En İyisi ‘Ah İstanbul’ Oldu

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın katkılarıyla düzenlenen ”Uluslararası İstanbul Şarkıları” yarışmasında 12 ülkeden sanatçılar, tarih boyunca birçok şarkıya ilham veren İstanbul’a yazılan şarkıları seslendirdi.

Atlas Organizasyon‘dan Azade Başağa ile Ertuğrul Kale’nin ekibi ve Dünya Festivaller ve Sanatçılar Birliği WAFA’nın Asbaşkanı Figen Çakmak‘ın sanat yönetmenliği ile düzenlenen yarışma önceki gece Grand Cevahir Otel ve Kongre Merkezi Oditoryumu’nda yapıldı. Yarışmacılara besteci, aranjör ve orkestra şefi Eser Taşkıran’ın orkestrası eşlik etti.

Değerlendirmeyi Tolga Gürdil, Serhat Hacıpaşalıoğlu, Selim Çaldıran, Mustafa Sağyaşar, Mine Mucur, Figen Çakmak ve Ali Rıza Türker‘in yanı sıra çeşitli ülkelerden sanatçıların yer aldığı 10 kişilik özel jürinin yaptığı yarışmada, Romanya’dan Nico ‘Ah İstanbul İstanbul Olalı’ adlı parçayla birinciliği, Beyaz Rusya’dan Guensehe ‘Elveda İstanbul’ şarkısıyla ikinciliği ve İrlanda’dan Edwin Williamson ‘Kalamış’ adlı parçayla üçüncülüğü kazandı.

Yarışma kapsamında verilen "Melih Kibar Özel Ödülü”ne Bulgaristan’dan Georgi Hristov, "Dünya Festivaller ve Sanatçılar Birliği Genç Sanatçıları Destekleme Ödülü’‘ne ise İtalya’dan Guerino Papa layık görüldü. Gecede, Türk müziğine yaptığı katkılardan dolayı Melih Kibar’a değer görülen ödülü eşi Ethel Kibar aldı. Yarışmayı, Semra Özal’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda davetli izledi.