Memur Müzisyenlere Savaş Açtılar

Yerli Müzik
MÜZİK-SEN’den yapılan yazılı açıklamada, son dönemde TRT, Opera, Senfoni, Devlet Korosu, Askeri Bando, Belediye Orkestrası müzisyenleriyle, Milli Eğitim Bakanlığında görevli müzik öğretmenleri v...
EMOJİLE

MÜZİK-SEN’den yapılan yazılı açıklamada, son dönemde TRT, Opera, Senfoni, Devlet Korosu, Askeri Bando, Belediye Orkestrası müzisyenleriyle, Milli Eğitim Bakanlığında görevli müzik öğretmenleri ve benzeri resmi kurumlarda askeri personel, devlet memuru veya sözleşmeli sanatçı olarak görev yapmakta olan müzisyenlerin konaklama ve eğlence yerlerinde ve ekstra iş olarak adlandırılan günlük işlerde çalıştıkları ve bu yasa dışı çalışmaların gittikçe yoğunlaştığının görüldüğü vurgulandı. Bu kişilerin daha düşük ücret ve koşullarda çalışmayı kabul etmesi nedeniyle işverenler tarafından tercih nedeni olduğu belirtilen açıklamada, ”Bu nedenle sendikamızın faaliyet gösterdiği konaklama ve eğlence yerlerinde yasaya aykırı olarak çalışarak kazanç elde eden asker veya memur müzisyenler belirlenerek çalıştıkları kurumlara şikayet edilmeye başlanmıştır. Ankara’da başlatılan bu uygulama ülke geneline yaygınlaştırılacaktır” denildi. 

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

”Sendikamız üyelerinin çalışma alanlarının daralmasına ve işsiz kalmalarına neden olan bu çalışmalar 657 sayılı Devlet Memurları Yasası ve 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Yasasına aykırı düştüğü gibi, bu tür çalışmalar nedeniyle devletin vergi ve SGK’nın prim kaybı söz konusu olduğundan ayrıca Defterdarlık ve SGK’ya da gerekli bildirimler yapılacaktır. 

Bundan böyle yasa dışı bu çalışmalar sendikamız ve üyelerimizce sürekli izlenecek ve yasalara aykırı çalışma yapanlar, sendikamızca ilgili resmi kurum ve kuruluşlara bildirilecektir.”

AA
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme