Neşet Ertaş’ın mezar yeri değiştirildi

Sanatçılar
Tedavi gördüğü hastanede dün sabah vefat eden sanatçı Neşet Ertaş son yolculuğuna uğurlanıyor. İzmir Karşıyaka’daki hastaneden sabah saat 04.30’da alınan cenazeyi, az sayıda seveni uğurlad...
EMOJİLE

Tedavi gördüğü hastanede dün sabah vefat eden sanatçı Neşet Ertaş son yolculuğuna uğurlanıyor.

İzmir Karşıyaka’daki hastaneden sabah saat 04.30’da alınan cenazeyi, az sayıda seveni uğurladı. Sevenleri, cenaze aracının ayrılışı sırasında kısa bir süre büyük usta için alkış tuttu. Ertaş’ın ailesi ve yakınları da, hastaneye ait bir minibüsle cenaze aracını takip etti.

Akrabası Metin Taplak’ın bindiği cenaze aracı havalimanı öncesinde, Ertaş’ın Karabağlar ilçesi Yunus Emre Mahallesi’ndeki evinin bulunduğu sokağın yakınından geçirildi.

Ertaş’ın cenazesi Adnan Menderes Havalimanı’ndan saat 07.00’de Ankara’ya uğurlandı.

Ankara’da cenazeyi karşılayanlar arasında Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da vardı. Gazetecilere açıklama yapan Bakan Günay, ”binbir renkli kültür gök kubbemizin en yüce direklerinden birisi” olarak nitelendirdiği Ertaş’ın, dün fani dünyadan ayrıldığını belirtti.

Bakan Günay, şunları kaydetti: ”Bütün kalbimle şuna inanıyorum, sesiyle, sazıyla, sözüyle, şiiriyle, duygularıyla, muhayyilesiyle ülkelerin, toplumların kültür yaşamına büyük eserler katmış insanlar sadece bu yalan dünyadan ayrılırlar, ölmezler. Onu bugün gerçek anlamıyla ebediyete uğurladığımızı düşünüyorum, sonsuz rahmet diliyorum. Bugün akşama kadar ona olan görevimizi millet adına, minnet borcumuzu yerine getirmeye çalışacağız. Ailesine, bütün sevenlerine dayanma gücü, sabır diliyorum.”

‘O BİZDEN ÇIKTI ARTIK’
Ertaş’ın oğlu Hüseyin Ertaş ise ”Bütün sevenleri sağ olsun, var olsun. O bizden çıktı artık” diye konuştu. Ertaş, gösterilen ilgiden dolayı da teşekkür etti.

Daha sonra Ertaş’ın cenazesini taşıyan araç defnedileceği Kırşehir’e doğru yola çıktı.

Ertaş’ın cenazesinin bulunduğu konvoy, Kırşehir girişinde karşılandı. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi morguna kaldırılan Neşet Ertaş’ın cenazesinin hastaneye getirilişi sırasında konvoya Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve Ertaş’ın oğlu Hüseyin Ertaş ve yakınlarının da bulunduğu çok sayıda araç eşlik etti.

Bu arada, Neşet Ertaş’ın cenazesinin Kırşehir’e getirildiği esnada belediye hoparlörlerinden türküler çalmaya devam etti.

DEVLET TÖRENİ YAPILACAK
Neşet Ertaş için devlet töreni yapılacak. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılacağı cenaze töreninde, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da bulunacak.

BABASININ YANINDA
Ertaş’ın cenazesi, Ahi Evran Camii’nde ikindi namazının ardından kılınacak cenaze namazıyla babası Muharrem Ertaş’ın yanına defnedilecek.

MEZAR YERİ DEĞİŞTİRİLDİ
Babasının mezarına yakın olması için Ertaş’ın mezar yeri, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın talimatı ile değiştirildi.

Bakan Günay, Kırşehir’e gelişinde Neşet Ertaş’ın oğlu Hüseyin Ertaş ile birlikte sanatçının Bağbaşı Mezarlığı’ndaki mezar yerinde incelemelerde bulundu.

Günay, kazılan mezar yerinin, Neşet Ertaş’ın babası Muharrem Ertaş’ın mezarına uzak olması nedeniyle, vasiyetine uygun olarak, ayak ucuna yeniden kazılmasını istedi.

Mezarlıklar Müdürlüğü ekipleri, eski mezar yerini kapatarak, Muharrem Ertaş’ın ayak ucunda yeni mezar yeri açtı.

Ntvmsnbc
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme