Kandil’de Roman İlahisi

Yerli Müzik
DİYANET İşleri Başkanlığı’nın daveti üzerine, bu akşam Regaip Kandili dolayısıyla Edirne’deki Selimiye Camisi’nde düzenlenecek programda ilahiler okuyacak olan Roman Kültürü’nü...
EMOJİLE

DİYANET İşleri Başkanlığı’nın daveti üzerine, bu akşam Regaip Kandili dolayısıyla Edirne’deki Selimiye Camisi’nde düzenlenecek programda ilahiler okuyacak olan Roman Kültürü’nü Geliştirme ve Dayanışma Derneği İlahi Grubu, Çanakkale’nin Lapseki ilçesinde hazırlıklarını sürdürüyor.

Lapseki eski müftülerinden Yusuf İzzettin Konuk, 2000 yılında ilçede görev yaptığı sırada, Roman vatandaşlarla irtibata geçerek ilahi grubu oluşturmalarını sağladı. Müftülüğün de desteğiyle çalışmalarını sürdüren ilahi grubu, o dönemden itibaren camilerdeki kandil programlarına, düğün ve sünnet gibi merasimlere katılarak ilahiler söyledi. Ramazan aylarında çeşitli otellerde düzenlenen iftar programlarında da sahne alan grup, daha sonra 2009 yılında kurulan Roman Kültürünü Geliştirme ve Dayanışma Derneği çatısı altında çalışmalarına devam etti. kandil programında ilahiler okuyacak. Roman ilahi grubu, her akşam saatlerinde Lapseki Belediyesi Düğün Salonu’nda bir araya gelerek çalışıyor. Grup üyeleri, günde yaklaşık 4 saat süreyle ilahiler okuyarak Ragaib Kandili’ne hazırlanıyor. İlahi grubuna ilk kurulduğu günden beri destek veren Gazi Süleyman Paşa Camisi imamı Adem Yıldız’ın yanı sıra çalışmalara katılırken ilçe müftüsü Remzi Karadoğan da fırsat buldukça grubu izliyor. İmam Adem Yıldız romanların kötü alışkanlıkları olan kişiler olarak tanındığını ifade ederek, “Amacımız toplumda ikinci ve üçüncü sınıf olarak görülen romanları topluma katmak ve entegre etmektir. Toplumun onları kabullenmesini sağlamaktır” dedi.

İlk görüntülü Regaip mesajı

MÜSLÜMANLAR için önemli gün ve gecelerle Ramazan ayının da içinde bulunduğu üç ayların başlamasını müjdeleyen Regaip Kandili, bugün idrak edilecek. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, bir ilke imza atarak Regaip Kandili mesajını görüntülü olarak iletecek. Görmez, Regaip Kandili dolayısıyla Edirne’deki Selimiye Camisi’nde düzenlenecek ve TRT 1 ile TRT Avaz’dan canlı olarak izlenebilecek kandil programında bir konuşma yapacak.Diyanet’in düzenleyeceği Selimiye Camisi’ndeki program ikindi namazı sonrası başlayacak. “Kur’an-ı Kerim Ziyafeti” olarak da nitelendirilen programda, İstanbul’daki Valide-i Cedit ile Büyük Piyale Paşa Camileri ile Edirne’deki Kirazlı, Üç Şerefeli ve Eski Camileri imam hatipleri Kur’an okuyacak. Kandiller Geçidi olarak da adlandırılan üç aylar, yarın başlayacak. Recep, Şaban ve Ramazan aylarının bulunduğu ve Miraç, Berat kandilleri ile Kadir gecesinin de içinde bulunduğu 3 aylar, Müslümanlar için tövbe etmenin, affın, manevi arınmanın ve kendini yenilemenin habercisi olarak görülüyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme