Nazan Öncel: Hacıyatmaz Gibiyim

Sanatçılar
Kısa süre önce yeni albümü ‘Hayvan’ı hayranlarıyla buluşturan Nazan Öncel, bu 10’uncu albümünü Yeni Aktüel dergisine anlattı. Albümünü hazırlarken yaşadığı sürece değinen ünlü sanatç...
EMOJİLE

Kısa süre önce yeni albümü ‘Hayvan’ı hayranlarıyla buluşturan Nazan Öncel, bu 10’uncu albümünü Yeni Aktüel dergisine anlattı. Albümünü hazırlarken yaşadığı sürece değinen ünlü sanatçı; anne-oğul ilişkisinden Sezen Aksu’ya, Kemerburgaz’daki evinden yakın gelecekteki yeni albüm projelerine kadar merak edilenleri dile getirdi. İşte anlattıkları…

 ‘Hayvan’ sürecinde nasıl bir Nazan Öncel’diniz?

Haz aldıkları, içine kapandıkları, söyledikleriyle farklı bir ben vardı içerde. En duygusal, en çekincesiz, en iyimser, en mutlu, en öfkeli bin türlü ‘ben’lik zamanlarımda yazılmış şarkılardır bunlar. Böyle an’lardan oluşan parçalar bütünü denilebilir ‘Hayvan’ sürecine.

 ‘Demir Leblebi’ ve ‘Göç’ gibi albümlerinizle bir kuşağa damga vuran, büyük şarkılar yaptınız. Bu albümü yaparken hiç öncekilerin gölgesinde kalmaktan korktuğunuz oldu mu?

Şarkılarımı sözünü ettiğiniz kaygılardan azade yazmışımdır. Çünkü hep bir yükseklik korkum vardır. Bir başarı söz konusuysa şarkıların başarısıdır, ben sadece dinleyip de sevenler arasında bir köprü olmaya çalışıyorum.

"ANNEM BENİM" DİYE SESLENİR

 Bu albümde bir sürpriz yaptınız ve oğlunuz Serkan Öncel’le birlikte sözlerini yazdığınız ‘Bebişim’e yer verdiniz. Anne-oğul ilişkiniz nasıldır? Birbirinize nasıl seslenirsiniz?

Serkan’la aramızdaki kuşak farkından doğan mesafeyi kapatmak için biz de az uğraşmadık hani… Ama yine de yeri geldiğinde eleştirme hakkına sahip olduğunu bilir. Küçüklüğünde "bebişim" gibi laflar ederdim de şimdi kazık kadar adam oldu, bebişim desem ayıp olur. Ben ona "oğlusu" derim. O da bana çoğunlukla "annem benim" der. Mail’ler böyle geliyor, telefonlardaki ilk alo lafı da bu oluyor. Bir ağız dolusu "annem benim" demesine bayılıyorum.

 Geçmişte zor günler geçirdiğiniz, hayattan kopmak, gitmek istediğiniz zamanlarda genellikle neye tutundunuz?

Şarkıların insanı iyileştiren ve kaldırma kuvveti olan bir tarafı var. Yazmak çok iyi geliyor bana. Hayatta ne acılar var, bu da bir şey mi demek lazım galiba. Ne zaman başım sıkışsa elime kalem alıyorum. Kelimeler yetişiyor imdadıma.

SAKİN BİR YAPIM VARDIR

 Albümün en neşeli şarkılarından biri ‘Canım Bir Yanlış Yapmak İstiyor’. Spor olsun diye konuşanlara, Ferrari’yi satanlara da ufak bir gönderme var. Sizi en çok ne sinirlendirir?

Bütün gece çalıştığım için benim sabahım 12:00’de başlıyor. Bir gecede 10 defa yatıp kalkıyorum, uykuda bile kendime rahat vermiyorum. Aklıma geldikçe kalkıp bir şeyler yazıyorum. Hacıyatmaz gibiyim… Annem İzmir’de, oğlum New York’ta yaşadığı için uyku saatlerimde bile telefonumu kapatamıyorum, uyurken ısrarla çalan telefonlara acayip bozuluyorum o yüzden. Normalde sakin bir yapım vardır kolay sinirlenmem, fakat biri bir densizlik ederse sinirleniyorum.

Sinirlendiğinizde şarkı yazar mısınız?

‘Normal’ böyle bir zamanda yazılmış bir şarkı sanki? ‘Normal’ bir pazar sabahıma armağan gibi geldi. O gün ‘hayvan’ diyesim gelmiş demek ki.

SABAH

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme