İstanbul’da Ramazan etkinlikleri başlıyor!

Ramazan Etkinlikleri
İstanbul’daki Ramazan etkinlikleri her yıl olduğu gibi bu yıl da Yenikapı Sahili, Maltepe Sahili, Feshane, Beyazıt Meydanı ve Sultanahmet Meydanı’nda gerçekleştirilecek. Peki bu 5 merkezde...
EMOJİLE

İstanbul’daki Ramazan etkinlikleri her yıl olduğu gibi bu yıl da Yenikapı Sahili, Maltepe Sahili, Feshane, Beyazıt Meydanı ve Sultanahmet Meydanı’nda gerçekleştirilecek.

Peki bu 5 merkezde hangi etkinlikler düzenlenecek?

YENİKAPI SAHİLİ

Ramazan’ın manevi coşkusu Yenikapı’da… İstanbullular iftar öncesi, iftar sonrası veTeravih Namazı sonrası düzenlenen Tasavvuf Müziği Dinletileri ile Ramazan’ın maneviyatını doyasıya yaşıyor. Tiyatrodan yazlık sinemaya, sahne gösterilerinden orta oyunlarına ve Hacivat – Karagöz gösterilerine kadar pek çok etkinlik Yenikapı’da yer alıyor.

Türk kültürünün geleneksel tatları Yenikapı’da…

Yenikapı Sahili, İstanbulluların tüm ihtiyaçlarını karşılayabileceği şekilde hazırlandı. İstanbullular, etkinlik alanında kurulan Çarşı’da; sıcak yemekten tatlılara, simitten Osmanlı Şerbetine kadar geleneksel tatlara ulaşabilecekler. Köfteden künefeye, ekmek çeşitlerinden bozaya kadar pek çok ürün burada.

Türk İslam Sanatlarına ait ürünler Yenikapı’da…

Pek çok yayınevinin kitaplarından hediyelik eşyalara, çini, topaç ve ebru gibi el sanatları ürünlerinden geleneksel sanat ürünlerine kadar ihtiyaç duyulan her şey Çarşı ile İslami ve Geleneksel Sanatlar Sokağı’nda. El sanatları ve geleneksel sanatlara ait pek çok ürün usta ellerin canlı performanslarıyla etkinlik alanında kurulan stantlarda.

2 bin kişilik namaz alanı Yenikapı’da…

İstanbulluların huzur içinde ibadet edebilmeleri için Yenikapı Sahili’nde özel çadır kuruldu. Kadın ve erkekler için ayrı olarak oluşturulan namaz alanlarında, yaklaşık 2 bin kişi Teravih Namazı kılabilecek.

MALTEPE SAHİLİ

İstanbullular Maltepe Orhan Gazi Şehir Parkı’nda kurulan etkinlik alanlarında iftar öncesi, iftar sonrası ve Teravih Namazı sonrası düzenlenen Tasavvuf Müziği Dinletileri ile Ramazan’ın maneviyatını doyasıya yaşıyor. Tiyatrodan sahne gösterilerine, Orta Oyunlarından Hacivat – Karagöz gösterilerine kadar pek çok etkinlik Maltepe’de yer alıyor.

Türk kültürünün geleneksel tatları Maltepe’ de…

Maltepe Sahili, İstanbulluların tüm ihtiyaçlarını karşılayabileceği şekilde hazırlandı. İstanbullular, etkinlik alanında kurulan Çarşı’da; sıcak yemekten tatlılara, simitten Osmanlı Şerbetine kadar geleneksel tatlara ulaşabilecekler. Köfteden künefeye, ekmek çeşitlerinden bozaya kadar pek çok ürün burada.

Türk İslam Sanatlarına ait ürünler Maltepe’de…

Pek çok yayınevinin kitaplarından hediyelik eşyalara, çini, topaç ve ebru gibi el sanatları ürünlerinden geleneksel sanat ürünlerine kadar ihtiyaç duyulan her şey Çarşı ile İslami ve Geleneksel Sanatlar Sokağı’nda.

Cemaatle namaz kılmanın huzuru Maltepe’de…

Maltepe’de 200 m2 alana inşa ettiğimiz ve 2016 yılında hizmete açtığımız Maltepe Sahil Camii’nde misafirlerimiz gerek vakit namazlarını gerekse Teravih Namazlarını cemaatle birlikte rahatlıkla kılabilecekler.

BEYAZIT MEYDANI

Tarihi meydan, Kadir Gecesi’ne kadar iftar öncesi, iftar sonrası ve Teravih Namazı sonrasında Tasavvuf Müziği’nden şiir dinletilerine, sema gösterilerinden geleneksel gösteri sanatlarına kadar pek çok etkinliğe ev sahipliği yapacak. Çocuklar, gösteri sanatlarının en güzel oyunlarında biraraya gelecek.

Diyanet Kitap Fuarı

Yazarlar Sohbet Alanı

Çocuklar İçin;

Şişme Oyun Karakterleri

Kostüm Karakterler

FESHANE

Feshane Bahçesi, 29 gün boyunca iftar öncesi, iftar sonrası ve Teravih Namazı sonrasında Tasavvuf Müziği’nden şiir dinletilerine, sema gösterilerinden geleneksel gösteri sanatlarına kadar pek çok etkinliğe ev sahipliği yapacak. Çocuklar, gösteri sanatlarının en güzel oyunlarında biraraya gelecek.

SULTANAHMET MEYDANI

İstanbulluların Ramazan ayında yoğun ilgi gösterdiği tarihi Sultanahmet Meydanı’na yeni bir konsept kazandırıldı. Sohbet mekanları oluşturulan meydan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı farklı konsept ile asırlık tatlar ve sanatların İstanbullulara ve İstanbul’u keşfe çıkan turistlere sunulan bir dizi etkinliğe bu yıl da sahne olacak.

İstanbul’la özdeşleşmiş markalar…

Sultanahmet Meydanı’nın tarihi çehresine uygun olarak yapılan düzenleme ile İstanbullular, maneviyatın tarih ile yoğrulduğu kutlu bir kent olan İstanbul’da yaşamanın ayrıcalığını hissedecekler. Meydan, Ramazan ayı boyunca, İstanbul’la özdeşleşen firmaların ürün sunumlarını gerçekleştireceği ve unutulmaya yüz tutmuş eski mesleklerin tanıtımının yapılacağı çarşıya ev sahipliği yapacak.

Çarşıyı ziyarete gelen İstanbullular; Karaköy Güllüoğlu, MADO, SÜTİŞ, KOSKA Helvacısı, Hacı Bekir Lokumları, Kuru Kahveci Mehmet Efendi, Vefa Bozacısı, Kanlıca Yoğurdu gibi özü İstanbul’a ait olan geleneksel tatların tarihi ve üretimi hakkında bilgi sahibi olacaklar.

Kaybolmaya yüz tutmuş sanatlar yeniden canlanıyor…

Çarşıda, cam işçiliği, ebru, çini, kaligrafi, minyatür, sedef işlemeciliği, iğne oyası, porselen gibi geçmişi çok eskilere dayanan mesleklere ait stantlar da yer alacak. Ziyaretçiler, söz konusu sanatların inceliklerini maharetli ellerden görme şansına sahip olacaklar.

Asırlık tatlar ve sanatlar Sultanahmet Meydanı’nda.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme