80 yıl Blues’un ta kendisi oldu

Yerli Müzik
Grammy ödüllü Blues piyanisti Pinetop Perkins, 97 yaşında hayatını kaybetti. Sanatçının ölüm haberi menajeri tarafından duyuruldu. Sanatçının menajeri Hugh Southard, pazartesi sabahı göğüs ağrısıyla u...
EMOJİLE

Grammy ödüllü Blues piyanisti Pinetop Perkins, 97 yaşında hayatını kaybetti. Sanatçının ölüm haberi menajeri tarafından duyuruldu. Sanatçının menajeri Hugh Southard, pazartesi sabahı göğüs ağrısıyla uyanan Pinetop Perkins’in kalp rahatsızlığı dolayısıyla öldüğünü açıkladı.

Teksas, Austin’deki evinde hayata gözlerini yuman Pinetop Perkins, geçen ay düzenlenen 53. Grammy Ödül Töreni’nde, En İyi Geleneksel Blues Albümü dalının kazananı olarak, Grammy alan en yaşlı insan ünvanına sahip olmuştu.
 
İki Grammy’si daha var

Pinetop Perkins, yaklaşık 80 yıla yayılan kariyeri boyunca birçok önemli sanatçıyla işbirliği yaptı. 1950’li yıllarda Ike Turner’la, ardından da Muddy Waters’la turneye çıktı. Pinetop Perkins, 2005 yılında Yaşamboyu Başarı, 2007’de ise aynı geçen ay olduğu gibi En İyi Geleneksel Blues Albümü dallarında Grammy ödülünü kucaklamıştı.

Sanatçı, yaşına rağmen, Austin çevresindeki, Blues kulüplerinde düzenli olarak sahneye çıkıyordu. Sanatçının menajeri gazetecilere yaptığı açıklamada, Pinetop Perkins’in bu yıl içinde 20’den fazla performans sergilediğini söyledi. “Pinetop Perkins, Blues’du. O, Blues’un ta kendisiydi” diyen menajer Hugh Southard, Perkins’in Blues’la nefes alıp veren bir müzisyen olduğunu da söylemeden geçemedi. Bir keresinde Pinetop Perkins’e uzun ömürlülüğü ile ilgili bir soru sorulmuş ve o da soruyu “Her zaman farklı bir şeyler yapmaya çalışıyorum” sözleriyle yanıtlamıştı.
 
Çizburger ve tatlı bir kız

Diğer bir Blues efsanesi BB King de Pinetop Perkins’in ölümünün ardından şunları söyledi: “O, son büyük Mississsipi’li Blues müzisyenlerinden biriydi. Ve şüphesiz çok iyi bir piyanistti. O, sadece benim tarafımdan değil, dünyanın her tarafındaki müzikseverler tarafından hatırlanacak.”

Bu arada menajeri, Perkins’in damak tadının çok komplike olmadığını şöyle anlattı: “Her zaman tek istediği iki çizburger, elmalı tart, sigara ve tatlı bir kızdı.”

7 Temmuz 1913’de Joseph William Perkins adıyla dünyaya gelmişti Pinetop Perkins. Ancak gerçek adını bilen çok fazla insan yoktu. Bilseler de sahne adı olan Pinetop Perkins’i kullanmayı tercih ettiler ondan söz ederken. Blues’un en önemli ustalarından biri olan Pinetop Perkins, özellikle piyano müziği üzerine uzmanlaşmıştı.

Bir asıra yaklaşan yaşamı boyunca Amerika Birleşik Devletleri tarihinin en önemli Blues ve Rock müzisyenleriyle birlikte çalıştı Pinetop Perkins. Aslında sanatçının piyano çalmaya başlaması da tesadüf eseriydi. Müzik kariyerine gitarist olarak başladı, ancak bir kız arkadaşıyla kavga ederken sol kolunun tendonlarını incittiği için gitara veda etmek zorunda kaldı. Sonra da ister istemez piyano üzerinde uzmanlaşan Perkins, Blues tarihine adını yazdırmakla kalmadı, dinleyicilerin ve müzisyen dostlarının gözünde Blues’un bizzat kendisi oldu. [BBC]

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme