Teoman Müziği Neden Bıraktı?

Sanatçılar
Seçkin Şen Vardar’ın haberi Birlikte çalıştığı isimler ve yakın arkadaşları, Teoman’ın müzik dünyasını ‘şoke’ eden kararını değerlendirdi… Rock müziğinin ünlü ismi Teoman...
EMOJİLE

Seçkin Şen Vardar’ın haberi

Birlikte çalıştığı isimler ve yakın arkadaşları, Teoman’ın müzik dünyasını ‘şoke’ eden kararını değerlendirdi…

Rock müziğinin ünlü ismi Teoman’ın (44), yazdığı mektupla müziği bırakacağını açıklamasının yankıları sürüyor. 3 Eylül’de Berlin’de son konserini verecek olan Teoman, açıklamasında bu kararı uzun zaman önce aldığını söyledi ve “Müziği bırakıyorum. Ya çok çok uzun bir süre ya da büyük ihtimalle, hiç dönmemek üzere… Çok yorgunum. O yüzden pes diyorum” dedi. Teoman’ın kararı müzik dünyasında yankı buldu…

Benim de böyle dönemlerim oldu

Bülent Ortaçgil: Müziği bırakmak söz konusu değildir. Çünkü müzik onu bırakmayacaktır. Yani o belki de konser vermekten, insanların gözü önünde olmaktan yani sahne adamlığından falan sıkılmıştır. Ama bu müziği bırakacak anlamına gelmez. Yine evinde gitarını eline alıp bir iki şarkı yapacak, söz yazacaktır. Belki de bunu belli bir süre kimse duymayacaktır diye düşünüyorum. Çünkü bu tip dönemler ben de yaşadım. Teoman’la henüz konuşmadım ama ‘Elimi bile dokundurmayacağım, beste yapmayacağım, tövbe falan’ dediğini sanmıyorum.

Boşuna domates ekmiyorum

Özlem Tekin: Çok iyi yapmış azıcık dinlensin ben boşuna domates yetiştirmiyorum. Bence o biraz sıkıldı. Tekrar müziğe geri dönecektir diye düşünüyorum. Bence onun esasında yorulması kayıp olur. Teoman’dan yanayım. Keşke Tayland’a ya da Avustralya’ya gitse de kafasını dinlense, değişik insanlarla tanışsa. Ben de şu an dinliyorum ve yeni bir dizeye başlıyorum. Zaten yakında duyarsınız.

Cesur bir karar

Demir Demirkan: Bence herkesin kendi sebepleri var. Bu çok şahsi bir durum yorum yapması zor. Müzisyenlik çok hassas bir şey. Müzisyenler diğer insanlardan daha hassas oluyor sanıyorum. Yani saygı göstermek lazım. Cesur bir karar. Hayranları üzülüyordur tabii. Bu kararı belki geçici, belki de kalıcı da olabilir. Teoman da yakın çevremde ve zaman zaman görüşüyorduk. Müzik sektörü ülkede iyi yapılanmış pek doğru bir sektör değil.

Sektörde medya, müzik, seyirci ve organizatör ayakları pek iyi değil. Bu da sıkıcı olabiliyor. Üreten insansan bu ortam seyirciye gidene kadar epey bir süreç. Asıl yorgunluk orada. Büyük ihtimalle o endüstrinin içindeki diğer elementler insanı yoruyor. Zaman zaman bizim de konumuz oluyor zaten ama müziği bırakmak diye bir şey söz konusu değil. Bu insana nefes alma demek gibi bir şey. Eminim Teoman şarkı yazmaya devam edecektir ama biz onları duyacak kadar şanslı mıyız? Onu bilmiyorum.

Yanlışlar doğrulara çevrildi

Garo Mafyan: Teoman rock müziği bırakırsa olmaz. Görüp mutlaka bir yerde oturup, öğrenmek lazım ne olduğunu. Teoman ve onun gibiler bence asla müziği bırakmamalı. Müzik adına büyük kayıp olur. Ben 56 yıldır sahnedeyim.  Neler yaşadım hiçbir şekilde üzülmedim, gocunmadım her seferinde daha iyisi oldu. Yanlışlar doğrulara çevrildi. Herkesin hayatında böyle sıkıntılı dönemler olabiliyor. Müzik adamı duygu adamıdır. Duygu yoğunluğunda yanlış karar da verilebilir. Her zaman duyguların mantığın bir adım ötesine geçiyor. Dilerim bu anlık bir duygu olsun. Teoman müzikte silinmesi düşünülmeyecek bir adam. Üzüldüğümü söyleyeceğim.

Bunu kabul edemiyorum

Atilla Özdemiroğlu: Valla benim yaşım neredeyse 70 oldu, hâlâ müziğin içindeyim. Bilmiyorum müzik insanı yorabilir ama müzik aynı zamanda ruhu da dinlendirir. Genç de tutar diye düşünüyorum insanı. Müziği seven insan müziği bırakamaz. “Müziği bırakıyorum” diye bir şeyi kabul edemiyorum. Eğer müziğin içindeysen bırakamazsınız bir daha… Bence bu başka şey. Teoman’ı yoran şeyi tahmin ediyorum haklıdır da. Çevredeki ilgi, doğal hayatını yaşayamamak, starlığın getirdiği streslerden dolayı bunu söylüyor olsa gerek. Teoman sevdiğim müzisyen ve arkadaşımdır. Dinlenmek istiyorsa dinlensin ama emekli olmasın daha. Starlığı bırakabilir istiyorsa.

Nedeni hayal kırıklığı

Aslı: Kendi adıma Teoman’ın kararına üzüldüğümü söyleyebilirim. Bu ülkede rock müziğin gelişmesine en büyük katkıyı sağlayan isimlerden biridir. Bu anlamda çocukluk hayalini de gerçekleştirmiş olduğunu düşünüyorum. Ancak özellikle üreten insanlar için bir yorgunluk ya da duraklama dönemi olması doğaldır. Bunun yanında hepimizin aslında yeteri kadar sık ve tüm gerçekliri ile dile getirmiyor olduğumuz müzik piyasasındaki sorunlar, müzisyenlerin müzisyenden çok bir iş adamı, iş kadını haline dönüşmüş olmasının bünyelerimizde yarattığı rahatsızlıklar, TV ve radyoların desteğini sanatçı ayırarak, sadece belli plak şirketi sanatçılarına veriyor olması gibi birçok sorun ve bunun işini aşkla ve tutku ile yapan birçok sanatçı da yarattığı hayal kırıklıkları, bunalımlar birçok kişiyi daha bu noktaya getirecektir. Teoman sadece müzik de üreten bir adam değildir. Her şeyden önce değerli bir beyindir. Kendini dinleyip yapmak isteyeceği şeye en sağlıklı şekilde karar verecektir.

Kral TV ve Kral Pop: “Bizimle kal Teoman”

Kral Tv ve Kral Pop, Teoman için tüm izleyicileri ve dinleyicileriyle “Bizimle Kal Teoman” çağrısında bulunarak bir kampanya başlattı. Çok kısa sürede Teoman sevenlerin destek verdiği kampanyaya katılımın fazlalığı dikkat çekiyor.

Milliyet

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme