Şarkılar Yaralarımızı Hafifletir

Sanatçılar
Şarkılar yaralarımızı hafifletir Cenk Erdem Downs dünya turnesi kapsamında bugün Salamis Antik Tiyatrosu’nun misafiri oluyor.  Konser öncesinde sanatçı ile kariyerini ve şarkılarındaki Azte...
EMOJİLE

Şarkılar yaralarımızı hafifletir

Cenk Erdem

Downs dünya turnesi kapsamında bugün Salamis Antik Tiyatrosu’nun misafiri oluyor.  Konser öncesinde sanatçı ile kariyerini ve şarkılarındaki Aztek etkisini konuştuk.

Son albümünüz “Shake Away” de sosyal meselelere yer verdiniz. Neden?

Şarkıların gücünü kullanabildiğime inanıyorum ve insanların anlattıklarımı hissetmelerini istiyorum. Tüm sorunların ve dertlerin ortasında yine de güzellikler bulmaya, insanlara bu sorunlarla baş ederken hayatın keyfini çıkarmaları için şarkıların hafifletici yönüyle güç vermeye çalışıyorum.

Şarkılarınızda gönderme yaptığınız eski Meksika kültüründe sizi çeken ne?

Geleneksel şarkılarda aşk ve nefret çok güçlü anlatılıyor. Duygularını açıkça  ifade etmeleri bana çok çekici geliyor.

Şarkılarınızdan “Ojo De culebra”, “Yılanın gözü” anlamına geliyor, Aztek kültürüyle ilgisi nedir bunun?

Birçok kültürde şeytani algılanan yılan bizim kültürümüzde iyileştirici gücü sembolize ediyor. Ben de hem Amerikan toplumunun , hem Meksika’da yaşayanların bir süredir yaşadığı korkuları , şiddeti ve politik sıkıntıları geride bırakarak yenilenmesini dileyerek , korkuyu ve öfkeyi pozitife dönüştüren bir yılan göndermesi yapıyorum.

Arjantinli şarkıcı Mercedes Sosa ile düet yapmıştınız, onunla yakınlaşabildiniz mi?

Mercedes Sosa’nın politik tavrı ve benzer konulardaki hassasiyetlerimiz bizi çok yakınlaştırdı. Bir dönem şarkı söylemesi yasaklanmış, kendini insan haklarına adamış ve politik mücadelesinden vazgeçmemiş çok özel bir sanatçıydı.

Star Gazetesi

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme