Enderun teravihleri hala yaşatılıyor

Ramazan Etkinlikleri
Ramazan gecelerinde kılınan enderun usûlü teravih, Osmanlı’dan günümüze gelen bir gelenek. Enderun teravih; ismini, Osmanlı saray eğitim kurumu, Enderun’dan alıyor. Enderun teravihler günü...
EMOJİLE

Ramazan gecelerinde kılınan enderun usûlü teravih, Osmanlı’dan günümüze gelen bir gelenek. Enderun teravih; ismini, Osmanlı saray eğitim kurumu, Enderun’dan alıyor.

Enderun teravihler günümüzde de hâlâ yaşatılıyor. Enderun usûlü teravihin adreslerinden biri, bu usûlün doğum yeri olan İstanbul’daki Sultanahmet Camii.

Bu yıl Diyanet İşleri Başkanlığı’nca belirlenen İstanbul’un 21 noktasında farklı tarihlerde enderun teravih kılınıyor. Enderun teravih namazları Eyüp Sultan ve Sultanahmet camilerinde ise her gün idrak ediliyor.

Şehir içi ve dışından camilere akın eden Müslümanlar, böylece bir geleneğin yaşatmış oluyorlar. Enderun usûlü teravih namazlarının önümüzdeki yıllarda da bu geleneğin yaşatılması adına devam etmesi bekleniyor.

Kuzey Haber Ajansı’nın haberine göre, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Türk Din Mûsikîsi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Nuri Uygun enderun usûlü teravih hakkında şu bilgileri verdi:

Osmanlı döneminde padişahların eğitim yerleri dediğimiz saray içindeki enderun mekteplerinde ve saray içindeki camide daha sonra da selâtin cami dediğimiz sultanların yaptırdığı büyük camilerde bir şölen gibi kılınmaya başlanmıştır enderun teravihleri.

Enderun usûlü teravih namazları alıştığımız üslûptan farklı bir şekilde eda ediliyor. Teravihe başlarken geleneksel olarak bazı bölümlerde makamlar uygulanıyor. Selam verdikten sonraki ilk rekata kalkarken tesbihatlar okunuyor. Namazın sonundan dualar ediliyor. Mutlak olmamakla beraber ikramlar da sunuluyor. Bunlardan sonra da sohbetler oluyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme