Serdar Ortaç’ı protesto demokratik hak

Sanatçılar
Örgüt bağlantısı bulunmadığını belirten savcı, Ahmet Kaya protestosunun demokratik olduğunu vurguladı.   Ankara Cumhuriyet Savcısı Cevat İşlek, Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü’nde Se...
EMOJİLE

Örgüt bağlantısı bulunmadığını belirten savcı, Ahmet Kaya protestosunun demokratik olduğunu vurguladı.
 
Ankara Cumhuriyet Savcısı Cevat İşlek, Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü’nde Serdar Ortaç’a yapılan protestoyla ilgili takipsizlik kararı verdi.

Olay mahallinde güvenlik kamerasıyla kaydedilen görüntülerin celp edilerek, Ankara Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğünce çözümünün yapıldığı bildirildi.

CD’deki görüntülerden konser esnasında bir grup öğrencinin ”Ahmet Kaya’yı unutmadık” pankartı açtıkları kaydedilen iddianamede, bu grupla diğer izleyiciler arasında arbede olduğu, bir göstericinin sahneye doğru bir cisim attığı ancak Ortaç ve ekibinde çalışanların yaralandıklarına ilişkin bir görüntü belirlenemediği ifade edildi.

Ortaç’ın yaralandığına, tehdit edildiğine, olay yerinde silah sıkıldığına ilişkin delil bulunamadığı, şüphelilerin Ortaç ve ekibini yaralama kastıyla hareket ettiklerine ve yasadışı bir terör örgütü adına hareket ettiklerine ilişkin somut delil elde edilemediği bildirildi.

‘DEMOKRATİK TEPKİYE DUYARLI OLMALI’
Sanatçı Serdar Ortaç’ı dinlemeye gelen bir grup öğrencinin pankart açarak Ortaç’ı protesto etmelerinin, demokratik tepki olarak değerlendirilmesi gerektiği belirtilen kararda, şunlar kaydedildi:

”Türkiye gibi demokratik hukuk devletlerinde topluma mal olmuş ve tanınmış bilim adamlarının, sanatçı ve politikacıların toplumun buna benzer demokratik tepkilerine karşı daha duyarlı ve tahammüllü olmaları gerektiği, müşteki Serdar Ortaç da Türkiye’de tanınan bir sanatçı olduğu, toplum tarafından dinlenen ve kabul gören müştekinin de şüphelilerin iddia edilen demokratik tepkilerine karşı daha duyarlı olması gerektiği anlaşılmıştır.”

Kararda, 21 kişi hakkında, üzerlerine atılı suçu işlediklerine ilişkin dava açmaya yeterli delil bulunmadığı gerekçesiyle kovuşturmaya yer olmadığına karar verildiği bildirildi.

Ntvmsnbc
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme