Bu Gitarlar El Yakıyor

Yerli Müzik
Müzikle yatıp kalkanların da, gitarla sadece “Akdeniz Akşamları”nı çalabilenlerin de hayalini süsleyecek gitarlar bunlar. Habertürk gazetesinden Heja Bozyel’in haberine göre, hepsi m...
EMOJİLE

Müzikle yatıp kalkanların da, gitarla sadece “Akdeniz Akşamları”nı çalabilenlerin de hayalini süsleyecek gitarlar bunlar.

Habertürk gazetesinden Heja Bozyel’in haberine göre, hepsi müziğin efsanevi isimleri tarafından kullanılmış. Ve hepsi çok değerli; fiyatları lüks otomobillerle boy ölçüşüyor.

1-Fender Stratocaster / 2.7 Milyon Dolar
Bu gitar 2005’te tsunami mağdurları yararına satılırken; Bryan Adams, Jimmy Page, David Gilmour, Mark Knopfler, Liam Gallagher, Paul McCartney, Def Leppard, Ritchie Blackmore gibi isimler tarafından imzalanmıştı. Katar Kraliyet Ailesi tarafından 1 milyon dolara satın alınan gitar, daha sonra bir vakfa bağışlandı. Ardından 2.7 milyon dolara yeniden satıldı.

2-Jimi Hendrix’in 1968 yapımı Stratocaster’ı 2 milyon dolar
Jimi Hendrix bu gitarı 1969’da Woodstock’ta kullanmıştı. Gerisini varın siz düşünün! 1990’da müzayedeye çıkarıldığında gitarın üstünde Hendrix’ten kalma sigara yanıkları hâlâ duruyormuş. O yıl gitar 198 bin dolara satılmış, ancak 1998’de 2 milyon dolara el değiştirmiş. Rivayete göre o parayı veren kişi, Bill Gates’in sağ kolu olan Paul Allen.

3-Bob Marley’in Washburn 22 serisi Hawk’ı 1.2 milyon $
Jamaica hükümeti tarafından “ulusal değer” olarak kabul edilen gitar, reagge ikonu Bob Marley’in hayatı boyunca kullandığı yedi gitardan biri. 21 Kasım 1971’de Vancouver konserinde Marley, gitarını teknisyeni Gary Carlsen’e verirken şöyle demişti: “Bunu al, değerini sonra anlayacaksın.” Carlsen, bu hediyeyi dünyayı değiştirmesi gerektiğinin bir işareti olarak görmüş olmalı ki, “Farklı Yolculuklar Tek Hedef” isimli yardım vakfını kurdu ve gitarı vakıf yararına yapılan bir piyangoda büyük ödül olarak sundu.

4-Stratocaster hibrid 959 bin 500 $
Eric Clapton, Jimi Hendrix’e özenip 1970’te Gibson’dan Stratocaster’a geçiş yaptı. Teksas’taki bir ikinci el gitar dükkânından altı tane Strats aldı. Üçünü George Harrison, Pete Townshend ve Steve Winwood’a hediye etti. Diğer üçünün en iyi parçalarını birleştirdi ve yarattığı gitarın adını “Blackie” koydu. 1985’e kadar da bu gitarı kullandı, 2004’te fahiş fiyata sattı.

5-Eric Clapton’ın 1964 Gibson ES0335 TDC’si 847 bin 500 $
Yine bir Eric Clapton gitarı… Tamam, Clapton dünyanın en iyi gitaristlerinden biri ama bu listede adının çok geçmesinin nedeni gitarlarını hep satması. Mesela Van Halen gitarını satsaydı, belki daha büyük rakamlar konuşulacaktı. Ama satmadı… 847 bin dolar, Gibson marka bir gitara ödenmiş en yüksek ücretti.

6- Eric Clapton’ın C.F. Martin & Co.’su 791 bin 500 $
1939 yılında üretildiği tahmin edilen gitara bu kadar yüksek bir bedel ödenmesinin nedeni, gelirin bir rehabilitasyon merkezine bağışlanacak olmasıydı.

7- Stevie Ray Vaughan’ın Fender Composite Stratcaster’ı 623 bin 500 $
Efsane blues gitaristi Stevie Ray Vaughan’a eşi Lenny tarafından hediye edilen gitar, Vaughan’ın favorisiydi. Lenny, kocasına 26’ncı yaş günü hediyesi olarak vermişti bu gitarı. Vaughan gitarını 1990’da ölene kadar kullandı. Üstündeki SRV etiketleri de bunun kanıtı. 2004’te bir hayır kurumu yararına satıldı.

8- Beatles’ın gitarı 1964 tarihli Gibson SG 570 bin $
Bu gitar 1966-1969 yıllarında Beatles üyelerince kullanıldı. Yani, Revolver adlı albümün turunda George Harrison’ın, White Album’un kayıtları sırasında John Lennon’un kullandığı gitardı. 2004’te adı açıklanmayan birine 570 bin dolara satıldı.

9- Eric Clapton’ın gitarı Gold Leaf Stratocaster 445 bin 550 $
Eric Clapton, Louvre Müzesi’nde bile sergilenebilecek bir gitar istemiş ve 23 karat altın kaplı Gold Leaf Stratocaster’a sahip olmuştu. Bu, Fender’in kişiye özel ürettiği ilk gitardı. 1997’de müzayedede satıldı.

10-1949 yapımı Fender Broadcaster prototip 375 bin $
California’lı Fender’in kurucusu tarafından tasarlandı ve daha sonra birçok gitara esin kaynağı oldu. Dünyanın en popüler gitarlarından biri. 1994’te adı açıklanmayan bir koleksiyonere satıldı.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme