Psikologlar Teoman İçin Ne Dedi?

Sanatçılar
Yeni Aktüel dergisi, ünlü sanatçının bu kararını masaya yatırdı. Psikologlar ve sektörün içindekiler Teoman’ın gidişini değerlendirdi. İlk albümünü yayınladığı 1996 yılından bugüne, Türk rock ta...
EMOJİLE

Yeni Aktüel dergisi, ünlü sanatçının bu kararını masaya yatırdı. Psikologlar ve sektörün içindekiler Teoman’ın gidişini değerlendirdi.

İlk albümünü yayınladığı 1996 yılından bugüne, Türk rock tarihine ‘Paramparça’, ‘Bazı Yalanlar’, ‘Papatya’ gibi sayısız hiti armağan etmiş üretken bir müzisyen Teoman… Son albümü ‘Tek Başına Dans’la yeniden hayranlarıyla buluşan ünlü şarkıcı, geçtiğimiz günlerde müziği bıraktığını söyleyerek herkesi şaşırttı. Yeni Aktüel, dergisi de ünlü şarkıcının müziği bırakma kararını masaya yatırdı. Psikologlara ve Teoman’ın yakın çevresine, ünlü şarkıcının neden bu kararı aldığını sordu…

ART ARDA MEKTUPLAR
Teoman hayranlarını çok üzen hadise, ünlü şarkıcının müziği bıraktığını yazdığı bir mektubu basına göndermesiyle başladı. Teoman, mektupların ilki başına dert olunca; iki gün sonra bir yazı daha kaleme aldı ve samimi bir dille medyanın ilgisinden çok sıkıldığını, biraz rahat bırakılmak istediğini anlattı. Ancak dikkati çeken nokta, kaybettiği iki yakınından bahsetmesiydi. Teoman artık sevdikleriyle daha fazla vakit geçirmek istiyor, bunun için "Hâlâ aşığım" dediği müziği bırakıyordu.

KAYIPLARI ONU ETKİLEDİ
Teoman’ın ani ölümleriyle sarsıldığı iki yakınından biri, Brezilya’da balayında geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybeden reklamcı Murat Çetintürk’tü. Hatta Teoman bizzat Brezilya’ya giderek cenazeyi teslim alan isimdi. Bir diğer acı kayıp ise mikrobik bir rahatsızlıktan ötürü aniden vefat eden teyzesiydi. Müzisyenin ilk günden bugüne menajerliğini yapan Funda Sanlıman, Teoman’ın yakın zaman içinde yaşadığı bu iki ani ölümün onda derin izler bıraktığını söylüyordu: "Teoman için bu iki büyük kayıp, onun kendine dönmesini sağladı ve bu da müziği bırakma kararında etkili oldu…" Uzman psikolog Ersin Bayramkaya; Teoman’ın bu kararı vermesini şu sözlerle değerlendirdi; "İnsanlar yas tutmak için iç dünyalarına fazla çekilme ihtiyacı duyarlar. Bu acıyı yaşayan ünlü biri olursa, işi daha da zorlaşır. Teoman, bu baskıyı yoğun bir şekilde hissetmemek için bu kararı vermiştir."

ŞU AN NE YAPIYOR?
Peki, bomba etkisi yaratan mektuplar gündeme düştüğü sırada Teoman ne yapıyordu? Mektupların yazıldığı sırada Antalya’daki Sundance Camping’de bulunan ve müzisyeni gözlemleyen Fox spikeri Murat Güloğlu, Teoman’ın durumunu şöyle anlattı: "Gördüğüm kadarıyla arkadaşlarıyla sohbet halindeydi. Ama esas ilginç olan hiçbir arkadaşının bu olaydan haberi yoktu. O gün herkes olayı Teoman’ın internet sitesinden öğrendi." Şu an Teoman’la birlikte tatiline devam eden müzisyen arkadaşı Murat Pazar da ünlü müzisyenin çok yorgun ve bıkkın olduğunun altını çizdi ve ekledi: "Teo şu an yanımda ve uzun zamandır görmediğim kadar huzurlu ve neşeli…"

ÜÇ YIL ÖNCE SÖYLEMİŞTİ
Teoman 2008’de verdiği bir röportajında bırakıp gitme kararının sinyallerini vermişti: "Şarkı yapma hevesim yok. Üretemiyorum çünkü anlatacak hikayem kalmadı. Kariyerimi devam ettirme adına ‘zorlama’ şarkılar yapamam. Hayal ettiğimden, istediğimden daha ünlü olmuş biriyim. Bu nedenle de rahatım. Benim artık tek amacım var: Her anımda mutlu olmak! Ünlü olmak beni mutlu etmiyor. Bana çok fazla yükleniliyor. Bu da benim hevesimi köreltiyor."

İLK ALBÜMDEN SONRA SAF ROCK YAPAMADI
Teoman’ın müziği bırakma kararında samimi olduğunu düşünen bir isim de müzik eleştirmeni Naim Dilmener…

POPA GEÇTİ
Teoman’ın kendi kararıyla müzikten çekilmek istediğini ve iyi ettiğini söylüyor Dilmener: "İlk albüm sonrası, hiçbir zaman saf rock yapamadı. Daha çok pop yaptı ve pop piyasasında da işler berbat durumda. O piyasada değil Teoman’a, hafif farklı pop yapan hiç kimseye yer yok artık. Ya ‘onlar gibi’ olacaksınız ya da yok! Teoman da ‘yok olmak’ yerine, ‘kendi irademle çekileyim’ demiş olmalı. Teoman kendince önlemini aldı bu durumlara düşmemek için ve müziği bıraktı. Hayatının orta yerinde müzik olanların müziği bırakmaları diye bir şey bahis konusu değildir. Ticaretini bırakmaktan söz ediyor olmalı. Muhtemelen yazmaya, üretmeye devam edecektir. Bu özgürlük sayılabilir."

AYLİN ASLIM
BEN OLSAM ANONS ETMEM
Tıpkı Teoman gibi uzun yıllardır müzik sektörü içinde olan Aylin Aslım, ünlü müzisyenin gidişini şöyle değerlendirdi: "Teoman şarkı yazarlığı bir yana; sıkı bir okur, sıkı bir entelektüel, kalemi kuvvetli. Hayatta müziğin yanı sıra keyifle uğraşabileceği çok şey var ve muhtemelen biraz da bunlarla vakit geçirmek istiyordur. Ben olsam böyle bir kararı anons etmeden yapacağımı yapardım."

MELİS DANİŞMEND
KAFAYA RESET ATACAK!
Müzisyen ve müzik yazarı Melis Danişmend de Teoman’ın artık eskisi gibi olmadığını düşünüyor: "Müzikal açıdan bir tıkanma noktasında olduğunu zaten biliyorduk. Her ne kadar son albümü iyi eleştiriler alsa da, eskisi kadar şevkle müzik yapıyor gibi görünmüyordu. Hayatında radikal bir değişiklik yapmak istiyordu. Mektupları okuyunca onun ‘kafayı resetlemek istediğini’ anladım."

CENK ERDEM
TIPKI ŞARKISINDAKİ GİBİ PARAMPARÇAYDI
Teoman’la daha önce röportaj yapma şansı da olmuş, psikolog Cenk Erdem de medya ve fanların Teoman’ın üstüne fazlasıyla gittiğinden dem vuruyor ve ünlü müzisyenin psikolojisinin son dönemde çok iyi olmadığını gözlemlediğini söylüyor: "Bir konserine denk gelmiştim geçen ay Kıbrıs’ta. Tıpkı şarkısında olduğu gibi paramparçaydı.

KEYİF ADAMI
İnsan kayıp döneminde, bırakın müziği bırakmayı, her şeyden elini çekmek isteyebilir. Onunla tanıştığımda keyfine çok düşkün olduğunu görmüştüm. ‘Keyfimi bozan her şeyi hayatımdan çıkarırım’ demişti. Şimdi keyif vermediği için hayatından müziği çıkarıyor."

Aktüel Dergisi
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme