‘Titanik Kemanı’na 1.6 milyon dolar

Yabancı Müzik
İngiltere’nin başkenti Londra’daki Henry Aldridge&Son Müzayede Evi, 2006 yılında bulunan kemanın, adının açıklanmasını istemeyen bir koleksiyoncu tarafından satın alındığını açıkladı. ...
EMOJİLE

İngiltere’nin başkenti Londra’daki Henry Aldridge&Son Müzayede Evi, 2006 yılında bulunan kemanın, adının açıklanmasını istemeyen bir koleksiyoncu tarafından satın alındığını açıkladı.

Müzayede Evi, deniz suyunun metal kısımlarını aşındırdığı kemanın çalınamaz durumda olduğunu belirtti. Nişanlısı Maria Robinson, Alman yapımı kemanı Hartley’e nişan hediyesi olarak vermişti. Kemanın arkasındaki gümüş plakette “Wally’e nişan hediyemdir. Maria” yazılı. Asla batmayacağı sanılan Titanik, 15 Nisan 1912’de bir buzdağına çarpıp 2 bin 228 yolcu ve mürettebatıyla Kuzey Atlantik’e gömülmüştü.

Titanik batarken orkestra çalmaya devam ediyordu

Yaklaşık bin 500 kişiye mezar olan Titanik’in enkazı, 1985 yılında Kanada’nın Newfoundland bölgesinin 645 kilometre açığında, deniz bilimci Robert Ballard tarafından bulunmuştu. 1987-2004 yıllarında yapılan dalışlarda batıktan çok sayıda eşya çıkarılmıştı.

Hartley şefliğindeki orkestra, Titanik batarken ”Nearer, my God, to Thee (Tanrım sana geliyorum)” şarkısını çalmaya devam ediyordu. Hartley de kazada yaşamını yitirenler arasında bulunuyordu.

Henry Aldridge&Son Müzayede Evi, kemanın gerçekliğini doğrulamak için yapılan araştırmaların 7 yılı bulduğunu açıkladı.

© Deutsche Welle Türkçe

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme