Babalar günü için ‘en baba’ şarkılar

Yerli Müzik
Babalar Günü geldi çattı. Babanıza hoş bir sürpriz mi yapmak istiyorsunuz? Ona bir şarkı söylemeye ne dersiniz? İşte en sevilen ‘baba’ şarkıları… İlk sırada Türkiye’de son...
EMOJİLE

Babalar Günü geldi çattı. Babanıza hoş bir sürpriz mi yapmak istiyorsunuz? Ona bir şarkı söylemeye ne dersiniz? İşte en sevilen ‘baba’ şarkıları…

İlk sırada Türkiye’de son zamanların en çok konuşulan çizgi karakterlerinden biri Pepe‘nin şarkısı var. Kâh halay çeken, kâh kurabiye yapan Pepe’nin, neredeyse aklınıza gelebilecek her konuda bir şarkısı var. 

Oya Küçümen imzalı BANA BİR MASAL ANLAT BABA, Şevket Altuğ, Sümer Tilmaç ve Jülide Kural’ı biraraya getiren 1993 yapımı Süper Bana’nın film müziği. Şarkı ve dizi birlikte efsaneleşti…

1980’de hayatını kaybeden babası Mehmet Karaca’nın cenaze törenine, Avrupa turnesinde olduğu için katılamayan Cem Karaca, BABAM şarkısında, babasının ardından ‘ağıt’ yakıyor…

Orhan Kemal’in Küçük Adamın Romanı üçlemesinin ilk kitabından esinlenen BABA EVİ’nin müziği Cengiz Onural’a ait. 1997 yapımı dizi ve müziği, baba-kız ilişkisine odaklanıyor. 

Kral Elivis Presley’in 1969’da seslendirdiği Scott Davis’e ait DON’T CRY DADDY (ağlama baba), yalnız kalan bir baba oğulun hikâyesi. 

Bol bol kalp kırıklığı, üç evlilik, üç boşanma…  Yetimhanede büyüyen Marilyn Monroe, ölümünden yalnızca iki yıl önce  1960’da Cole Porter imzalı MY HEART BELONGS TO DADDY’i söylemiş ve bir “Lolita’yım ama kalbim babama ait” demişti. Eserin orjinali 1938’de Leave It to Me! müzikali için yazılmış ve Monreo’ya kadar pek çok sanatçı tarafından icra edİlmişti.

Her baba örnek kişi olamayabilir… Herkesin ‘tembel’, ‘savurgan’ ve ‘çapkın’ olmaya hakkı var… İşte BU ŞARKI, sözkonusu babaların çocuklarına, durumdan etkilenmemek için ne yapılması gerektiğini anlatıyor. 

Şarkının ortaya çıkış ve üne kavuşma hikayesi de oldukça ilginç. 

Ünlü Motown plak şirketi sanatçıları Norman Whitfield ve Barrett Strong tarafından yazılan şarkı 1971’de plak şirketinin derlediği The Undisputed Truth albümünde yayınlandı. Şarkı pop listelerinde 63, R&B listelerinde ise 24’üncü sıraya yerleşti. 1972’de ise şarkının yazarlarından Whitfield, ‘Papa Was a Rollin’ Stone’u  The Temptations için 12 dakikalık bir kayıt olarak yeniden düzenledi.  Billboard Hot 100’ün tepesine oturan şarkı 1973’te Grammy aldı. Şarkının The Undisputed Truth versiyonu unutuldu gitti, Temptations versiyonu ise Rolling Stone dergisinin Tüm zamanların en iyi 500 şarkısı listesinde 168’inci sıraya yerleşti.

Türkiye’de en sevilen rockçılardan biri Eric Clapton, babasını hiç tanımadı. 1991’de Clapton’un dört yaşındaki oğlu Manhattan’daki dairesinden düşerek hayatını kaybetti. Clapton 1998 tarihli MY FATHER’S EYES (Babamın gözleri) şarkısında hem babasını tanımamış olmasının hem de oğlunun trajik ölümünün acısını yaşıyor. 

Akşam

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme