Örnek hayatlar… Halid bin Velid

Kıssalar
Halid bin Velid, Uhud’da Müslümanlara karşı savaştı. Okçuların yerini terkettiğini gördü. İslam ordusunu arkadan kuşattı. Savaş müşriklerin lehine döndü. Hz. Halid ömrünün geri kalanında ise İslam düş...
EMOJİLE

Halid bin Velid, Uhud’da Müslümanlara karşı savaştı. Okçuların yerini terkettiğini gördü. İslam ordusunu arkadan kuşattı. Savaş müşriklerin lehine döndü. Hz. Halid ömrünün geri kalanında ise İslam düşmanlarına karşı mücadele etti.

Halid bin Velid Müslüman olmayı aklına koyunca Mekke’den Medine’ye gidecek bir arkadaş aradı. Osman bin Talha ve Amr bin As ile Resulullah’a gitmeye karar verdiler.

Allah Resulü, Halid bin Velid’e iltifatlarda bulundu. Halid de, Efendimizden (sav) kendisi için dua etmesini istedi: Allah Resulu “Allah’ım Halid bin Velid’in İslama karşı işlemiş olduğu geçmiş günahlarını bağışla” diye dua etti.

Sonra Amr bin As ve Osman bin Talha da Resulullaha biat ettiler ve Müslüman oldular.

Mute savaşında 3 kahraman komutan şehit olmuştu. Müslümanlar Halid’e ‘’hadi görev sende..’’ dediler. Sabit bin Akram sancağı alıp Halid’e verdi. O an Müslümanlar zor durumdaydılar. Bütün olumsuz  şartlara rağmen Halid bin Velid İslam ordusunu toparladı.

Rum ordusunu yararak sağ salim çıktılar ve kurtuldular. Mute savaşındaki başarısından dolayı Hz. Peygamber Halid’e “Seyfullah” (Allah’ın kılıcı) lakabını verdi.

Mekke fethinde de Halid bin Velid, İslam ordusunun sağ kanadına komuta ediyordu.

Halid bin Velid, İslama hizmet için Allah Resul’ünün yanında daima hayır bulunmuş, hayatını bu yola vakfetmişti. Bu hizmeti Efendimiz (sav)’ın vefatından sonra da sürdürdü. Halid bin Velid askerleriyle birlikte savaştan savaşa, zaferden zafere koştu.

Museylimetü’l Kezzab’ın ordusunu dağıttı. Museylime öldürüldü.

Halid bin Velid “Yermük”te büyük fedakarlıklar gösterdi. Halid Müslüman olmadan önce mü’minlere karşı kullandığı kılıcını İslama girdikten sonra biraz da o yılların acısıyla müşriklere karşı daha şiddetli ve daha acımasız sallıyordu.

Halid bin Velid hayata gözlerini yumduğunda geride sadece atı ve silahını bırakmıştı. Başka hiç bir mal varlığı bulunmamıştı.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme