10 Yıl Sonra Yeniden Grizu

Yerli Müzik
Adını 1992’de Zonguldak’taki büyük maden kazasından alan rock müzik topluluğu Grizu, 10 yıllık bir aradan sonra yeni albümleri Gri ile geri döndü. Albümde rock severlerin unutamadığı Bira ...
EMOJİLE

Adını 1992’de Zonguldak’taki büyük maden kazasından alan rock müzik topluluğu Grizu, 10 yıllık bir aradan sonra yeni albümleri Gri ile geri döndü. Albümde rock severlerin unutamadığı Bira ve Kahve adlı şarkılarını akustik olarak yorumlayan topluluk üyeleri, albüm tanıtım toplantısında yapımcıların albümlerin neden satmadığı konusu üzerine kafa yormadığından şikayet etti.

Grubun gitaristlerinden Kutay Yurdaer, müzikte amatör ruhu korumakta kararlı olduklarını, metalaşmaya karşı direneceklerini belirterek şöyle konuştu: "Batı’da rock müziğin dinleyicisi ağırlıklı olarak alt sınıf. Bizde ise biraz farklı, rock dinleyicisi. Rock müziğini, okumuş yazmış, belli bir sosyal birikimi olan kesim dinliyor."

‘MÜZİKTE KURAL OLMAZ’

Grizu’nun diğer gruplardan farklı bir çizgi izlediğine vurgu yapan davulcu Meriç Memikoğlu da "Başka yerden söz ve beste almıyoruz. Bu bizim sahnede rahat hareket etmemizi sağlıyor. Araştırma yapmamıza neden oluyor," dedi.

Türkiye’de müziğin belli kurallar içinde yapıldığını dile getiren gitarist Emre Şen ise, "Müzikte kural olmaz, olmamalı. Yapan da dinleyen de kendini özgür hissetmeli. Müzik üretimi, unutulmamalı ki, kurallarla değil, kuralsız ortamda gelişir," ifadesini kullandı. 1980’li yıllarda dünyada ve Türkiye’de daha kaliteli müzik yapıldığına vurgu yapan Memikoğlu, "Çok acıdır ki, artık dünyada, bir Pink Floyd, Beatles ya da Bob Marley çıkmıyor" dedi.

Grubun adının neden Grizu koyduklarını, grubun kurucularından Emre Akdeniz şu sözlerle açıklıyor: "1992 yılında Zonguldak’ta büyük bir maden kazası meydana gelmişti. 260 üzerinde insan öldü, yüzlerce yaralı vardı. Çok rahatsız olmuştum. Bilinçaltı da olsa çok etkilenmiştim onca insanın canına mal olan patlamadan…"

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme