Dünyada ramazan-teravih coşkusu başladı

Ramazan Etkinlikleri
On bir ayın sultanı Ramazan ayının gelmesi tüm yurtta coşkuyla karşılandı. Ramazan ayının gelmesiyle birlikte Müslümanlar ilk teravih namazı için camilere akın etti. İslam dünyasının hasretle beklediğ...
EMOJİLE

On bir ayın sultanı Ramazan ayının gelmesi tüm yurtta coşkuyla karşılandı. Ramazan ayının gelmesiyle birlikte Müslümanlar ilk teravih namazı için camilere akın etti.
İslam dünyasının hasretle beklediği Ramazan ayının ilk teravih namazında camiler doldu taştı. İstanbullular Sultanahmet, Eyüp Sultan ve Süleymaniye gibi tarihi camiler başta olmak üzere tüm ibadethanelerde teravih namazını huşu içinde eda etti.
Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu çok sayıda vatandaş, ilk teravih namazı için dakikalar öncesinden camilere akın etti. Yoğun ilgi nedeniyle ibadethanelere sığmayanlar, cami avlusuna serdikleri hasırlar üzerinde namaz kıldı.
Başkent’te vatandaşlar camilere akın etti
Başkent’te, Ramazan ayının ilk teravih namazı kılındı. Başkentli Müslümanlar, ilk teravih namazında camileri boş bırakmadı.
Ankara’da Müslümanlar, Ramazan ayının ilk teravih namazında camileri doldurdu. Yatsı ezanıyla birlikte camilere gelen Müslümanlar, teravih namazını eda etti. Kadınlar da camilerin üst katlarında namazlarını kıldı. Ramazan’ın ilk teravih namazında Ankara’nın en büyük camilerinden Kocatepe Camii’ne ilgi yoğundu. Namazdan çıkan Müslümanlar, ilk teravih namazlarını Kocatepe Camii gibi büyük bir camide kılmaktan dolayı duydukları mutluluğu dile getirdi. 11 ay sonra, tekrar Ramazan’a ulaşmaktan dolayı sevinçlerini ifade eden vatandaşlar, bu kutlu günde Allah’a bol bol dua etti.
Eskişehir’de eller duaya açıldı
Ramazan ayının ilk teravih namazında Eskişehirliler camilere akın etti.
Ramazan-ı Şerif’in ilk teravih namazında vatandaşlar camilere akın etti. Cemaat, ellerini semaya açarak dualar etti. Teravih namazı öncesinde din görevlileri, Ramazan ayının önemi hakkında cemaate vaaz verdi. Okunan Kur’an-ı Kerim’in ardından Ramazan ayının ilk teravih namazı için cemaat saflardaki yerini aldı.
Öte yandan, ilk teravih namazı için camiye gelen Mehmet Çevgen isimli bir vatandaş, Ramazan ayı ile ilgili düşüncelerini belirterek, “Cenab-ı Allah bu mübarek ayı bize nasip etmiş, bizler de bugünlere eriştiğimiz için hem kendimiz için, hem sağlığımız, sıhhatimiz için, hem bütün İslam alemine huzur, sakinlik ve rahatlık nasip etmesini diliyorum” şeklinde konuştu.
Ağrı’da ilk teravih namazı kılındı
Ağrı’da vatandaşlar, Ramazan ayının ilk teravih namazı için camileri doldurdu.
Ağrı kent merkezinde bulunan Merkez Camii, teravih namazı için tıklım tıklım doldu. Ağrı Merkez Camii’ne gelen vatandaşlar, verilen vaazın ardından ilk teravih namazını kıldı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği ilk teravih namazında çoğu vatandaş camide yer bulmakta zorlandı. Teravih namazına gelen vatandaşlardan Erhan Yıldız, “Ramazan ayı bereket ayıdır. Bu ayı gerektiği gibi orucumuzu tutarak, teravih namazlarımızı kılarak geçirmeliyiz. Tüm İslam aleminin mübarek Ramazan ayını kutlarım” dedi.
Afyonkarahisar’da ilk teravih mutluluğu
Ramazan ayının ilk teravih namazında Afyonkarahisarlı vatandaşlar camilere akın etti.
Kentte yatsı ezanının okunması ile vatandaşlar camilere akın ederken, cemaat Ramazan ayının ilk teravih namazını kılmanın mutluluğunu yaşadı. Camilere gelenler arasından çocukların ve gençlerin sayısının fazla olması ise dikkatlerden kaçmadı. İlk sahura kalkılacak bu gece imsak vaktinin ise 03.32 olduğu belirtilirken, ilk iftarın ise 20.34’de yapılacağı belirtildi.
Kırşehir’de 600 camide ilk teravih
On bir ayın sultanı Ramazan ayınının başlamasıyla birlikte Kırşehir genelinde 600 camide ilk teravih namazı kılınırken, Kırşehir Müftüsü Mehmet Şahin, Hoca Ahmet Yesevi Camii’nde ilk vaazı verdi.
Vaazda, Ramazan ayının faziletini anlatan Müftü Şahin, “Mübarek Ramazan ayı çok şereflidir. Bu ayda yapılan nafile namaz, zikir, sadaka ve bütün nafile ibadetlere verilen sevap, başka aylarda yapılan farzlar gibidir. Bu ayda yapılan bir farz, başka aylarda yapılan yetmiş farz gibidir” dedi.
Duyguların yoğunlaştığı bu ayda insanların yaşamakta oldukları ayın faziletini bilerek yaşamaları gerektiğini söyleyen Şahin, “Bu ayda, emri altında bulunanların işlerini hafifleten, onların ibadet etmelerine kolaylık gösteren amirler de affolur, cehennemden azat olur. Ramazan-ı Şerif ayında Resulullah; esirleri azat eder, her istenilen şeyi verirdi. Bu ayı fırsat bilmeli, elden geldiği kadar ibadet etmelidir. Allahü teâlânın razı olduğu işleri yapmalıdır. Bu ayı, ahireti kazanmak için fırsat bilmelidir. Bu ayda, her gece, cehenneme girmesi gereken binlerce Müslüman affolur, azat olur. Bu ayda cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır. Şeytanlar, zincirlere bağlanır. Rahmet kapıları açılır. Allahü teâlâ, bu mübarek ayda O’nun şanına yakışacak kulluk yapmayı ve Rabbimizin razı olduğu, beğendiği yolda bulunmayı, hepimize nasip eylesin” ifadelerine yer verdi.
Kırşehir merkezde 90, il genelinde ise 600 camide ilk teravih namazı kılındı.
Adıyaman’da camiler doldu taştı
Adıyaman’da, Ramazan ayının ilk teravih namazı ile Adıyaman’da camiler doldu taştı.
Namaz öncesinde din görevlileri, Ramazan ayının önemi hakkında vaaz verdi. Okunan Kur’an-ı Kerim’in ardından Ramazan ayının ilk teravih namazı kılındı. Teravih namazı sonrası camiden çıkan cemaat, birbirlerinin Ramazan ayını tebrik ettiler.
Bingöl’de cami hıncahınç dolduruldu
Ramazan ayının başlamasıyla vatandaşlar, ilk teravih namazını kıldı.
Bingöl’de Kültür Mahallesi’nde Kültür Camii bahçesinde toplanan vatandaşlar, ilk teravih namazını kılmak için saf tuttu.
Teravih namazı öncesinde yapılan vaazda, oruca ve oruçluya saygı konusuna, doğru namaz kılma şekline ve Peygamber Efendimizin hayatından kesitlere yer verildi. Bazı vatandaşların çocuklarıyla geldiği cami bahçesi, hıncahınç dolduruldu.
İmamın tekbiriyle saf tutan cemaat, 11 ayın sultanı olan Ramazan ayının ilk teravih namazını kıldı.
Erzurum’da ilk teravih namazı kılındı
Ramazan ayının ilk teravih namazı ile Erzurum’da camiler doldu taştı. Namaz öncesinde din görevlileri, ramazan ayının önemi hakkında vaaz verdi. Okunan Kur’an-ı Kerim’in ardından ramazan ayının ilk teravih namazı kılındı. Ulu Camii’nde bu senenin ilk teravih namazını kılan cemaat arasında Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’de yer aldı.
Batmanlı kadınlardan barış için dua
On bir ayın sultanı Ramazan’ın gelmesiyle Batman’da camiler doldu taştı. Erkeklerin yanı sıra kadınlar da camilere akın etti. Teravihe gelen kadınlar, Ramazan’ın barışa vesile olması dileğinde bulundu.
On bir ayın sultanı olan Ramazan ayında Batman’da vatandaşlar ilk teravih namazını kılmak için kadın, erkek, genç, yaşlı demeden camilere akın etti. GAP Mahallesi’nde bulunan Şevket Başak Camii’ne gelen vatandaşlar yeni bir Ramazan ayına girmenin sevincini yaşadı.
Batmanlı kadınlar, Ramazan ayının barışa ve kardeşliğe vesile olmasını istediler. Ramazan ayının tüm İslam alemine hayırlar getirmesi temennisinde bulunan kadınlar, bu ay da bol bol dua edeceklerini söylediler.
İlk teravih namazı hakkında konuşan vatandaşlar Batman’ın manevi potansiyelinin yüksek olduğunu dile getirdi.
Hatay’da çadır kentlerde ilk teravih
Hatay’daki çadır kentlerde yaşayan Suriyeliler, ilk teravih namazını kamp içindeki camide kıldı.
Hatay’ın Altınözü ilçesinde bulunan Boynuyoğun çadır kentinde kalan Suriyeliler, ramazanın ilk teravih namazını kılmanın mutluluğunu yaşadı.
Çadır kentte okunan yatsı ezanı sonrası aralarında yaşlı ve çocukların da bulunduğu çok sayıda Suriyeli camiye akın etti. Çadır kentlerde kalan kadınlar da kendileri için ayrılan bölümde namazlarını kıldı.
Namaz sonrasında Suriye’deki olayların bitmesi ve iç savaşta hayatını kaybedenler için dua edildi.
Çadır kent din görevlilerinden Halit Muselli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ramazana ulaşmanın mutluluğunu ve sevinci yaşadıklarını ancak ülkelerinden, akrabalarından uzak olmanın da üzüntüsü içinde olduklarını belirtti.
Muselli, Suriyelilerin Türkiye’de 4’ncü ramazanı geçirdiğini, ülkelerindeki olayların bir an önce bitmesini ve geri dönmek istediklerini söyledi.
Türk hükümetinin ve halkının kendileri için her türlü imkanı sunmaya çalıştığını ifade eden Muselli, ”Türk ve Suriye halkının ramazan ayını kutluyorum. Türk halkı bize her türlü misafirperverliğini gösteriyor. Bizler Suriye’den Esed’in zulmünden kaçtık. Ordusu bize zulmetti, halkını çoluk çocuk demeden öldürdü. Allah’tan temennim ülkemizdeki savaşın bir an önce bitmesidir. Türkiye bize kendi ülkemizdeymiş gibi hissettirdi. Hiç yabancılık çekmedik. Allah onlardan razı olsun” dedi.
Endonezya’da ilk teravih namazı kılındı
Endonezya’da Müslümanlar Ramazan ayının ilk teravih namazı için camileri doldurdu.
Güneydoğu Asya’nın en büyük ve Endonezya’nın merkez camisi İstiklal Camisi teravih namazı için tıklım tıklım doldu. Namaza Endonezya Cumhurbaşkanı Joko Widodo ve birçok bakan da katıldı.
Adetlerinden taviz vermeyen Endonezyalılar, bayram namazlarında da kültürlerini takip ederek, namaz için renkli ve yöresel kıyafetler giymeyi tercih ediyor. Binlerce insan camide kültürel kıyafetleriyle renkli görüntüler oluşturuyor.
Endonezya Cumhurbaşkanı Joko Widodo’nun namaza katılması nedeniyle, cami ve çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı.
Namaza katılan Riy Ono Ramazan ayına tekrar ulaşmaktan dolayı çok mutlu olduğunu söyleyerek, “İstiklal Camisi Endonezya’nın en büyük camisi. Burada cemaat binlerce kişiden oluşuyor.
Bu nedenle burada namaz kılmayı tercih ediyorum. Bu kadar kalabalıkla beraber teravih namazı kılmak çok güzel oluyor. İnşallah bu Ramazan ayı tüm Müslümanlar için hayırlı olur” dedi.
Ramazan ayının bambaşka olduğunu belirten Haji Edison Ruslimuin, ” Bugün binlerce kişiden oluşan cemaatle ilk teravih namazını eda ettik. Hep beraber Allah’a
el açarak dua ettik. Ramazan ayı inşallah bütün Müslümanlar için hayırlı ve bereketli geçer” ifadelerini kullandı.
Dünyanın en kalabalık dördüncü ve en yoğun Müslüman toplumuna sahip ülkesi Endonezya’da Müslümanlar bu gece sahur yaparak, 13 saat 20 dakika oruç tutacak.
Avustralya’da binlerce Müslüman camileri doldurdu
Avustralya’da ramazan ayının başlamasıyla ilk teravih namazını kılmak için binlerce Müslüman camileri doldurdu.
Melbourne Meadow Heights Camisi’ne teravih namazı için gelen Avustralyalı Türkler, ramazanın tüm İslam alemine hayır getirmesi temennisinde bulundu.
Türk vatandaşlarından Hüseyin Çetin, temennisini dile getirirken, “Ramazan hoş geldi. Memleketimiz için, vatan için, millet için, vatandaşlar için hayırlı olsun. Bu ramazanın memleketimize hayır getirmesi için duacıyız” ifadesini kullandı.
Abdullah Altıntop ise “Ramazanı şerif geldi, inşallah çok iyi geçer. Bütün Müslüman ümmetine hayırlı uğurlu olsun ve Allah dualarımızın hepsini kabul eylesin bu ayda” dedi.
İleri saat uygulamasından dolayı güne Türkiye’den 7 saat önde başlayan ve kış mevsiminin yaşandığı Avustralya’da Müslümanlar yaklaşık 12 saat oruç tutacak.
Kırgızistan’da ilk teravih
Kırgızistan’da camileri dolduran Müslümanlar, ilk teravih namazını kıldı.
Başkent Bişkek’teki Merkez Camisi’nde kılınan teravih namazından önce verilen vaazda, Müslüman hayatında ramazan ayının ve orucun önemine değinildi. Ezanın okunmasıyla yatsı, ardından da teravih namazı kılındı.
Nüfusun yaklaşık yüzde 80’ini Müslümanların oluşturduğu Kırgızistan’da yaklaşık 2 bin camide ramazan ayı boyunca iftar ve sahur sofraları açılacak.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme