İşte Türkü Kardeşliği!..

Yerli Müzik
Karadeniz’den Balkanlara, Mezopotamya’dan Kafkaslara barış ve kardeşlik için şarkılarını söyleyen Kardeş Türküler, Fi Yapı sponsorluğunda, BKM’nin organizasyonuyla Harbiye Cemil Topu...
EMOJİLE

Karadeniz’den Balkanlara, Mezopotamya’dan Kafkaslara barış ve kardeşlik için şarkılarını söyleyen Kardeş Türküler, Fi Yapı sponsorluğunda, BKM’nin organizasyonuyla Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’ndaydı. BGST Kardeş Türküler Projesi, Açıkhava sahnesinde her yıl olduğu gibi bu yıl da sanatçı dostlarıyla buluştu ve binlerce kişi şarkıları birlikte söyledi, birlikte dans etti.

SÖZÜN BİTTİĞİ GÜNLERDE YAŞIYORUZ

Kardeş Türküler’in konukları, Dilber Ay, Koçani Orkestrası, Ara Dinkjiyan ve Dicle Fırat Sanat Derneği Def Topluluğu’ydu. Ama başka sürpriz misafirler de vardı. Dilber Ay’ı meşhur baraklarını söylemek için sahneye ünlü yönetmen ve senaryo yazarı Sırrı Süreyya Önder çağırdı. Sırrı Süreyya Önder, Dilber Ay’ı anons etmeden önce “Sözün bittiği günler yaşıyoruz. Ama bu günler böyle kalmayacaksa, bunda en büyük pay türkülerindir. Çünkü türküler kardeştir. Anadolu’da biraz daha kardeştir” dedi.

Sırrı Süreyya, senaryosunu yazdığı ve yönettiği Beynelmilel filminde de, gerçek hayatının bir bölümünde de yaptığı gibi, Dilber Ay’ın arkasında cümbüş de çaldı. Sırrı Süreyya Önder’in de aralarında bulunduğu BGST ile birlikte Dilber Ay “Atımı Bağladım Delikli Taşa”, “İğne Attım Tarlaya”, “Yanıyorum” türkülerini seslendirdi.

Bu konser için Amerika’dan gelen Ara Dinkjiyan da “içimdeki karanlık”, “Haynırına” ve Ahmet Kaya’nın “ Ağladıkça” sını seslendirdi.

Loreta Juodkaite’nin danslarıyla da süslenen gecede Kocani Orkestrası da “djelem djelem”, “nazar” gibi parçalarla eşlik ettiler.

Konser boyunca okunan şiirlere ise Cüneyt Yalaz, Pakrat Estukyan ve Pelin Batu ses verdiler.

Gelenekselleştiği üzere konser “Leyla” ve son olarak da “Kara Üzüm Habbesi” ile sona erdi. Konserin ikinci yarısı seyirci neredeyse yerinde hiç oturmadı, kah halay çekti kah Kocani Orkestrası ile roman dansı yaptı.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme