Yetenekli Çocuk Arıyorlar

Yerli Müzik
Dünyaca ünlü piyano virtüözü ikiz kardeşler Güher ve Süher Pekinel, üstün yetenekli gençleri keşfedip tüm olanakları kullanarak eğitmek için harekete geçti. Piyano virtüözü kardeşler bu amaçla Türkiye...
EMOJİLE

Dünyaca ünlü piyano virtüözü ikiz kardeşler Güher ve Süher Pekinel, üstün yetenekli gençleri keşfedip tüm olanakları kullanarak eğitmek için harekete geçti. Piyano virtüözü kardeşler bu amaçla Türkiye’nin Dünya Çapındaki Yeni Virtüözleri adlı bir poje başlatıyor. Proje, yetenekli konservatuvar öğrencilerinin, daha nitelikli eğitimden geçirilerek dünyaca ünlü birer virtüöz olmalarını sağlamayı amaçlıyor.

Pilot il olarak seçilen İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya, Mersin ve Eskişehir konservatuvarında eğitim gören piyano, flüt, klarnet, keman, çello ve kompozisyon alanında üstün yetenekli gençler jüri tarafından belirlenecek. Her daldan üç öğrenci belirlenerek üç yıl yurtiçi ve yurtdışı eğitim almaları için tam destek verilecek. Projeyi Çatı Onduline Avrasya da destekliyor.

Süher Pekinel, son 20 yıldır Türkiye’de müzikte büyük açıklar olduğunu söyleyerek "Türkiye dünya çapındaki virtüözleri arıyor projemizle bu deneyimlerimizi kullanıp müzikal hayat ağacı oluşturmak istiyoruz. Müzik eğitiminin kalite değişimini de hedef alarak profesyonel bazda eğitilmiş, enstrülmantalistlerin kendilerine öz sanatçı kimliklerini dünya standartına çıkarmasını hedefliyoruz" dedi.

Müzik duygusal boyutuyla din, dil, ırk, yaş, cinsiyet yapmaksızın tüm insanlarda aynı etkiyi yarattığını söyleyen Güher Pekinel ise "Yurtdışında aldığımız eğitimler sonuncu dünyaca ünlü piyano virtüözü olma yoluna girdik. Dışarıda aldığımız eğitimi Türkiye’ye getirerek üstün yetenekli gençleri bulup dünyaca ünlü virtüözler yaratmayı düşünüyoruz " dedi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme