Kültürünüz Müziğinize Yansıyor

Yerli Müzik
Avrupa caz müziğinin dikkat çeken isimlerinden Alboran Trio, bugün Abank Sanat sahnesine çıkıyor. Caz temeline dayanan, doğaçlama Afrika- Avrupa sentezi ile farklı bir sound yakalamayı başaran İtalyan...
EMOJİLE

Avrupa caz müziğinin dikkat çeken isimlerinden Alboran Trio, bugün Abank Sanat sahnesine çıkıyor. Caz temeline dayanan, doğaçlama Afrika- Avrupa sentezi ile farklı bir sound yakalamayı başaran İtalyan üçlü, konser öncesi bir de seminer verecek. Katılımın ücretsiz olduğu ve saat 17.00’de başlayacak seminerde, grup üyeleri Afrika, Balkan, Ortadoğu ve Avrupa ritimlerinin caz müziğine etkisini anlatacak. Saat 20.00’de ise üç akustik enstrümanlarının yanı sıra deri vurmalıları ve ağaç enstrümanlarıyla sahnede olacak olan Alboran Trio, konser öncesi Sabah’a konuştu.

İKİ KITANIN ETKİSİ

Alboran Trio’nun müzikal macerası 2004’te, piyanist Paolo Paliaga‘nın kontrabas Dino Contenti ile tanışması ile başlamış. İkili, perküsyon için Gigi Biolcati’yi de gruba davet ettiklerinde, Alboran müziğinin oturmaya başladığını anlatıyor. Üçlü, sound’larının Avrupa cazı ile Afrika ritimlerin karışımı olduğunu söylüyor. İki kıtanın etkileri de görülüyor müziklerinde, fakat grup üyeleri, müziklerinden etkilendikleri caz sanatçılarının haklarını da yemiyor. John Taylor, E.S.T., Brad Mehldau ve The Bobo Stenson Trio bir çırpıda saydıkları isimler.

KÜLTÜREL MÜBADELE

Topluluk, üyeleri iki sene önce Ortadoğu Caz Festivali için geldikleri Ankara’da müzisyen Alp Ersönmez‘in caz üçlüsüyle ‘kültürel mübadele’ yaptıklarını anlatıyor. Müziklerine yansıtmaya çalıştıkları kültür sentezinin Türkiye’nin yerleşik kültürü olması kendilerini cezbetmiş. "Türkiye, Doğu ile Batı arasında köprü gibi, bu da ilginç bir müzikal geleneğe sahip olmanızı sağlıyor" diyorlar.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme