Neşet Ertaş’ın cenazesi yolda!

Sanatçılar
İzmir’de tedavi gördüğü hastanede dün vefat eden Türk Halk Müziği sanatçısı ve söz yazarı Neşet Ertaş memleketi Kırşehir’de toprağa verilecek. Karşıyaka’daki hastaneden sabah saat 04...
EMOJİLE

İzmir’de tedavi gördüğü hastanede dün vefat eden Türk Halk Müziği sanatçısı ve söz yazarı Neşet Ertaş memleketi Kırşehir’de toprağa verilecek.

Karşıyaka’daki hastaneden sabah saat 04.30’da alınan cenazeyi, az sayıda seveni uğurladı. Sevenleri, cenaze aracının ayrılışı sırasında kısa bir süre büyük usta için alkış tuttu. Ertaş’ın ailesi ve yakınları da, hastaneye ait bir minibüsle cenaze aracını takip etti.

Akrabası Metin Taplak’ın bindiği cenaze aracı havalimanı öncesinde, Ertaş’ın Karabağlar ilçesi Yunus Emre Mahallesi’ndeki evinin bulunduğu sokağın yakınından geçirildi. Adnan Menderes Havalimanı’nın kargo bölümüne getirilen Ertaş’ın cenazesini, oğlu Hüseyin Ertaş ve yakınları indirdi.
Ozanın ailesi ve yakınları VIP’den geçiş yaparak uçağa bindi. THY’ye ait tarifeli uçak saat 07.00’de havalandı.Ertaş’ın cenazesi, Ankara’dan karayoluyla, defnedileceği Kırşehir’e götürülecek.

Babamın avucuna defnedin

Neşet Ertaş’ın oğlu Hüseyin Ertaş, Medical Park İzmir Hastanesi’nde düzenlenen basın toplantısında, acılarının çok taze olduğunu söyleyerek, "Babası Muharrem Ertaş’ın yanına defnedilmeyi istemişti" dedi.

Neşet Ertaş’ın kardeşi Necati Ertaş ise abisinin Kırşehir’de defnedileceğini kaydederek, ”(Babamın avucuna defnedin) demişti” ifadelerini kullandı.

Mezarı hazırlanıyor
Neşet Ertaş’ın, memleketi Kırşehir’de hüzün var.
Kırşehir Belediyesi, sanatçının babası Muharrem Ertaş’ın mezarının da bulunduğu Bağbaşı Mezarlığı’ndaki mezar açma çalışmalarını sürdürüyor. Sanatçının, Başbaşı Mahallesi’nde 16 yıl yaşadığı evde de bakım yapılıyor.

Mahallemizin babasıydı
Neşet Ertaş’ın İzmir’de oturduğu mahallede de hüzün hakim.
Ertaş’ın komşusu Kezban Gürsoy, "Yürüyecek hali kalmamıştı. Konuşucak durumu da yoktu. Bize ‘hakkınızı helal edin’ dedi. Mahallemizin babasıydı, babamızı kaybettik. Sürekli ağlıyoruz. Onun adını mahallemizde yaşatacağız" dedi.

Bozkırın sesi kısıldı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Neşet Ertaş’ın her zaman sevgiyle saygıyla ve takdirle hatırlanacağını; en önemli kültür değerlerinden biri olarak gönülleri titreten türkü ve bozlaklarıyla kalplerde yaşamaya devam edeceğini bildirdi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Neşet Ertaş’ın ölümüyle bozkırın sesinin kısıldığını ve Türk Halk Müziği’nde bir dönemin kapandığını ifade ederek, bozkırın tezenesinin Türk kültürüne verdiği hizmetin hiçbir zaman unutulmayacağını söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Neşet Ertaş’ın ”bir gönül eri, ‘Gönül Dağı’ olmayı başarmış bir sanatçı olduğunu belirterek, ”Neşet Ertaş’ın adının milyonlarca seveni tarafından yaşatılacağına, sanat üslubunun gelecek nesilleri etkilemeye devam edeceğine yürekten inanıyorum” dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ”Bozkırın Tezenesi bil ki sazınla, sözünle öyle temiz bir hatıra bıraktın ki gönlümüz hep seni arayacak” ifadelerini kullandı.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Twitter’da yayımladığı mesajında, ”Anadolu’nun sesi, türkülerin babası Neşet Ertaş baba Hakk’a yürüdü. Allah rahmet eylesin. Ailesinin ve sevenlerinin başı sağolsun” değerlendirmesini yaptı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ”Halk müziğinin bu usta sesini yıllar yılı söylenecek türküleriyle hem yanımızda hissedecek, hem de yokluğunu duyacağız” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, yakından tanıdığı Ertaş’ın büyük sanatına rağmen mütevazı kimlikli, kişilikli bir insan olduğunu söyleyerek, ”Bu kadar erken kaybedeceğimizi düşünmemiştim. Biraz daha uzun ömürlü olacağını umut ediyordum yaşamının. Vefatından derin bir üzüntü duydum. Türk halk müziğine uzun yıllar emek veren ve unutulmaz eserlere imza atan sevgili Ertaş, ülkemizin önemli bir kaybıdır” diye konuştu.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, yıllardır söylediği türkülerle gönüllerde taht kuran, 7’den 70’e herkesin beğenisini kazanan, Anadolu’nun sesini gurbete taşıyan Neşet Ertaş’ın kıymeti ve yokluğunun, ölümünden sonra çok daha fazla hissedileceğini bildirdi.

Bugün ebediyete uğurlanacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre Neşet Ertaş’ın cenazesi saat 07.00’de İzmir’den Türk Hava Yolları uçağı ile Ankara’ya oradan da Kırşehir’e götürülecek.

Kırşehir Ahi Evran Camisi’nde öğlen namazını müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Ertaş, ebediyete uğurlanacak.

Erdoğan cenaze törenine katılacak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, sanatçı Neşet Ertaş için Kırşehir’de düzenlenecek cenaze törenine katılacak.

30-40 bin kişinin katılımı bekleniyor

Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Ertaş’ın cenaze törenine, yaklaşık 30-40 bin kişinin katılımını beklediklerini söyledi.

Bahçeci,”Kırşehir Belediyesi olarak, Kırşehirliler olarak. Orada inşallah ustamıza yakışır bir anıt mezarını da kısa sürede gerçekleştireceğiz” dedi.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme