Altın Güvercin Müzik Yarışması Başlıyor

Yerli Müzik
Kuşadası Belediye Başkanı M. Esat Altungün, Türker Organizasyon tarafından gerçekleştirilen 2011 Yılı Altın Güvercin Müzik Yarışması’nın startının verildiğini söyledi. Altı yıl aradan sonra geçe...
EMOJİLE

Kuşadası Belediye Başkanı M. Esat Altungün, Türker Organizasyon tarafından gerçekleştirilen 2011 Yılı Altın Güvercin Müzik Yarışması’nın startının verildiğini söyledi. Altı yıl aradan sonra geçen yıl Altın Güvercin’in yeniden uçmaya başladığına dikkati çeken Altungün, "Yarışma geçmişte olduğu gibi ulusal boyutta tüm amatör ve profesyonel bestecilere açık olacak. Katılmayı düşünen besteciler 23-28 Mayıs 2011 tarihleri arasında eserlerini Türker Reklamcılık ve Organizasyon şirketine teslim edecekler" dedi.

Katılım için son teslim tarihinin 28 Mayıs 2011 olduğunu anlatan Altungün, şöyle konuştu: "Gönderilen eserler 31 Mayıs’ta İstanbul’da toplanacak, müzik otoritelerinden oluşan ön jüri tarafından ön elemeden geçecektir. Büyük Finale 10 beste kalacak ve finalist parçaların sahipleri 1 Haziran günü kamuoyuna açıklanacaktır.

Finalist eserler Kuşadası’na gitmeden önce İstanbul’da Büyük Yarışma Orkestrası’yla ilk provalarını gerçekleştirecektir. Düzenlemeleri tamamlanan eserler Kuşadası’nda da iki kez prova yaptıktan sonra 25 Haziran Cumartesi akşamı büyük finalde heyecan dolu bir yarışın kahramanları olacaklar. Kuşadası 2011 Altın Güvercin Müzik Yarışması Büyük Orkestrasını başarılı müzisyen, besteci, aranjör Metin Özülkü yönetecektir. Bu önemli müzik olayı Kral TV kanalında yayınlanarak tüm Türkiye tarafından izlenecektir.

Ödül sahiplerini belirleyecek jüri iki kavramlı bir tablodan oluşuyor. 10 müzik otoritesinden oluşan teknik jüriyle, halk jürisinin oylarının birleşiminden çıkacak sonuçlar ödül sahiplerini belli edecektir. Halk jürisi TV kanalı görüşü doğrultusunda SMS oylarıyla da yer değişebilecektir."
Altın Güvercin Müzik Yarışması ile ilgili yazılı bir açıklama yapan Kuşadası Belediye Başkanı Esat Altungün, sözlerine şöyle devam etti: "Geçmiş yıllarda olduğu gibi dağıtılan simgesel ödüllerde değişiklik yok. Simgesel ve parasal ödülleri şöyle sıralayabiliriz: 1. Besteye: Altın Güvercin Ödülü ve 20.000 TL, İkinci Besteye: Gümüş Güvercin Ödülü ve 10.000 TL, Üçüncü Besteye: Bronz Güvercin Ödülü ve 5.000 TL para ödülü verilecek."

Altungün, Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışması’nın 18 yıllık geçmişinde yorumculuk alanında ülkemizin en değerli yorumcularının seslendirip ödül sahipleri olduklarını belirterek şunları söyledi: "Şöyle bir geçmişe dönüp hatırladığımızda muhteşem bir şarkıcı listesi oluştuğunu görürüz: Fatih Erkoç, Aşkın Nur Yengi, Harun Kolçak, Cem Karaca, Suavi, İzel-Çelik-Ercan, Metin-Eda Özülkü, Asya, Suat Suna, Burak Uçkun, Burhan ve Serhan Şeşen, Ajlan Büyükburç,Caner Yemez ve daha nice değerli sanatçıları sıralayabiliriz. Altın Güvercin, aslında bir beste yarışması olmasına karşın şarkıcı performanslarının ciddiye alınması nedeniyle Türk Müzik sektörüne büyük değer kazandırmıştır. Bu yıl en başarılı yorumcuya, özel bir ödül verilecektir. Finaldeki En Başarılı Yorumcu, Büyük Jüri’nin verdiği oylar sonucu belirlenecektir. Onursal anlamda değer büyük olan bir başka ödül ise rahmetli Barış Manço adına düzenlenen ödüldür. Bu ödül müzik sektörüne büyük katkı sağlamış kimliklere veriliyordu. Bu yıl bu ödül Manço Ailesi’nin de görüş ortaklığı çerçevesinde müzik sektörüne kalıcı hizmetler sağlamış bir müzik insanına verilecektir. Barış Manço Onur Ödülü’nü geçen yıllarda Atilla Özdemiroğlu, Sezen Aksu, Kayahan ve Mazhar-Fuat-Özkan kazanmıştı.

KUŞADASI’NA YILDIZ YAĞACAK

Altın Güvercin Müzik Yarışması, bu yıl Kuşadası Festivali 2011 etkinlikleri içinde yer alacak. 21 – 25 Haziran 2011 haftasında düzenlenecek festivalde Altın Güvercin Finali, Kuşadası Stadı’nda yapılacaktır. Bir hafta sürecek festivalde, açılış kokteyli ve konseri, Türkiye’nin sevilen sanatçılarından oluşan meydan konserleri, Türk Pop Müziği’nde iz bırakanlara dair bir sergi, konuk sanatçıların Beach Voleybol karşılaşmaları ve sokak şenlikleri gibi coşkulu gösteriler sunulacağı belirtildi.

Star
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme