Hırka-i Şerif ziyarete açıldı

Ramazan Etkinlikleri
Hz. Muhammed’in vasiyeti üzerine Veysel Karani’ye bırakılan ve İstanbul’daki önemli kutsal emanetlerden biri olan Hırka-i Şerif, Fatih’teki aynı isimli camide düzenlenen törenl...
EMOJİLE

Hz. Muhammed’in vasiyeti üzerine Veysel Karani’ye bırakılan ve İstanbul’daki önemli kutsal emanetlerden biri olan Hırka-i Şerif, Fatih’teki aynı isimli camide düzenlenen törenle ziyarete açıldı.

Törende, Kur’an-ı Kerim okunmasının ardından konuşan Başbakan Yardımcısı Bozdağ, iki cihan serveri Allah resulünün en önemli hatıralarından birinin, 2013’te ziyarete açma töreninde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Ramazan ayının her yerde huzura ve sükuna egemen olmasını temenni eden Bozdağ, şöyle konuştu:

“Dünyanın dört bir yanında yaşanan sıkıntılar var. Ramazan, bu sıkıntıların çözülmesine katkısı olur, dileğimiz, temennimiz odur. Bu ay, yardımlaşmanın, dayanışmanın ve lokmayı paylaşmanın, komşuluk hukukunun ve pek çok güzel ahlaka ait örneklerin diğer zamanlara göre çok yoğun yaşandığı bir ay. Bu ayda kazanılan güzelliklerin diğer aylara da sirayet etmesini temenni ederim. İnsanlar doğar, yaşar, ölür. Bazıları öldükten kısa bir süre sonra adı ve yaptıkları unutulur gider ama bazı insanlar vardır ki, doğar, büyür, yaşar ve ölürler ama onların adı asırlarca yaşar. Bazılarının ki de kıyamete kadar yaşar. İşte Allah Resulü’nün ismi kıyamete kadar yaşayacak, hayır ve dua ile anılacak, insanların en şereflisi, en üstünü, onun izinden gidenler de hakeza öyle. Çünkü Allah’a giden yol, Allah’ın sevgisine giden yol, peygamberi sevmekten, peygambere hakkıyla tabii olmaktan geçiyor.”

Hazreti Muhammed’i rahmetle, minnetle, şükranla, duayla yad eden Bozdağ, “Allah onun yolundan, şefaatinden bizleri ayırmasın. Ayrıca Allah hepimizi onun yolundan giden, onun sevdalısı, onun aşkıyla kıyamete kadar farklı yaşayacak olan, hayırla yadedilecek olan Veysel Karani gibi bizim de peygamber sevgisi ile dolu olarak yolundan yürüyen kimselerden eylesin” diye konuştu.

İki hırka da İstanbul’da

İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran, İstanbul’un Peygamber’den kalan hatıralar açısından zengin bir il olduğunu belirtti.

Yaran, “Peygamberimizden bugüne intikal etmiş 2 hırkanın ikisi de İstanbul’dadır. Hırka-i Saadet Topkapı Sarayı’ndadır, Hırka-i Şerif buradadır. Peygamber efendimiz tarafından Veysel Karani’ye hediye edilen ve daha sonra kendisine teslim edilen hırka ailesi tarafından o günden bugüne korunmuştur” bilgisini verdi.

Konuşmaların ardından naatı şerif ve dua okunmasının ardından, Hırka-i Şerif ziyarete açıldı. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve vatandaşlar, Hırka-i Şerif’i ziyaret etti.

Hırka-i Şerif, ramazan boyunca Fatih’teki Hırka-i Şerif Camisi’nde görülebilecek.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme