Geylani’den nasihatler… Allah’ın huzurunda edepli olun

Kıssalar
Ey cemaat! Size Hâlık’ı, anlatıyorum. O’nu iyi bilin. O’nun huzurunda edepli olun. Kalbiniz, O’ndan uzak kaldığı müddet edepli ve terbiyeli olun. Siz O’na karşı edepli davranmıyorsunuz. Bu da geçer; a...
EMOJİLE

Ey cemaat!

Size Hâlık’ı, anlatıyorum. O’nu iyi bilin. O’nun huzurunda edepli olun. Kalbiniz, O’ndan uzak kaldığı müddet edepli ve terbiyeli olun. Siz O’na karşı edepli davranmıyorsunuz. Bu da geçer; ama kalbiniz O’nu tam bulunca. Bu iş kolay olmaz, siz zorla yapmalısınız. O’nun hikmeti, kalbinizi doldurunca zaten edepli olursunuz. O’nun nuru, gözünüzü doldurduğunda isteseniz de önünüze bakarsınız, istemeseniz de. Padişah ata binince sokakta oynaşan yavruların sesi kesilir, bilmez misin? Padişah saraydan çıkıncaya kadar bağırırlar, o çıkınca sus pus olurlar, edep perdesine bürünürler.

Çünkü padişah huzurunda bulunuyorlar. Bazısı da hemen padişahın göremeyeceği bir köşeye kaçar.

Halkın maddî yararını umarak onlara dönmek, Hakk’tan yüz çevirmek olur. Hakk’tan başka her neye gönül kaptırıyorsan, onlar senin için put sayılır. Onları bırakıp Hakk’a dönmedikten sonra sana kurtuluş yoktur. Halkı, iyilik ve kötülük babında hemen terk et. Onları hiçbir şey için güçlü görme.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme