Padişahlar Bu Müzikleri Dinliyordu

Yerli Müzik
Cemal Reşit Rey Konser Salonu‘nda 11 Aralıkta gerçekleşecek konserde, Türkiye’nin önde gelen kemençe virtüozu Derya Türkan, Türkiye’nin seçkin çellisti Uğur Işık ve Fransız kontrbasç...
EMOJİLE

Cemal Reşit Rey Konser Salonu‘nda 11 Aralıkta gerçekleşecek konserde, Türkiye’nin önde gelen kemençe virtüozu Derya Türkan, Türkiye’nin seçkin çellisti Uğur Işık ve Fransız kontrbasçı Renaud Garcia-Fons, 17. yüzyılın ilk çeyreğinde İstanbul’da yaşayan Avrupalılar tarafından bestelenen eserleri çağdaş bir yorumla icra edecek.

Konserin repertuvarında yer alan eserler, Osmanlı padişahlarının saraydaki özel dairelerinde dinlemeleri için imparatorluğu oluşturan değişik uluslara mensup kişiler tarafından bestelenmişti.

Osmanlı enstrümantal müziği eserleri, ilk defa 17. yüzyılın ilk çeyreğinde, imparatorluk başkenti İstanbul’da yaşayan Avrupalılar tarafından notaya alındı. Ancak, Alberto Bobowski ve Dimitrius Cantemir gibi tarihçi olarak tanınan kişilerin notaya kaydettikleri bu eserlerin çoğu zamanla unutuldu ve sonraki yüzyıllarda hemen hiç çalınmadı.

Konserde, çoğu ilk defa çalınacak üç asır öncesinin eserleri, modern bir anlayışla sentezlenerek dinleyenlere sunulacak. Eserler Osmanlı İmparatorluğu‘na 17. yüzyılda hakim olan ezgi anlayışını da yansıtıyor. 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme