Selmi Andak Vefat Etti

Yerli Müzik
Müzik eleştirmeni ve besteci Selmi Andak parkinson hastalığı nedeniyle uzun süredir tedavi gördüğü Balat Musevi Hastanesi‘nde dün vefat etti. ‘Devlet Sanatçısı’ unvanını da taşıyan A...
EMOJİLE

Müzik eleştirmeni ve besteci Selmi Andak parkinson hastalığı nedeniyle uzun süredir tedavi gördüğü Balat Musevi Hastanesi‘nde dün vefat etti.

‘Devlet Sanatçısı’ unvanını da taşıyan Andak, zatürre tanısıyla bir haftadır yoğun bakım servisinde tedavi görüyordu. Andak, müzik alanındaki çalışmalarının yanı sıra, Cumhuriyet gazetesinin 58 yıllık müzik yazarıydı. Türk pop müziği dünyasında Onno Tunç‘tan Nükhet Duru’ya, Semiha Yankı‘dan Nilüfer‘e, Ajda Pekkan‘dan MFÖ‘ye pek çok sanatçı onun bestelerini seslendirdi. 800 bestesi bulunan Selmi Andak‘ın çalışmaları arasında ‘Uyuyan Güzel’ müzikali, Müşfik Kenter’in oynadığı ‘Bir Garip Orhan Veli‘nin, Haldun Taner‘in ‘Bu Şehr-i İstanbul ki‘ oyununun, Mehmet Ali Birand‘ın ‘Galatasaray Belgeseli’nin, Kültür Bakanlığının hazırlattığı ‘İpek Yolu’ belgeselinin müzikleri de bulunuyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme