Turgay Başyayla’dan Eurovision Eleştirisi

Sanatçılar
ZUHAL ERKEK’İN RÖPORTAJI Davetsiz çıktı yola fakat Türkiye onu köyüne, evine, türkülerine ve sofralarına memnuniyetle kabul etti. O bir türkücü, o bir halkoyunu ustası, o bir araştırma...
EMOJİLE

ZUHAL ERKEK’İN RÖPORTAJI

Davetsiz çıktı yola fakat Türkiye onu köyüne, evine, türkülerine ve sofralarına memnuniyetle kabul etti. O bir türkücü, o bir halkoyunu ustası, o bir araştırmacı ve o tüm Anadolu’ya samimi ve içten bir evlat. Köy, kasaba demiyor türkülerin ve eşsiz kültürümüzün gerçek sahiplerine koşuyor her hafta.

Evet, Davetsiz Misafir adlı TV programıyla son zamanlarda gündemde olan Turgay Başyayla’dan
bahsediyoruz. Turgay Başyayla, genç nesil türkücüler arasında en öne çıkan isimlerin başında geliyor.

Bu genç ve yetenekli halk müziği sanatçısıyla siz on5yirmi5 okuyucuları için bir söyleşi gerçekleştirdik.

Uzun süredir ekranlardasınız. Çizginizi bozmadan müzik yaşamınızı sürdürmeyi nasıl başarıyorsunuz?

"Zaman; yaşamak için az, beklemek içinde çok üzün süre… Her nefesimizin kıymeti büyük,
üstlendiğiniz misyon mensubu olmaktan gurur duyduğunuz bu toplumsa sebebi para yada şan şöhret için çizgi dışına çıkmak büyük kayıp ve acizlik olur… Binlerce yıllık köklü ve asil kültürümüzün devamı ve tanıtılması adına yaptığımız çalışmalar dururken dünyevi kaygılar ve hırs girdabında boğulmak bana ve ekibime göre değil…"

"TÜRKÜNÜN YAPISINI BOZMADAN MODERNİZASYON YAPILMALI"

Türkülerinizde farklı bir tat var. Hemen her kesime türkülerinizi sevdirmeyi nasıl başarabiliyorsunuz?

-Türküleri sadece otantik haliyle bağlamayla veya yöresel sazlarımızla icra etmek güzel ama yeterli değil artık, biz hem aranjelerimizde türkünün yapısını bozmadan modernizasyonlar yapıp hem de sahnede halkoyunlarıyla harmanladığımızda ilgiyi çekmek adına, geriye sadece kalbimizle ve ruhumuzla gülümsemek kalıyor sahnede. Bunun adına güzel ve hakkıyla yapılmış bir alışverişte diyebilirsiniz.

Her yöreden türküler söyleyen, her yörenin dansını çok iyi ayak uydurabilmektesiniz. Danslar için özel ders alıyor musunuz?

Evet İstanbul Teknik Üniversitesi ve Beşiktaş Halk Eğitim’den arkadaşlarımla 7 yıldır birlikte sahne alıp, çalışmalar yapıyorum…

 

video yukleniyor

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme