Müslümanlar 22 bin camide itikafta

Ramazan
Ramazan ayının en önemli sünnetlerinden biri olan itikaf, kişinin sıradan davranışlardan uzaklaşarak, ibadet amacıyla belli bir şekilde camide kalması anlamına geliyor. Modern hayatta yaşanan yoğunluk...
EMOJİLE

Ramazan ayının en önemli sünnetlerinden biri olan itikaf, kişinin sıradan davranışlardan uzaklaşarak, ibadet amacıyla belli bir şekilde camide kalması anlamına geliyor.

Modern hayatta yaşanan yoğunluk sebebiyle, kendisine zaman ayıramayan Müslüman için bulunmaz bir fırsat olarak da nitelendirilen itikaf, geride bırakılan yılın muhasebesini yapmak, geleceği daha verimli bir şekilde planlayabilmek, ramazan ayının manevi ikliminden daha fazla yararlanmak ve “Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi”ni tam olarak ihya edebilmenin yolu olarak da görülüyor.

Ankara Müftüsü Mefail Hızlı, yaptığı açıklamada, ramazan ayı vesilesiyle hatırlanması gereken bir ibadetin de itikaf olduğunu vurguladı. Bu ibadetin son dönemlerde ihmale uğradığını dile getiren Hızlı, “İtikaf ibadetini Hazreti Peygamberin ramazanın son on gününde titizlikle yerine getirdiği bilinmektedir” dedi.

İtikafın akıllı, ergenlik çağına gelmiş bir Müslüman’ın beş vakit namaz kılınan bir mescit ya da camide Allah’a daha yakın bir kul olabilme niyetiyle bir süre durması olarak tarif edilebileceğini ifade eden Müftü Hızlı, “İtikafta bulunan kişi zaruri ihtiyaçları dışında bulunduğu camiden dışarı çıkmaz” diye konuştu.