bel.tr

 

ÜSKÜDAR BELEDİYESİ

Üsküdar sahilde her akşam iftar verecek olan belediye yaz sıcağında oruç tutanlara sahil serinliğinde hizmet edecek. “Üsküdar’da Fasl-ı Ramazan” adıyla yapılacak olan organizasyonlar iftarların yanı sıra özel sahne programları ile de renklenecek. Şemsipaşa Meydanı’nda Kız Kulesi manzarası ile gerçekleşecek olan programlarda konserlerden Geleneksel Türk Tiyatrosu’na, şiir dinletilerinden Kuran-ı Kerim tilavetine kadar birçok etkinlik düzenlenecek.

Her akşam Geleneksel Türk Tiyatrosu’nun iftar sonrası sahne alacağı programlarda tiyatro sonrası pazartesi ve perşembe günleri Kuran Tilaveti, çarşamba günleri farklı dillerde ilahi konserleri, cuma, cumartesi, pazar günleri ise tasavvuf müziği konserleri yer alacak. Programlar 21.15 – 00.15 saatleri arasında yapılacak.
Ayrıntılı Bilgi İçin: www.uskudar.bel.tr

 

FATİH BELEDİYESİ

Fatih Belediyesi “Ramazan 2013 Etkinlikleri” kapsamında Sultanahmet’te Amfi Tiyatro etkinlikleri, konserler, sokak iftarları, mehter takımı ve sema gösterileriyle Ramazan ayı boyunca her gün sizlerle olacak. Ayrıca Ramazan gezileri, camilerde limonata ve şerbet dağıtımı, iftar ve sahurda ATV ekranlarında Sultanahmet’ten canlı yayınlanan Nihat Hatipoğlu programıyla insanların huzurlu bir Ramazan geçirmesi için programlar yapılacak.

Fatih Belediyesi Teravih Namazı sonrasında ise vatandaşlara şerbet ve limonata ikramı yapacak. Bu akşam hangi camide şerbet dağıtılacağını öğrenmek istiyorsanız www.fatih.bel.tr adresini ziyaret etmeniz yeterli.

Ramazan ayında haftaiçi her gün “Ramazan’a Özel Cami ve Türbe Gezisi” yapılacak. Zuhurat Baba Türbesi, Oruç Baba Türbesi, Yer altı Camii, Sahabe Mezarları, Eyüp Sultan Camii gezileri yapılacaktır.

Kayıtlar: Yavuz Selim Yaşam Merkezi. Tel: 0212 521 53 53

Geleneksel Bayram Sabahı Kahvaltısı için Sultanahmet, Süleymaniye, Yavuzselim, Sümbül Efendi Camilerinde çorba ikramı yapılacaktır.
Ayrıntılı Bilgi İçin: www.fatih.bel.tr

 

ATAŞEHİR BELEDİYESİ

Ataşehir Belediyesi’nin Tır Tiyatrosu bu yıl da Ramazan gecelerinin adeta bir şenlik havasında geçmesini sağlayacak. Direklerarası Eğlence, 9 Temmuz-7 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek. Tır Tiyatrosu, İçerenköy, Örnek, Yeni Sahra, Esat Paşa, Yeni Çamlıca, Ferhatpaşa, Mustafa Kemal, Kayışdağı, İnönü, Yenişehir, Atatürk, Fetih, Mimar Sinan- Mevlana ve Küçükbakkalköy mahallerinde ikişer gece misafir olacak. Geleneksel ramazan eğlencelerinin vazgeçilmezi fasıl, kanto, orta oyununun ardından “Ortada Oyun Var” adlı oyun ilk kez Ataşehir’de sahnelenecek. 14 mahallede 28 kez seyirciyle buluşacak olan, Serhat Yiğit’in yazdığı, Erdinç Özgür’ün yönettiği “Ortada Oyun Var”ın kadrosunda yer alan ünlü sanatçılar Nur Yoldaş, Kartal Kaan ve Deniz Arcak da seslendirecekleri şarkılarla Ramazan gecelerine kendi renklerini katacaklar.

Ataşehir Belediyesi’nin desteğiyle 9 Temmuz-10 Ağustos tarihleri arasında Ataşehir Mimar Sinan Camii’nde Kitap Günleri ve Ramazan Etkinlikleri de gerçekleşecek.
Ayrıntılı Bilgi İçin: www.atasehir.bel.tr

 

BAŞAKŞEHİR BELEDİYESİ

SULAR VADİSİ

Mustafa Karataş, Dursun Ali Erzincanlı, Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma, Ömer Döngeloğlu, Dr. Ender Saraç, Kur’an Tilaveti (İshak Danış ve yabancı konuklar), Grup Dergah, Talha Uğurluel, Mehter Konseri, İbrahim Sadri, Eşref Ziya, Mustafa Cihat, Bekir Develi-Fatih Koca, Erkan Mutlu, Grup Genç, Abdullah Yıldız, Bedirhan Gökçe, Ömer Karaoğlu, Ahmet Özhan, Urfa Sıra Geceleri, Halil Necipoğlu, Orhan Hakalmaz, Grup Yürüyüş, Mehmet Emin Ay, Kadir Gecesi Özel Programı, Mesut Kurtiş, Veysel Dalsaldı, Uğur Işılak konser ve sohbetleriyle vatandaşlarla buluşacak.

BAHÇEŞEHİR GÖLETİ

İstanbul Sazendeleri, Yücel Arzen, Bahçeşehir Musiki Derneği, Mehter Konseri, Nihat Hatipoğlu, Resul Dindar, İbrahim Sadri, Cengiz Özkan, Zekai Tunca, Nejdet Kaya, Ahmet Özhan, Gülay, Uğur Arslan, Urfa Sıra Geceleri, Talha Uğurluel, Yıldırım Bekçi, Dursun Ali Erzincanlı, Sami Savni Özer, Bedirhan Gökçe, Mustafa Karata, Grup Debu, İzzet Altınmeşe, Sami Çelik, Halil Necipoğlu, Senfonik İlahiler, Kadir Gecesi Özel Programı, Turgay Başyayla, Ayna, İncesaz konserleri olacak

KAYAŞEHİR

Mustafa Karataş, İbrahim Saraçoğlu, Ramazan Kayan, Kur’an Ziyafeti, Dursun Ali Erzincanlı, Ömer Döngeloğlu, Mustafa Demirci, Grup Dergah, Talha Uğurluel, Mehter Konseri, Mustafa Cihat, İbrahim Sadri, Necdet Kaya, Bekir Develi-Fatih Koca, Zekai Tunca, Erkan Mutlu, Uğur Arslan, Eşref Ziya, Ömer Karaoğlu, Ender Doğan, Urfa Sıra Geceleri, Grup Debu, Nihat Hatipoğlu, Orhan Hakalmaz, Kadir Gecesi Özel Programı, Bedirhan Gökçe, Mahmut Toptaş, Ahmet Özhan konserleri olacak.
Ayrıntılı Bilgi İçin: www.basaksehir.bel.tr

 

BAĞCILAR BELEDİYESİ

Her akşam Molla Gürani Parkı yanında kurulan iftar çadırında teravih sonrası farklı aktiviteler yer alacak. Ramazan’ın 15’inci akşamı ise görme engelliler Braille alfabesiyle yüzünden Kur’an-ı Kerim okuyacak. Ramazan çadırlarında vatandaşlara ücretsiz Wi-Fi bağlantısı imkanı sağlanacak.

Ramazan etkinliklerinin gerçekleştiği 24 bin metre karelik alanın 1.250 metre karesi Ramazan Çadırı’na ait. Çadıra, insanların sıcak ve bunaltıcı havadan etkilenmemesi için 16 klima yerleştirildi. Çadır içinde ve dışında 47 güvenlik kamerası olacak. Ramazan Çadırı’nın dışında 100’e yakın stant, lunapark, çay içilip sohbet edilecek çadırlar yer alıyor. İlk defa 2009’da “Radyocular Sahnede” adı altında uygulanan proje bu yıl da sürecek. Her akşam farklı radyolardan sevilen radyocular sunum yapacak.
Ayrıntılı Bilgi İçin: www.bagcilar.bel.tr

 

BEYOĞLU BELEDİYESİ

Beyoğlu Belediyesi, Hasköy Sahili ve Cinderesi Parkı’nda gerçekleştirilecek programlarda Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği‘nin usta sanatçıları da geleneksel musikimizden örnekler sunarak Ramazan gecelerini renklendirecek.

Hasköy Sahili’nde her gece saat 22’de çocuklar için hazırlanan etkinliklerle başlayacak zengin “Beyoğlu’nda Ramazan” programında, 22.30’dan itibaren tanınmış alim, sanatçı ve gruplar dini sohbetler, ilahiler, türküler ve şarkılar sunacaklar.

Bu yıl ilk defa Cinderesi Parkı’nda başlatılacak programlar ise hafta sonları gerçekleştirilecek. Burada çocuk eğlencelerinin ardından Nihat Hatipoğlu ve Dursun Ali Erzincanlı sohbetleriyle, Grup Tillo ve Grup Dergah ilahi ve kasideleriyle, Mardin’in Sadası Hasan Çuha Kürtçe şarkılarıyla, Zekeriya Ünlü ve Metin Özden’in Sıra Gecesi ekipleri de türküleriyle gönüllere hitap edecek.

Bazı yabancı sanatçı ve grupların da yer alacağı Hasköy programında sahne alacak isimler şunlar;

Alp Arslan, Ufuk Akın, Cemil Sağyaşar, Modern Folk Topluluğu, Ümit Tokcan, Halil Necipoğlu, Zekai Tunca, Emre Ermiş, Sıra Gecesi (Zekeriya Ünlü), Yusuf Karagöz, Müzikhal (Taha Furkan Necipoğlu), Mustafa Demirci, Nihat Hatipoğlu, İsmail Yılmaz, Süleyman Erkişi, El Sheikh Fayed Muhammed (Mısır), Mevlevi Ayini, Asım Akkuş, Oksfordlular Sıra Gecesi (Metin Özden), Zabit Nabizade Trio (Azerbaycan), Bahtiyar Çakmak, Bektaşi Nefesleri, Bekir Ünlüataer, Feyyaz Akbay, Eşref Ziya Terzi, Aykut Kuşkaya, Cengiz Özkan ve Dursun Ali Erzincanlı.
Ayrıntılı Bilgi İçin: www.beyoglu.bel.tr

 

EYÜP BELEDİYESİ

Eyüp Belediyesi, Eyüp Sultan Meydanı’nda Ramazan ayı için yapılan son hazırlıkları da tamamlıyor.  Tarihi Cülus Yolu, Osmanlı Evleri, Feshane’de ve Haliç Etkinlik Alanı’nda düzenlenen etkinliklerle, sadece İstanbulluların değil yurdun dört bir yanından gelen misafirlerin ağırlanması planlanıyor.

Eyüp Sultan Camii Meydanı, Ramazan ayına özel dekorlarla kaplanacak. Ramazan’ da gül kokularının yayılacağı Eyüp Sultan Meydanı’nda havuzun üzerine kurulacak platformda dünyaca ünlü kariler Kura’n-ı Kerim Tilaveti icra ederken, Sahnenin arkasına yerleştirilen perdeye yansıyan görüntüler, lazer şovu ve mapping gösterileri Eyüp Sultan’a gelenleri Mekke’ye götürecek. Sahne kenarlarına kurulacak led ekranlardan Kadir gecesi ve perşembe akşamları Eyüp Sultan Camii’nden Meydan’a canlı mevlit yayını yapılırken, kurulacak Eyüp Sultan Sebili’nden Osmanlı şerbetleri ve ayranlar dağıtılacak.
Ayrıntılı Bilgi İçin: www.eyup.bel.tr

BEŞİKTAŞ BELEDİYESİ

Beşiktaş kentlileri, 15-29 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek “Boğaz’da İftar” etkinliğiyle Ramazan sevincini Boğaz’ın güzellikleri ile birlikte yaşayacak. 20 bin kişi İstanbul’un eşsiz doğal güzellikleri arasında orucunu açma imkânı bulacak. Turlar hafta içi her gün 19.30’da Beşiktaş İskelesi’nden kalkan teknelerle yapılacak ve her gün farklı mahallelerden 1500 Beşiktaş kentlisi katılacak.
Ayrıntılı Bilgi İçin: www.besiktas.bel.tr

ESENLER BELEDİYESİ

Ramazan’ın ilk günü Kemer Stadyumu’nda gerçekleştireceği iftarda sadece çocuklar ve annelerini ağırlayacak. Çocuklara özel etkinliklerin gerçekleşeceği programda hediyeler verilecek.

“İftardan Sahura Gönül Sohbetleri” programlarıyla her gün açık havada çeşitli etkinlikler yapılacak. Ayrıca “Anadolu’yu mayalayanlar” programıyla yüzyıllar boyunca toplum üzerinde etkili olmuş manevi üstünlüklere sahip Anadolu’yu mayalayan gönül mimarları, Ramazan boyunca Esenler’de anılacak.

Ayrıntılı Bilgi İçin: www.esenler.bel.tr

ZEYTİNBURNU BELEDİYESİ

Ramazan coşkusunun her akşam farklı bir mahallede yaşanacağı iftarlarda, lokma tatlısı yine menünün vazgeçilmezleri arasında yer alacak. Ayrıca daha önceki yıllarda olduğu gibi her akşam teravih namazının ardından bir camide yapılacak soğuk limonata ikramı ile aşırı sıcak ve yüksek nem yüzünden iyice bunalan vatandaşların serinlemesi sağlanacak.
Ayrıntılı Bilgi İçin: www.zeytinburnu.bel.tr

Hangi Belediye Nerede İftar Veriyor? Haberimiz İçin Tıklayın
On5yirmi5

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme