TRT Şeş’de Kürtçe Türkü Yarışması Başlıyor

Yerli Müzik
Yurt içinde sekiz şehirde, yurt dışında ise Almanya ve İsveç’de ön elemeleri yapılan şarkı yarışması, önümüzdeki günlerde yayınlanmaya başlayacak. ‘Kürtstar’ arayan TRT Şeş, yarışmay...
EMOJİLE

Yurt içinde sekiz şehirde, yurt dışında ise Almanya ve İsveç’de ön elemeleri yapılan şarkı yarışması, önümüzdeki günlerde yayınlanmaya başlayacak. ‘Kürtstar’ arayan TRT Şeş, yarışmayı kazanana, İstanbul Selimpaşa’daki TOKİ konutlarından daire verecek.

 

Medyaloji.net’in haberine göre yarışmada, Nihat Doğan ile Suriye’deki Kürtler arasında popüler bir isim olan Said Yusuf jüri üyeliği yapacak. Ayrıca programda her hafta ünlü bir isim de konuk jüri olarak yer alacak. TOKİ’nin sponsorluğunda yapılacak yarışmanın birincisine, İstanbul Selimpaşa konutlarından 150 bin lira değerinde, 3 + 1 daire verilecek.

 

ARINÇ: AYKIRILIK YOK

Yarışmanın TRT’nin yayın ilkelerine aykırı olduğunu savunan MHP ise konuyu TBMM’ye getirdi. Hatay Milletvekili Turhan Çirkin, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a "Türkiye’nin resmi televizyonunun yayın ilkeleri mi değişti? TRT, kamu yayıncılığı kapsamında Kürtçe’nin yaygınlaştırılması amacına hizmet etmeye mi başlamıştır? TRT, Lazlar, Gürcüler, Boşnaklar, Çerkezler, Azeriler gibi farklı etnik kökenleri tek tek ayırarak, yarışma programları düzenlemeyi düşünmekte midir?" diye sordu.

 

Çirkin’in soru önergesini TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin’den aldığı yazı ile yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise yarışmanın TRT’nin yayın esaslarına aykırı bir nitelik taşımadığını savundu. Arınç, "TRT 6 Kanalı, açıldığı 1 Ocak 2009 tarihinden itibaren yaptığı yayınlarla milli birlik ve bütünlük bilinci içinde programlarını hayata geçirmiş, 18 Mart, 23 Nisan ve 29 Ekim gibi önemli gönler ve milli bayramlarda canlı yayınladığı programlar ile izleyicisine bu milli şuuru aktarma gayreti içinde olmuştur" dedi.

 

Habertürk

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme