Tarkan’dan Burdur’a Destek

Sanatçılar
Son 35 yılda üçte biri kuruyan ve su seviyesi 12 metre 25 santim düşen Burdur Gölü için kamuoyuna seslenen mega star Tarkan, facebook sayfasında, “Burdur gölü yok oluyor! Akşehir Gölü, Tuz Gölü ...
EMOJİLE

Son 35 yılda üçte biri kuruyan ve su seviyesi 12 metre 25 santim düşen Burdur Gölü için kamuoyuna seslenen mega star Tarkan, facebook sayfasında, “Burdur gölü yok oluyor! Akşehir Gölü, Tuz Gölü ve birçok gölün daha kurumasına, gözümüzün önünde yok olup gitmesine seyirci kalındı. Şimdi Burdur Gölü de bu hazin sonucun eşiğinde. Ancak Burdur gölü için hala bir ümit var” dedi.

Burdur Gölü’nün kurumasını önlemek için mücadele veren Doğa Derneği, geçtiğimiz günlerde “Göl Yoksa Burdur da Yok” adında bir kitapçık yayımladı ve gölde yaşanan tehlikeli sürece dikkat çekti. Doğa Derneği’nin Burdur Gölü’yle ilgili yayımladığı verilere göre böyle devam ederse gölün önemli bir kısmı 2040 yılında kurumuş olacak.

Gölün kurumasına neden olan sorunların Burdur halkı, kamu kurumları ve bilim insanlarının birlikte hareket etmesiyle çözülebileceğini ortaya koyduğunu vurgulayan sanatçı Tarkan, “Burdur Gölü’nü kurtarmak için henüz geç kalmadık. Dünya ölçeğinde önemli olan ve birçok canlıya ev sahipliği yapan Burdur Gölü’ndeki kötüye gidişi tersine çevirmek mümkün. Bunu hep birlikte başarabiliriz. Yeter ki isteyelim” diye konuştu.

Doğa Derneği, Burdur Gölü’nü korumak için hazırlanmış bir plan olduğunu ve yerel tarafların gölü korumak için yoğun olarak çalıştığını vurguluyor. Ne var ki, akarsular üzerindeki barajlar ve yeraltı sularının aşırı kullanımı nedeniyle göle yeterince su ulaşmıyor. Böylece göl kuruyor. Doğa Derneği, Burdur Gölü’nü korumak için hazırlanan yönetim planının havzadan göle daha fazla su ulaşmasını sağlayacak şekilde gözden geçirilmesi gerektiğini savunuyor.

Ntvmsnbc

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme