Türk Müziğini Hollywood’da Tanıtacaklar

Sanatçılar
Uğur Ateş ve Serhat Karan idealist iki müzisyen arkadaş. Çocukluk günlerinden bu yana müzikle uğraşan bu iki gencin hayali Anadolu özgün müziğini dünyaya tanıtmaktı. Yıllar sonra hedeflerine ulaşan ik...
EMOJİLE

Uğur Ateş ve Serhat Karan idealist iki müzisyen arkadaş. Çocukluk günlerinden bu yana müzikle uğraşan bu iki gencin hayali Anadolu özgün müziğini dünyaya tanıtmaktı.

Yıllar sonra hedeflerine ulaşan ikili, Türkiye’yi ilk defa Amerika’nın en prestijli müzik ödüllerinden birisi olan ‘Hollywood Music in Media’ yarışmasında temsil edecek.

150 yarışmacıyı geride bırakarak 10 kişi arasında aday gösterilen ikili, Türkiye’den maddi manevi destek bekliyor.

Haliç Konservatuvarı’nı birincilikle bitiren Uğur Ateş, genellikle yolculuk esnasında kendisine ilham geldiğini belirterek, "Otobüste kendi kendime mırıldanınca insanlar garipsiyor doğal olarak. Bu nedenle telefonu kulağıma koyuyor mırıldanıyorum. Sonra hemen stüdyoda onu notalara döküyorum." diyor.

Lavta, divan bağlama, elektro bağlama gibi enstrümanları çalan Ateş, Anadolu müziğinin önemli isimleri olan Karacaoğlan, Âşık Veysel, Neşet Ertaş gibi kaynaklardan beslendiğini ekliyor.

"Müziğimizin köklerine sadık kalmadan yeni şeyler üretemeyiz." diyen Ateş, ailesinin de yardımlarıyla müzik yaşamında doğru adımlarla ilerlediğini belirtiyor.

Serkan Karan ise lisede bağlamayla başlıyor müzik hayatına. O rüyalarında beste yaptığını ve uyandığında hemen notalara sarıldığını söylüyor. Müziğin yaşamının bir parçası olduğunu anlatan Karan, Hollywood’a gideceği için de çok heyecanlı.

"Ülkemizi Hollywood’da tanıtma gururunu yaşıyor olmak bambaşka bir duygu. Aileme karşı da sorumluluklarım vardı. Eğitimim boyunca hep yanımda oldular. Bana çok emek verdiler." diye konuşuyor.

Müzik alanında yüksek lisansını tamamlamaya çalışan Karan, üniversitede konservatuvar bölümünde okurken Uğur Ateş’le tanıştığını ve yollarının bir daha ayrılmadığını ifade ederek birlikte yaptıkları çalışmalarda aldıkları ödülleri şöyle sıralıyor:

"Coca Cola SoundWave- En İyi Beste Ödülü ve ‘Socigame-En iyi Ses Logosu, En İyi Tanıtım Film Müziği’ dalında ödüllerimiz var. Bunun yanı sıra İstanbul adlı bir albüm yaptık."

Bugüne kadar 500 beste yaptıklarını anlatan Karan, Banka Asya, Vakıf Emeklilik, Ayyıldız gibi önemli firmalar için de reklam müziği hazırladığını aktarıyor.

Zaman

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme