İslam’ı yaşayarak anlatmalıyız!

Ramazan Etkinlikleri
Kalabalık bir dinleyici topluluğu eşliğinde yapılan sohbet programının takdim konuşmasını yapan ESKADER Başkanı Mehmet Nuri Yardım, İhsan Atasoy’un eserleriyle fikir hayatımıza katkıda...
EMOJİLE

Kalabalık bir dinleyici topluluğu eşliğinde yapılan sohbet programının takdim konuşmasını yapan ESKADER Başkanı Mehmet Nuri Yardım, İhsan Atasoy’un eserleriyle fikir hayatımıza katkıda bulunan bir yazar olduğunu belirterek, Cevşen-ül Kebir’i okuyarak daha bilinir hâle gelmesine katkı sağladığını ve Bediüzzaman Said Nursî’nin talebeleri için yazdığı biyografilerin de önemli bir boşluğu doldurduğunu söyledi. Peygamber Efendimiz’in hayatından ve günümüzde yaşanmış hadiselerden verdiği örnekler ışığında, İslamiyet’in tebliği ve temsili konularını değerlendiren İhsan Atasoy, gelen yoğun istek üzerine konuşmasını Cevşen-ül Kebir‘in bir kısmını seslendirerek taçlandırdı ve dinleyicileri mest etti.

 

İSLAM TEMSİLİNİN DÖNÜŞTÜRÜCÜ ETKİSİ

İslamiyet’te temsilin tebliğden önde ve daha önemli olduğuna değinen İhsan Atasoy, tebliğin “ulaştırmak” manası taşıdığını, temsilin ise bizatihi hâl ve davranışlarıyla yaşamak anlamına geldiğini açıkladıktan sonra yaşadığı bir olay üzerinden İslam’ın temsilinin ne kadar önemli ve etkili olduğunu dile getirdi. “Peygamberimizin hayatı baştan sona tebliğden öte temsildir. Tebliğ ikinci planda gelirdi. Hz. Enes, Peygamber Efendimiz’in ona hiçbir zaman bir davranışı sergilemesi ya da bir görevi yerine getirmesi için emir vermediğini söyler. Ümmetine de aynı biçimde davranmıştır. Dönüşümü ise Allah’ın emrettiği gibi dosdoğru ve güzel bir şekilde yaşamış olmasıyla sağlamıştır.  Hâli ve tavrı ile İslam’ın güzelliğini ortaya koydu ve bunu görenler, onun cezbesine kapılıp süratli bir dönüşüm sağladılar. İnkılâbının asıl merkezi burasıdır.” diyen Atasoy, Peygamberimizin şefkatinin, affediciliğinin, kusur örtücülüğünün,  annelerinkinin yüz katı olmakla anlatılabileceğini sözlerine ekledi. Peygamber Efendimiz’in hitap ettiği kadınlar meclisine sohbet verirken onların arada bir uğultu hâlinde konuşmaları yüzünden bile bir ikazda bulunmadığını anlatan Atasoy, onlardan biri gibi ve onlarla aynı seviyede konuşmaya özen gösterdiğini dile getirerek sahabenin dönüşümünü böylelikle sağlamış olduğunu kaydetti.  

 

SAMİMİYET VE İKRAM

Müslümanlar arasındaki samimiyetin ve ikramın karşılıksız olarak sergilenmesinin Batılıları etkilediğini bir örnekle anlatan İhsan Atasoy, bu durumun da İslam’ın temsili hususunda Allah rızası için yapılan işlerin en büyük davet olduğunu açıkladı. Batı’da Müslüman olanlarla ve onları İslam’a taşıyan sebeplerle ilgili izlenimlerini örnekler üzerinden aktaran Atasoy, hâl dilinin ve Paygamber Efendimiz’in yaşayışı ile hareket etmenin en katı kalpleri bile yumuşatabileceğini ifade etti. Dışlayan ve yıpratıcı tavırların İslam’ı ifade eden yollar olmadığının altını çizen Atasoy, dinimizin selam ile genişleyen bir yaşama biçimi olduğunu vurguladı. İslamiyet’in sadece sözde yaşanmaması gerektiğini belirten Atasoy, Said Nursî’nin “Eğer biz doğru İslamiyet’i ve İslamiyet’e layık doğruluğu efhâlimizle izar etsek, değil kendi vatandaşlarımız, diğer dinlerin mensupları da İslamiyet’e dalga dalga gireceklerdir.” sözünün önemine dikkat çekti. “Komşularımıza ne olursa olsun örnek İslamiyet’in davranışını ve güzelliğini hâlimizle yaşarsak ve gösterirsek İslamiyet’e hizmet etmiş olacağız.” dedi ve temsilin önde geldiğini belirtti. 

 

‘HAYAT VE HATIRALAR’ SERİSİ

Mehmet Nuri Yardım’ın Said Nursî Hazretleri’ni tanıyanlarla ilgili İhsan Atasoy’un biyografik çalışmalarının bir ilk olduğunu söylemesi ve devamının gelip gelmeyeceğini sorması üzerine Atasoy, yaklaşık on sene öncesinde kahraman avukat Bekir Berk’in hayatını kaleme almak isteğini hayata geçirmesiyle başlayan biyografik çalışmalarını, Bediüzzaman Said Nursî’nin etrafındaki mümtaz isimlerle ilgili eser çalışmaları ile de sürdürdüğünü dile getirdi. Biyografi eserlerini bilinen biyografi tarzının dışında “hayatı ve hatıraları” muhtevası ile kaleme aldığını belirten Atasoy, bitmiş ve bitmek üzere olup yayımlanmayı bekleyen çalışmaları olduğunu kaydetti.

 

CEVŞEN’İN BİLİNMEYEN HİKMETİ…

Cevşen-ül Kebir hakkında da bilgi veren İhsan Atasoy, Cevşen’in vahiy yolu ile Müslümanlara intikal ettiğini, bu vahyin de lafız elbisesi Peygamber Efendimiz tarafından giydirilmiş vahiylerden olduğunu kaydetti. Tamamıyla Esma ü Hüsna’dan örülmüş bir hadis olduğunu, binlerce tesiri olan bir dua olduğunu vurgulayan Atasoy, ümmet arasında yaygınlaşmasının Said Nursî vasıtasıyla olduğunu ve hak ettiği ilgiyi görmediğini belirtti. “Her gün Cevşen okuyan kişinin insi ve cinni şeytanların şerrinden emin olması, Cevşen’in binlerce hikmetinden biridir.” diyen Atasoy, Cevşen’in bir bölümünü okuyarak konuşmasını noktaladı.