Müzik Sınır Tanımıyor…

Yerli Müzik
Haber: Ali Saran 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı projelerinden biri olarak, Argos Kültür Sanat ve Kadıköy Gitar Kafe’nin katkılarıyla düzenlenen İsmet Sıral Müzik Atölyesi (İsmet Sıral Creati...
EMOJİLE

Haber: Ali Saran

2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı projelerinden biri olarak, Argos Kültür Sanat ve Kadıköy Gitar Kafe’nin katkılarıyla düzenlenen İsmet Sıral Müzik Atölyesi (İsmet Sıral Creative Music Studio) 29 Temmuz ve 8 Ağustos tarihleri arasında müzikseverlere olağanüstü bir hafta yaşatacak. Dünyaca ünlü müzisyenlerin katılacağı bu organizasyonda konserler, atölyeler ve konferanslar gerçekleştirilecek ancak başta konserler olmak üzere bütün bu organizasyon alışılmışın çok dışında…

İlk olarak 2006 yılında düzenlenen İsmet Sıral Müzik Atölyesi bu sene daha büyük bir katılımla müzikseverlerin karşısına çıkıyor. Yerli ve yabancı 50’yi aşkın müzisyenin katılacağı programda şu isimler göze çarpıyor: Karl Berger, John Zorn, Oliver Lake, Adam Rudolph, Marc Ribot, Trilok Gurtu, Oğuz Büyükberber, Ayşe Tütüncü, Ömer Faruk Tekbilek, Erkan Oğur, Yurdal Tokcan, Göksel Baktagir…

İsmet Sıral Müzik Atölyesi’nin projeleri alışık olduğumuzun çok dışında. İsminden de anlaşılacağı gibi yaratıcılığı oldukça gelişmiş bir ekip tarafından hazırlanan organizasyondaki aktiviteler, bunları gerçekleştirecek olan müzisyenler ve mekanlar oldukça ilgi çekici.

Seyyar Satıcılar Müzisyen Olursa!

Atölyenin en ilgi çekici yanlarından biri hiç şüphesiz temalı konserler olacak. Her gün karşılaştığımız simitçiler, eskiciler, mısırcılar bu proje ile birlikte karşımıza müzisyen olarak çıkacaklar. Usta müzisyenler ile birlikte seyyar satıcıların yer aldığı Seyyar Satıcılar isimli bu proje hiç şüphesiz aklımızda müziğin tanımına dair soru işaretleri oluşturacak.

Bir süredir İstanbul’un sesleri üzerine çalışmalar yapan Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü, İTÜ Müzik İleri Araştırmalar Merkezi ve Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, “yeni müzik” kavramını ülkemizde tartışmaya açmışlardı. Bu kapsamda yer alan ve İsmet Sıral Müzik Atölyesi’nde sergilenecek olan Üstgeçit isimli etkinlikte İstanbul’un sesleri deneyimli müzisyenler ile birlikte canlı olarak Eminönü’ndeki yaya üst geçidinde sergilecek. Kültürler Arası Doğaçlamalar isimli etkinlik ise, dünyanın çeşitli müzikal geleneklerini Anadolu kültürü ile buluşturacak.

11 gün sürecek olan program İstanbul’un farklı mekanlarında gerçekleştirilecek. Projenin ev sahibi olan Santraistanbul’un yanı sıra Sepetçiler Kasrı, Eminönü Meydanı, Adalar ve Boğaz gibi İstanbul’un çeşitli mekanlarında sergilencek.

Virtüözlerle dolu geçecek 11 gün

29 Temmuz ve 8 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek atölyelerde Hint Müziği‘nden Hop-Hopa, Karadeniz Müziği‘nden Caza birçok müzik kültürünün buluşturulacağı bu etkinlikte müzisyenler kendi yöreleri yahut enstrümanları hakkında bilgiler verecek ve katılımcıların sorularını yanıtlayacaklar.

Usta müzisyenlerle yapılacak atölyeler, deneysel projeler, konserler ve konferanslarla geçecek olan 11 günlük aktiviteye katılım için gerekli başvurular 23 Temmuz’da sona erecek. İstenildiği takdirde sadece bir enstrüman için de kayıt olabilme hakkı bulunuyor.

Konserlere katılmak içinse kayıtlı olmak zorunlu değil. Kontenjanı sınırlı olan ve istenildiği takdirde davetlilere otelde konaklama fırsatı sunan bu etkinliğe katılım ücreti, geçmiş programlar ve diğer ayrıntılar hakkındaki bilgileri organizasyonun resmi web sitesi olan www.iscms.org adresinden öğrenebilirsiniz.

Programın tanıtım videosu:

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme