16 Yaşında Obama’dan Daha Güçlü

Yerli Müzik
Kurucuları tarafından “internet ortamındaki etkinin standardının belirleyicisi” olarak nitelendirilen sosyal medya endeksi “Klout”a göre, 16 yaşındaki Kanadalı şarkıcı Jus...
EMOJİLE

Kurucuları tarafından “internet ortamındaki etkinin standardının belirleyicisi” olarak nitelendirilen sosyal medya endeksi “Klout”a göre, 16 yaşındaki Kanadalı şarkıcı Justin Bieber internette ABD Başkanı Barack Obama’dan ve Dalay Lama’dan daha etkili. Merkezi San Fransisco’daki site, ünlülerin sanal ortamdaki performanslarına puan veriyor ve hayranlarını ve hedef kitlelerini etkilemedeki başarılarını ölçüyor. Twitter’daki mesajlar, Linkedln bağlantıları, Google’da o kişi hakkında çıkan haber ve yazıların da aralarında olduğu birçok unsur gözetiliyor.

10 PUAN FARK ATTI
Nicelikten çok niteliğe önem verilen puanlama sistemine göre; popçu Bieber 100 puanla, 90 puan toplayarak 2. sırada olan Dalay Lama ve 89 puanla 3. olan şarkıcı Lady Gaga’nın önünde 1. sırada yer alıyor. Başkan Obama ise 88 puanla listenin 4. sırasında bulunuyor. Ünlülerin internette ne kadar etkili olduğunu ölçen Klout’un yaptığını değersiz bulanlar da var. Columbia Üniversitesi’nden Sree Sreenivasan gibi “Sosyal medyanın etkisini anlama konusunda işin başındayız. Klout’un yaptığı bu konuda yararlı” diyerek övenler de.