Hangi belediye nerede iftar veriyor?

Ramazan Etkinlikleri
Abdullah Güner’in haberi   ‘11 Ayın Sultanı’ olan Ramazan ayı bu gece kalkılacak sahurla birlikte başlıyor. Türkiye’deki ve özellikle İstanbul’daki ilçe belediyeler de Ramazan ayı boyunca İstanbu...
EMOJİLE

Abdullah Güner’in haberi
 

‘11 Ayın Sultanı’ olan Ramazan ayı bu gece kalkılacak sahurla birlikte başlıyor. Türkiye’deki ve özellikle İstanbul’daki ilçe belediyeler de Ramazan ayı boyunca İstanbul’un farklı semtlerinde kurulacak Ramazan Çadırları ile gönülleri sokak sofralarında buluşturacak.

2015 Ramazan Etkinlikleri İçin Tıklayınız!
İstanbul’daki Ramazan Etkinlikleri Haberimiz İçin Tıklayın

İstanbul’daki belediyelerin Ramazan ayı boyunca yapacağı “Sokak İftarları” programları şöyle:

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

İBB’DEN GÜNDE 20 BİN KİŞİYE İFTAR YEMEĞİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi her yıl olduğu gibi bu yıl da Ramazan ayında İstanbul halkını İftar sofralarında buluşturacak. Her yıl 20 bin kişiye verilen hizmet, bu Ramazan ayında da İstanbul’un farklı meydanlarında kurulan iftar sofralarında devam edecek. Sokaklarda kurulacak iftar sofralarıyla, bölge halkının birbirleriyle dayanışma ve beraberliklerinin arttırılması, örf ve adetlerimizin unutulmaması; ihtiyaç sahibi aileler ve gönüllüleri sokak sofralarında buluşturarak unutulmaz Ramazan hatıraları bırakmayı amaçlıyor.

İftar programı kapsamında İstanbul’un farklı semtlerinde kurulacak olan iftar sofralarında iftariyelik (hurma, bal, zeytin), et kavurma, pirinç pilavı, ayran ve tatlı ikramı yapılacak. Organizasyonun tüm ihtiyaçları İstanbul Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Daire Başkanlığına bağlı Lojistik Destek Merkezince karşılanacak.

 

MOBİL BÜFE İLE İFTARİYELİK HİZMETİ…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal ve İdari İşler Müdürlüğü’nce Mobil Büfeler, Ramazan ayı boyunca iftar vaktinde yoğunlaşan trafikte bekleyen sürücülerin yiyecek-içecek ihtiyacını karşılamak üzere hizmet verecek. Fatih Sultan Mehmet ve Boğaziçi köprüsünde iftar vaktinde trafikte olan sürücüler oruçlarını mobil büfenin dağıttığı su, çay ve iftariyelik ile açacaklar.

 

BAYRAMPAŞA BELEDİYESİ

Ramazan ayı boyunca Bayrampaşa’nın dört bir yanında iftar sofraları kuracak olan Bayrampaşa Belediyesi 11 mahallede toplam 27 sokakta iftar yemeği verecek.

10 Temmuz Çarşamba günü başlayacak iftar programlarında Ramazan ayı boyunca 81 bin kişiye iftar yemeği verilecek, ihtiyaç sahibi 3300 vatandaşımıza da kumanya dağıtılacak.

İhtiyaç sahiplerini belirleyen Bayrampaşa Belediyesi dağıtacağı gıda paketleri ile de dar gelirli vatandaşlara her yıl olduğu gibi bu yıl da yardım elini uzatacak. Paylaşmanın sınır tanımadığı Bayrampaşa’da iftar yemekleri mahallelerle sınırlı kalmayacak. “Balkanlar’da Ramazan Projesi” ile 8 balkan ülkesine giden bereket konvoyu Ramazan boyunca 57 bin kardeşimize iftar sofrası kuracak. Zagrep, Gradacac, Mostar, İşkodra, Tiran, Kavaja, Prizren, Ferizay, Mitroviça, Tetova, Kırçova, Manastır, Struga, Valandova, İskeçe, Gümülcüne, Asenovgrad,  Silistra, Glavinitsa gibi 19 farklı yerde 19 farklı program yapılacak.

ÜSKÜDAR BELEDİYESİ

Üsküdar Belediyesi, Ramazan etkinliklerini, Osmanlı’dan günümüze Üsküdar’da yaşanan Ramazan gelenekleri ışığında zengin kültür ve medeniyet birikiminden ilhamla gerçekleştiriyor. Ramazan süresince her gün 25 bin kişiye iftarlık yemek dağıtmakta olan Üsküdar Belediyesi’nin sokak iftarlarına ilgi bir hayli büyük olacak.  

10 Temmuz Çarşamba günü Ünalan Mahallesinde başlayacak ve 31 mahallede gerçekleştirilecek sokak iftarlarına her gün ortalama 2 bin 500 kişinin katılması bekleniyor.

Sokak iftarları programı:

10 Temmuz Çarşamba – Ünalan Mahallesi

11 Temmuz Perşembe – Burhaniye

12 Temmuz Cuma – Çengelköy ve Güzeltepe

14 Temmuz Pazar – Altunizade ve Barbaros

15 Temmuz Pazartesi – Mimar Sinan ve Ahmediye 

16 Temmuz Salı – Kısıklı

17 Temmuz Çarşamba – Kirazlıtepe

18 Temmuz Perşembe – İcadiye ve Kuzguncuk

19 Temmuz Cuma – Küçük Çamlıca ve Acıbadem

20 Temmuz Cumartesi – Yavuztürk

21 Temmuz Pazar – Zeynep Kamil

22 Temmuz Pazartesi – Bulgurlu

23 Temmuz Salı  – Bahçelievler ve Ata 2 sitesi

24 Temmuz Çarşamba – Sultantepe ve Ayazma

25 Temmuz Perşembe – Küplüce ve Beylerbeyi

27 Temmuz Cumartesi – Selimiye, Salacak ve Aziz Mahmud Hüdayi

29 Temmuz Pazartesi – Valide Atik

30 Temmuz Salı – Mehmet Akif Ersoy

02 Ağustos Cuma – Cumhuriyet

04 Ağustos Pazar – Selami Ali ve Murat Reis

05 Ağustos Pazartesi – Ferah

06 Ağustos Salı – Küçüksu, Kuleli ve Kandilli

 

FATİH BELEDİYESİ

Fatih Belediyesi giderlerinin büyük bölümü hayırsever vatandaşlar tarafından karşılanacak iftar çadırları kuracak. Bu çadırlar, Çarşamba Çukurbostan, Gazi Kara Ahmet Paşa Camii Topkapı ve Arakiyeci Mehmet Ağa Cami Mevlanakapı’da yer alacak ve iftar saatinde binlerce vatandaşa yemek dağıtılacak.

Ayrıca Fatih Sultan Mehmet’in vasiyetini yaşatmaya çalışan Fatih Belediyesi Aşevi her gün ihtiyaç sahibi 2000’nin üzerinde vatandaşa yönelik yemek dağıtımını Ramazan ayında da devam ettirecek. Yemek dağıtımı, hayırsever vatandaşların aldığı malzemeler aşevinin mutfağında hazırlanarak kişi sayısına göre 6 veya 12 kişilik sefer taslarına konan üç çeşit yemek, ihtiyacı olanların evlerine kadar götürülmesiyle gerçekleştiriliyor.

 

ÜMRANİYE BELEDİYESİ

Ümraniye Belediyesi, her yıl olduğu gibi bu yıl da dopdolu bir Ramazan programı hazırladı. 6 ayrı nokta her gün yaklaşık 5 bin kişiye iftar yemeği verecek olan Ümraniye Belediyesi, 8 bin aileye de erzak yardımı yapacak.

Ümraniye Belediyesi, Ümraniye Meydan’ına kurduğu Dev Gemide Ramazan ayını en güzel şekilde idrak edebilmek amacıyla çeşitli etkinlikler düzenleyecek. Her yaşa hitap eden konserlerden sinema gösterimlerine, çocuk programlarından çeşitli sahne gösterilerine varıncaya kadar birçok etkinlik Ümraniyeliler ile buluşacak.  Yine Ümraniye Meydan’ına Hemşeri dernekleri için hazırlanan özel tasarım 9 adet filika’da da dernekler hemşerileriyle buluşacak, yörelerinin kültürel motiflerini sergileyebilecekler. Ayrıca Şile-Ağva, Ordu, Sivas, Rumeli, Çorum, Artvin, Samsun, Serhat İlleri, Van, Bolu, Yozgat, Rize, Erzurum, Erzincan, Giresun, Kastamonu, Çankırı, Trabzon, Bayburt, Ankara, Balıkesir, Sinop, Gümüşhane, Kayseri ve Siirt hemşeri derneklerinin kendi hemşerileri ile buluşması için her gün farklı bir derneğe Belediye Nikah Sarayı’nda iftar yemekleri de verilecek.
 

-6 NOKTADA HERGÜN 5 BİN KİŞİYE İFTAR-

Ümraniye Belediyesi, Ramazan ayı boyunca, belediyeye ait tesisler ve ilçenin çeşitli noktalarında bulunan düğün salonlarında, her gün 5 bin kişiye iftar yemeği verecek.

İftar yemekleri verilecek noktalar: Ümraniye Belediyesi Eski Bina Yemekhanesi, Çağrı Düğün Salonu, Başak Düğün Salonu, Umut Düğün Salonu, Susam-2 Düğün Salonu.

-10 MAHALLEDE 30 BİN ÜMRANİYELİ AYNI SOFRADA-

Ümraniye belediyesi her yıl olduğu gibi bu yılda mahalle iftarları düzenleyerek, vatandaşlarla bir araya gelecek. 10 ayrı mahallede mahalle büyüklüğüne göre 2 bin ya da 4 bin kişilik iftar sofralarında buluşacak vatandaşlar Ramazan ayının getirdiği kardeşlik ve yardımlaşma duygularını pekiştirerek hep beraber iftar yapmaları sağlanacak.

 

ATAŞEHİR BELEDİYESİ

Ataşehir Belediyesi tarafından mahallelerde verilecek açık hava iftar yemeklerinin ilki, 9 Temmuz’da İnönü Mahallesi’nde Hz. Ebubekir Sıddık Cami halka açılışı vesilesiyle caminin avlusunda gerçekleşecek. Ramazan boyunca Ferhatpaşa, Esatpaşa, Fetih, İçerenköy, Yeni Sahra, Yeni Çamlıca, Mevlana, Örnek, Küçükbakkalköy, Kayışdağ, İnönü, Mimar Sinan, Barbaros, Aşık Veysel, Mustafa Kemal, Yenişehir ve Atatürk mahallelerinde sokak ve caddelerde binlerce kişiyi ağırlayacak iftar sofraları kurulacak.

 

BAĞCILAR BELEDİYESİ

Bağcılar Belediyesi, 22 ayrı mahallede ve meyve bahçelerinde iftar sofraları kuracak. Her akşam Molla Gürani Parkı yanında kurulan iftar çadırında teravih sonrası farklı aktiviteler yer alacak. Ramazan’ın 15’inci akşamı ise görme engelliler Braille alfabesiyle yüzünden Kur’an-ı Kerim okuyacak. Ramazan çadırlarında vatandaşlara ücretsiz Wi-Fi bağlantısı imkanı sağlanacak.

 

BAŞAKŞEHİR BELEDİYESİ

Başakşehir Belediyesi, üç ayrı bölgede Ramazan coşkusu yaşatacak. Sular Vadisi, Bahçeşehir Gölet ve Kayaşehir’de her gece ayrı programlar yapılacak. Sular Vadisi, Başakşehir Ramazan etkinlik programlarının merkezi olacak. Ramazan boyunca gerçekleştirilecek programlarda, Türkiye’nin önde gelen İlahiyatçı, akademisyen, yazar ve birbirinden ünlü sanatçılar ağırlanacak. Endonezyalı Grup Debu ve Bosna Hersekli ünlü sanatçı Mesut Kurtiş de Başakşehirlilere konser verecek. Başakşehir’de Ramazan’ın manevi havasının yüreklere işleyeceği en önemli programlardan olan Kur’an-ı Kerim tilavetlerine, Mısır, Ürdün, Irak ve Türkiye’den dünyaca ünlü hafızlar katılacak. İslam Dünyası Kültür Günleri etkinlikleri düzenlenecek.

Sokak iftarlarının yapıldığı mahallelerde her gece cami sohbetleri gerçekleşecek. Ramazan şerbetleri ikramının da yer alacağı sohbetlerde vatandaşlar, ünlü hafızların seslerinden Kur’an-ı Kerim ve birbirinden değerli hocaların sohbetlerini dinleyebilecekler. Bu sene Başakşehir’deki camilerde “Aynı Safta Buluşalım” başlığı altında tam 44 cami programı gerçekleşecek.

-Eve hizmet, sıcak yemek-

Başakşehir Belediyesi evlerinden dışarıya çıkamayan yaşlılara ve engellilere özel Ramazan hizmetini bu yıl da sürdürecek. Ramazan ayı boyunca ilçede ikamet eden, evlerinden dışarıya çıkamayan yaşlılarla, engelli vatandaşların iftar ve sahur yemeklerini özel saklama kaplarıyla evlerine götürecek

 

BEYKOZ BELEDİYESİ

Beykoz Belediyesi Ramazan Ayı’nın güzelliklerini ilçe sakinleriyle paylaşmak üzere bu yıl da Sokak İftarları verecek. Ramazan’ın ilk iftar sofrası Belediye Meydanı’nda kurulacak. İlçe genelinde komşuluğu ve sosyal dayanışmayı artırmak üzere 4 yıldan bu yana halka açık iftar sofraları kuran ve bu sofralarda huzur, birlik ve beraberliği çoğaltan Beykoz Belediyesi Ramazan Ayı boyunca her akşam ilçenin farklı noktalarında Sokak İftarları kuracak. İlçe sakinlerinin komşularıyla birlikte huzur, kardeşlik ve dayanışmaya doyasıya yaşayacağı iftar sofralarının ilki Belediye Meydanı’nda kurulacak. İlk iftar sofrasında çorba, tas kebabı, pilav,  ayran ve tatlı ikram edilecek. Sokak iftarları Ramazan’ın ikinci günü Tokatköy, Dereseki Köyü ve Anadolukavağı sakinlerini buluşturacak.

 

BEYOĞLU BELEDİYESİ

Beyoğlu Belediyesi daha çok kültür programlarıyla Ramazan’a merhaba diyecek.

Hasköy Sahili’nde her gece saat 22’de çocuklar için hazırlanan etkinliklerle başlayacak zengin “Beyoğlu’nda Ramazan” programında, 22.30’dan itibaren tanınmış alim, sanatçı ve gruplar dini sohbetler, ilahiler, türküler ve şarkılar sunacaklar.

Bu yıl ilk defa Cinderesi Parkı’nda başlatılacak programlar ise hafta sonları gerçekleştirilecek. Burada çocuk eğlencelerinin ardından Nihat Hatipoğlu ve Dursun Ali Erzincanlı sohbetleriyle, Grup Tillo ve Grup Dergah ilahi ve kasideleriyle, Mardin’in Sadası Hasan Çuha Kürtçe şarkılarıyla, Zekeriya Ünlü ve Metin Özden’in Sıra Gecesi ekipleri de türküleriyle gönüllere hitap edecek.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile iç içe hizmet veren uygulama ile Beyoğlu’nda bulunan 4 bin 500 muhtaç aileye kucak açılırken, yıl içinde 20 bin insanın gıdadan giyime tüm ihtiyaçlarına cevap veriliyor.

EYÜP BELEDİYESİ

Eyüp Belediyesi, Eyüp Sultan Meydanı’nda Ramazan ayı için yapılan son hazırlıkları da tamamlıyor.  Tarihi Cülus Yolu, Osmanlı Evleri, Feshane’de ve Haliç Etkinlik Alanı’nda düzenlenen etkinliklerle, sadece İstanbulluların değil yurdun dört bir yanından gelen misafirlerin ağırlanması planlanıyor. Eyüp Sultan Camii Meydanı, Ramazan ayına özel dekorlarla kaplanacak. Ramazan’ da gül kokularının yayılacağı Eyüp Sultan Meydanı’nda havuzun üzerine kurulacak platformda dünyaca ünlü kariler Kura’n-ı Kerim Tilaveti icra ederken, Sahnenin arkasına yerleştirilen perdeye yansıyan görüntüler, lazer şovu ve mapping gösterileri Eyüp Sultan’a gelenleri Mekke’ye götürecek. Sahne kenarlarına kurulacak led ekranlardan Kadir gecesi ve perşembe akşamları Eyüp Sultan Camii’nden Meydan’a canlı mevlit yayını yapılırken, kurulacak Eyüp Sultan Sebili’nden Osmanlı şerbetleri ve ayranlar dağıtılacak.

 

SULTANGAZİ BELEDİYESİ

Ramazan ayında Uğur Mumcu Mahallesi Atatürk Bulvarı üzerinde kuracağı iftar çadırında her gün 2 bin kişiye iftar verecek. Ayrıca Sultangazi’nin 8 ayrı noktasına kurulacak çorba çeşmeleriyle her gün 5 bin kişiye sıcak çorba, ekmek ve su temini sağlanacak.

BEŞİKTAŞ BELEDİYESİ
BEŞİKTAŞ’TA RAMAZAN BOYUNCA BOĞAZ’DA İFTAR!”

Beşiktaş Belediyesi, Ramazan ayını Beşiktaşlılar için bir dizi etkinlik ile karşılıyor. Bunların başında “Boğaz’da İftar” etkinliği geliyor. Ramazan ayı boyunca toplam 20 bin Beşiktaş kentlisi orucunu Boğaz turunda açacak. 

İstanbul Beşiktaş Belediyesi, etkinliklerine Ramazan ayında da ara vermiyor. Beşiktaş kentlileri, 15-29 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek “Boğaz’da İftar” etkinliğiyle Ramazan sevincini Boğaz’ın güzellikleri ile birlikte yaşayacak. 20 bin kişi İstanbul’un eşsiz doğal güzellikleri arasında orucunu açma imkânı bulacak.

Turlar hafta içi her gün 19.30’da Beşiktaş İskelesi’nden kalkan teknelerle yapılacak ve her gün farklı mahallelerden 1500 Beşiktaş kentlisi katılacak. Programa göre; 15 Temmuz’da Abbasağa ve Vişnezade, 16 Temmuz’da Cihannüma, Yıldız ve Sinanpaşa, 17 Temmuz’da Türkali ve Muradiye, 18 Temmuz’da Dikilitaş, 19 Temmuz’da Gayrettepe ve Balmumcu, 22 Temmuz’da Levazım ve Ulus, 23 Temmuz’da Mecidiye ve Ortaköy, 24 Temmuz’da Konaklar, Levent ve Akatlar, 25 Temmuz’da Etiler ve Bebek, 26 Temmuz’da Nisbetiye ve Kültür, 29 Temmuz’da da Kuruçeşme ve Arnavutköy mahallerinde oturan Beşiktaşlılar boğaz turu iftarlarına katılacak.

 

 

ESENLER BELEDİYESİ

Ramazan’ın ilk günü Kemer Stadyumu’nda gerçekleştireceği iftarda sadece çocuklar ve annelerini ağırlayacak. Çocuklara özel etkinliklerin gerçekleşeceği programda hediyeler verilecek.  Esenler Belediyesi, çat kapı iftar projesiyle de Ramazan ayında kimsesiz yaşlıları yalnız bırakmayacak. Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü öncülüğünde belediye personeli ve gönüllü vatandaşlardan kurulan İftar Dostları grubu, her akşam bir kimsesiz yaşlıyı iftarda evinde ziyaret edecek.

“İftardan Sahura Gönül Sohbetleri” programlarıyla her gün açık havada çeşitli etkinlikler yapılacak. Ayrıca “Anadolu’yu mayalayanlar” programıyla yüzyıllar boyunca toplum üzerinde etkili olmuş manevi üstünlüklere sahip Anadolu’yu mayalayan gönül mimarları, Ramazan boyunca Esenler’de anılacak.

 

KADIKÖY BELEDİYESİ

İlçede bulunan 66 camide ise hem hijyenik temizlik hem de cami halılarına kuru temizleme işlemi yaptıracak. Her yıl Ramazan ayında Kadıköy’de bulunan ihtiyaç sahibi ailelere gıda yardımı yapan Kadıköy Belediyesi bu yıl 5 bin aileye yardım paketi ulaştıracak.

 

ZEYTİNBURNU BELEDİYESİ

Zeytinburnu Belediyesi’nin kuracağı iftar sofralarında bin 500 kişi aynı anda iftar yapabilecek. Ramazan coşkusunun her akşam farklı bir mahallede yaşanacağı iftarlarda, lokma tatlısı yine menünün vazgeçilmezleri arasında yer alacak. Ayrıca daha önceki yıllarda olduğu gibi her akşam teravih namazının ardından bir camide yapılacak soğuk limonata ikramı ile aşırı sıcak ve yüksek nem yüzünden iyice bunalan vatandaşların serinlemesi sağlanacak.

 

BAHÇELİEVLER BELEDİYESİ

Bahçelievler Belediyesi, günlük iki çadırda (Soğanlı ve Hasan Doğan spor kompleksi yanı) ve aşevi ile günlük yaklaşık 10 bin kişiye iftar yemeği sunacak. Ayrıca 11 mahallenin en geniş sokaklarında sokak iftarlarını halkla birlikte gerçekleştirecek. Öte yandan Şirinevler Ulu Camii yanındaki Ömer İnci Parkı içerisinde kurulacak stantlarda Ramazan boyunca sürecek kitap günleri gerçekleştirilecek. Etkinliklerde ayrıca, 30 gün boyunca iftar öncesi ve sonrası yazarların katılımıyla imza günleri düzenlenecek.

 

BAKIRKÖY BELEDİYESİ

Bakırköy Belediyesi, bu yıl iftar yemeğini Fildamı Sarnıcı’nda içerisinde oluşturulacak alanda verecek. Her gün düzenlenecek 2 bin kişilik iftarlarda yemekleri hayırsever kişi ve kurumlar verecek. Bakırköy Belediyesi iftar alanına gelemeyecek yurttaşlar için de 20 bin tane erzak kolisi hazırladı. Erzak kolileri Ramazan’dan önce ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak. Ayrıca her akşam farklı bir mahallede iftar sofraları kurulacak.

KARTAL BELEDİYESİ

Kartal Belediyesi tarafından mahallelerde belirlenen noktalarda kurulan iftar sofraları vatandaşları ağırlayacak. 13 ayrı yerde kurulacak olan iftar sofralarında yemek firması tarafından günlük ve steril ortamda yapılan yemekler iftar saatinde sağlıklı bir şekilde Kartallı vatandaşlara ikram edilecek.

Ramazan ayı boyunca Kartal Belediyesi tarafından Kartal Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servis önüne kurulacak olan çadırda iftar yemeğinin yanısıra sahur yemeği de verilecek.

 

-KARTAL BELEDİYESİ’NİN İFTAR VE SAHUR YEMEĞİ VERİLECEK NOKTALAR-

Yakacık Yaşam Kalitesini Yükseltme Merkezi, Uğur Mumcu Yaşam Kalitesini Yükseltme Merkezi, Soğanlık Yaşam Kalitesini Yükseltme Merkezi, Hürriyet Yaşam Kalitesini Yükseltme Merkezi, Lütfi Kırdar Eğitim Araştırma Hastanesi Acil Servir Önü (Sahur-İftar), Cevizli Meydanı, Cevizli Mah. Çınar Camisi, Topselvi Mah. Kıbrıs Şehitleri Camisi, Çavuşoğlu Spor Kompleksi, Yunus Mah. Kubbeli Camisi, Cumhuriyet Mah. Şeyh Edibali Camisi, Esentepe Mah. Sağlık Ocağı Önü, Orhantepe Mah. Merkez Camisi.

 

TUZLA BELEDİYESİ

Tuzla Belediyesi Sokak İftarları ise aşağıdaki mahallelerde yapılacak.

Mimar Sinan Mahallesi, Yayla Mahallesi, Şifa Mahallesi, Aydıntepe Mahallesi, Tepeören Mahallesi, İstasyon Mahallesi, Orhanlı Mahallesi, Aydınlı ( Konaşlı ) – Mahallesi, İçmeler Mahallesi, Akfırat Mahallesi, Evliya Çelebi Mahallesi, Aydınlı ( Merkez ) – Mahallesi, Postane – Cami Mahallesi.

İstanbul’daki Ramazan Etkinlikleri Haberimiz İçin Tıklayın
On5yirmi5

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme