Caz’ın iki efsane ismi CRR’de

Yerli Müzik
Altmışlı yıllardan itibaren yaptığı çalışmalarla caz tarihinin en saygın piyanistlerinden Chick Corea ile caz tarihinde en az onun kadar saygı gören ünlü vibrafon sanatçısı Gary Burton’nun 13 yı...
EMOJİLE

Altmışlı yıllardan itibaren yaptığı çalışmalarla caz tarihinin en saygın piyanistlerinden Chick Corea ile caz tarihinde en az onun kadar saygı gören ünlü vibrafon sanatçısı Gary Burton’nun 13 yıl sonra İstanbul’da yeniden bir araya gelecekleri bu konser 31 Mart Perşembe akşamı, saat 20.00’de!

40 yıllık beraberlik

Chick Corea & Gary Burton ikilisinin tohumları yaklaşık 40 yıl önce ünlü ECM plak şirketinde atıldı. İki usta doğaçlamacının 1972 yılında kaydettikleri Crsytal Silence adlı albüm caz dünyasında büyük yankı uyandırdı. Bu albüm o kadar çok beğenildi ki hemen arkasından Duet adlı bir kayıt yayınlandı. Bu ikili 1998 yılında yanlarına Pat Metheny ve Roy Haynes’i alarak Like Minds adı altında bir albüm yaptı. Like Minds albümü 90’lı yıllarda yapılan en önemli modern caz kayıtlarından biri olarak görüldü.

İkiliden Grammy’lik bir albüm

Corea & Burton ikilisi 2007 yılında Crsytal Silence albümünün 35 yılı anısına bir araya gelerek bir dizi konser verdi ve New Crystal Silence adı altında bir albüm yayınladı. Bu albüm 2008 yılında Grammy’ye layık görüldü. İki ustanın otuz dokuz yıllık bu birlikteliği bu sefer 31 Mart tarihinde CRR sahnesine taşınıyor. Bütün İstanbullu caz severleri eşsiz bir doğaçlama şöleni bekliyor. 80.00 – 70.00 – 60.00 ve 50.00 TL olan konser biletleri CRR Konser Salonu Gişesi ve Biletix’te!

16 Grammy Ödüllü megalomanı bir cazcı…

Caz tarihinin Hall of Fame’ine adını altın harflerle yazdıran Corea, kariyerine Miroslav Vitous ve Roy Haynes ile birlikte kurduğu üçlüsüyle başladı. Bu üçlüyle birlikte çok fazla etkilendiği Bud Powell’in yolundan ilerleyen Corea, 60’lı yılların ortalarında başlayan cazdaki avangard akımın etkisi altına girerek Dave Holland, Anthony Braxton ve Barry Altschul’la birlikte Circle grubunu kurdu. Bu grupla yaptığı eşsiz doğaçlamalardan oluşan 4 kayıt caz dünyasına armağan edildi.
1972 yılında Corea’nın yolu ünlü Alman prodüktör Manfred Eicher’le kesişti.

Bu birliktelik sonucunda Return to Forever adlı kayıt ortaya çıktı. Bu isim Chick Corea’nın ünlü füzyon grubunun adına ilham oldu. Return to Forever grubunda arkadaşları Al di Meola, Stanley Clark ve Lenny White ile birlikte eşsiz kayıtlara imza atan Corea bu grubuyla Wheather Report, Mahavishnu Orchestara’yla birlikte füzyon soundunu oluşturan devlerin arasına girdi.

Rock severlerin bile saygısını topladı

80’li yılların başına gelindiğinde Corea yeniden eski üçlüsünü toplayıp (Vitous, Haynes) ECM’den Trio Music adlı bir plak yayınladı. Bu kaydın ilk bölümünde Corea’nın Avrupa deneysel müziğinin etkisine girdiği açıkça görülüyordu. İkinci bölüm ise tamamen Monk yorumlarından oluşuyordu.1984 yılında bu üçlüyle Trio Music Live diye bir konser kayıdı çıkaran Corea, 90’lı yıllarla birlikte tekrardan füzyona döndü ve kurduğu Electric Band adlı toplulukla rock severlerin bile saygısını topladı.

Corea bu grupla birlikte caz dünyasına John Patitucci ve Dave Weckl gibi iki yetenek kazandırdı.  90’lı yılların sonunda Origin adlı adlı albümle caz dinleyicisinin karşısına çıkan efsanevi piyanist bu kez de çok yönlü bir basçı olan Avishai Cohen’i ve eşsiz bir altocu olan Steven Wilson’ı kazandırdı. Caz kariyerinde hemen hemen her şeyi yapan Corea, bu başarılarını sayısız Downbeat Ödülü ve 16 Grammy ile taçlandırdı. Corea, aynı zamanda eşsiz bir klasik müzik yorumcusudur.

Yaşayan en büyük vibrafon sanatçısı!

Milt Jackson, Boby Hutcherson ile birlikte gelmiş geçmiş en büyük vibrafon sanatçılarından biri olarak gösterilen Gary Burtob 1943 yılında Indiana’da doğdu. Vibrafon çalmaya ünlü caz piyanisti Bill Evans’tan aldığı ilhamla başlayan Burton, kariyerinin ilk yıllarında George Shearing ve Stan Getz ile birlikte çalarak caz dünyasına adım attı. 60’lı yıllarda RCA plak şirketinden çıkardığı albümlerle dikkat çeken Burton, 70’li yıllarda ünlü Alman plak şirketi ECM’le anlaştı. ECM için kaydettiği albümlerde Eberhard Weber, Pat Metheny ve Carla Bley gibi isimlerle çalışan Burton Avrupa cazında adından oldukça söz ettirdi.

Seksenli yıllarda ünlü smooth caz firması GRP Records’la anlaşan Burton bu firmadan çıkardığı albümlerle daha geleneksel bir sounda yöneldi. Özellikle 1988 yılında çıkardığı Times Like These kaydında, Burton’ın vibrafonu Scofield’in gitarı ve Peter Erskine’in eşsiz ritimleriyle buluşunca, ortaya ilginç bir füzyon çıktı.

Piazolla’ya adanan 2 albüm!

Burton 80’li yılların sonunda ünlü tangocu Astor Piazolla’yla tanışmış ve onun müziğine kafa yordu. Piazolla, Burton birlikteliği bir canlı kayıt 1988 yılında ortaya çıkmıştır. Piazolla’nın 1992 yılındaki ölümünden sonra Burton ünlü tangocuya adadığı iki albümü piyasaya sürdü. 2004 yılında profesör ünvanı aldığı Berklee’den ayrılan Burton yeniden bir dörtlü kurarak sahnelere döndü. [Cumhuriyet]

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme