Türk, Ermeni ve Yunan müzisyenler neyzen ekibinde buluştu

Sanatçılar
 Ünlü ney ve bağlama virtüözü Ömer Faruk Tekbilek, ekibinde Türklerin yanı sıra Yunan, Ermeni ve Yahudi müzisyenlerin de yer aldığını belirterek, “Müzisyen arkadaşlarımın değ...
EMOJİLE

 Ünlü ney ve bağlama virtüözü Ömer Faruk Tekbilek, ekibinde Türklerin yanı sıra Yunan, Ermeni ve Yahudi müzisyenlerin de yer aldığını belirterek, “Müzisyen arkadaşlarımın değişik milletlerden oluşu, aslında benim için Allah’ın bir hediyesidir.” dedi.

Eserlerinde doğu ve batı ezgilerini, folklorik ve sufi ezgilerin içinde sentezleyerek dünya çapında beğeni kazanan Tekbilek, “80. Uluslararası Bergama Kermesi” kapsamında geldiği Asklepieion Antik Tiyatrosu’nda, AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Tekbilek, müziğin birleştirici gücüyle Yunan, Yahudi ve Ermeni uyruklu saz üstatlarıyla çalıştığını ve birlikte sahne aldığını belirterek, ekibindeki sayının konsere göre farklılık gösterdiğini aktardı.

Farklı milletlerden müzisyenler ile tam bir takım ruhuyla insanlara örnek oluşturduklarını dile getiren Tekbilek, şöyle konuştu:

“Müzisyen arkadaşlarımın değişik milletlerden oluşu, aslında benim için Allah’ın bir hediyesidir. Sahnede görev yaptığımız üç Yunan müzisyen arkadaşımın dışında Amerika’daki çalışmalarım sırasında ekibimde Ermeni ve Yahudi müzisyen arkadaşlarım da var. Yahudi olan müzisyen arkadaşım halen müzik hayatını Kanada’da sürdürüyor. Ermeni müzisyen arkadaşım ise Amerika’da işleri için olduğu için şu an aramızda değil. Biz bir arada sahneye çıkıp müzik yaptığımız dönemde Yunan, Ermeni, Yahudi ve Türk olarak tam takımdık aslında. Bu tabloyla aslında insanlara örnek oluyoruz. Aslında milliyetçiliği Ademoğlu olarak biz yaratmışız. Oysa hepimiz insanoğluyuz ve bunun güzelliğini müzikle çok iyi şekilde yaşıyoruz.”

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme