Milli Kütüphane’nin Arşivi İnternete Taşındı

Yerli Müzik
1930’lu yıllarda altın çağını yaşayan; ancak 70’lerden itibaren tozlu çekmecelerde bekleyen taş plaklar, "Elinizde taş plaklar varsa biz alıyoruz" duyurusuyla Milli KütüphaneR...
EMOJİLE

1930’lu yıllarda altın çağını yaşayan; ancak 70’lerden itibaren tozlu çekmecelerde bekleyen taş plaklar, "Elinizde taş plaklar varsa biz alıyoruz" duyurusuyla Milli Kütüphane’nin arşivinde yer edindi.

 

Şimdi ise internet ortamına aktarılan 5 bin 500 taş plak, vatandaşların ve araştırmacıların kullanımına sunuldu. ‘Ses Bankası’ adı verilen arşiv ses bantları, plaklar, kasetler ve sesli kitaplardan oluşuyor. Arşivde çok sayıda tanınmış kişinin, devlet başkanının, başbakanların, milletvekillerinin ve yazarların ses kayıtları da bulunuyor.

 

Cumhuriyet döneminin eğitim, bilim, kültür, sanat, siyaset, edebiyat ve diğer alanlardaki gelişmelerini içeren ‘sözlü tarih’ başlığı altında toplanan çalışma kapsamında yer alan yaklaşık yüz ismin röportajı da Milli Kütüphane intranet ağı aracılığıyla paylaşılıyor. Röportajları paylaşılan kişiler arasında Cahit Külebi, Kemalettin Tuğcu, Necil Kazım Akses, Füreyya Koral, Rauf İnan, Kasım Gülek, Reha İsvan, Muammer Sun, Adnan Cemgil, Fuat Bayramoğlu, Semiha Berksoy ve Alaattin Yavaşca gibi şair, sosyolog, siyasetçi ve müzisyenler yer alıyor.

 

Ayrıca aynı çalışma kapsamında, Mustafa Kemal Atatürk’ün kendi sesinden 10. Yıl Nutku, Kenan Evren’in 12 Eylül 1980 ihtilalinde radyodan yaptığı konuşmayı içeren kayıtlara da ulaşılabiliyor. Taş plaklarda, Türkçe eserlerin yanı sıra İngilizce, Fransızca, Rusça gibi diğer dillerde de seslendirilmiş şarkılar da yer alıyor. Şukufe Hanım, Hafız Burhan, Safiye Ayla, Hamiyet Yüceses, Tanburi Cemil Bey, Münir Nurettin Selçuk, Sadettin Kaynak, Zeki Müren, Udi Hrant ve Hacer Buluş gibi birçok ünlü sanatçının plakları bulunuyor.

 

Zaman

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme