İki Dev Aynı Sahneyi Paylaşırsa!

Yerli Müzik
Avrupa’da yılın başarılı klasik müzik çalışmalarına verilen "Echo Ödülü"nü alan ünlü piyanist Fazıl Say, saz ustası Arif Sağ’la birlikte sahne alacak. "Tokyo Fazıl Say Festi...
EMOJİLE

Avrupa’da yılın başarılı klasik müzik çalışmalarına verilen "Echo Ödülü"nü alan ünlü piyanist Fazıl Say, saz ustası Arif Sağ’la birlikte sahne alacak. "Tokyo Fazıl Say Festivali"nin ardından birçok Avrupa ülkesi 2010’da Fazıl Say adına bir dizi festival düzenleyecek. Almanya, İtalya, Belçika, Hollanda, Fransa, Portekiz’de yoğun bir programa hazırlanan Say, Hamburg konserine saz ustası Arif Sağ’ı da davet etti. Konserde Say, Beethoven, Ravel, Gershwin ve kendi konçertolarını çalarken, Arif Sağ da hafızalara kazınan "İnsan Olmaya Geldim," " Seher Yıldızı" ve "Muhabbet" gibi türkülerini seslendirecek. Müzikte bu tarihi buluşmayı anlatan iki sanatçı önemli mesajlar verdi. Fazıl Say "Aşık Veysel hayranıyım, halk türkülerini de çok severim. Elime saz aldım ama saz çalmayı bilmiyorum. Arif Sağ’ı da yakından tanırım. Çok sevdiğimiz gibi saygı duyduğum bir sanatçı. Festivale davet etmiş olmaktan da mutluyum. Birlikte doğaçlama yapacağız. Bir ilke imza atmış olacağız" derken Arif Sağ şöyle konuştu:

SAĞ: TARİHE GEÇECEK

"Fazıl Say’la yan yana gelmek sanata büyük katkı, gurur verici. Atılan adım müzik tarihinde önemli mihenk taşı olacak. Birçok piyanist halk müziği denemesi yaptı ama hoşumuza gitmedi. Çünkü halk müziğinden ödünler koparılarak yapıldı. Fazıl dostumuz, arkadaşımız. Halk müziğini orijinal biçimi ile evrensel dünyaya taşımak istiyor." (Sabah)

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme