Müzikle Otizm Tedavisi Yapan Müzisyen

Sanatçılar
Haber: Zuhal Erkek Bir çok ünlü sanatçıya vokalist, gitarist ve aranjör olarak eşlik eden ve kendi kurduğu orkestrasıyla Türkiye’nin birçok ilinde konserler veren Barkın Tarım’ın ikinci al...
EMOJİLE

Haber: Zuhal Erkek

Bir çok ünlü sanatçıya vokalist, gitarist ve aranjör olarak eşlik eden ve kendi kurduğu orkestrasıyla Türkiye’nin birçok ilinde konserler veren Barkın Tarım’ın ikinci albümü ‘Gönlüm Yollarda’ çıktı. Lösemili Çocuklar Vakfı, Otizm Vakfı, Spastik Engelliler Vakfı, Gönül Köprüsü ve eğitime destek konserleri gibi 100’den fazla yardım konserine katılan Barkın, otizmli çocuklara gönüllü olarak enstrüman dersleri veriyor.  Bizlerde on5yirmi5.com olarak bu genç sanatçı ile sizler için konuştuk.

Bize kısaca kendinizinden bahseder misiniz?

Hereke de doğrdum. Orhan Veli’nin şiirler yazdığı, Atatürk’ün ne ‘güzel yer’ dediği, Alman kralının’ Burada yaşamak istiyorum ‘dediği yerde . Çocukken tanıştım müzikle. Babam hem denizci, yelkenci ve müzisyenlik yapmış. Bende Önce yelken sonra müzisyenlik yapmaya başladım .Konservatuarı Haliç Üniversitesinde tam burslu olarak bitirdim. Müzik üzerine master yaptım .Müzisyenliğimin yanında Otizmli çocuklara gönül verdim ve müzikoterapi , engellilere müzikle yaşam gibi bir çok projemden dolayı BBC nin yayınladığı bir belgeselde 52 ülkede ülkemizi temsil ettim . Söz yazarlığı bestecilik reklam dizi film müzikleri gibi dallarda halen çalışmaktayım.BARKIN İLE RAPSODİ isimli programım hem yurt içi hemde yurt dışında marka oldu ve bu markayı albümlerimiz ve konserlerle taçlandırmaya gayret ediyorum.

BİR ÇOK MÜZİK ENSTÜRÜMANI ÇALMA YETİSİNE SAHİBİM

Müziğe nasıl başladınız?

Babam enstürüman çalardı bende ondan gördüm ve başladım . Gitar çaldığınızı biliyoruz bundan başka çaldığınız enstürüman var mı? Piyano , keman ve bağlamada çalabiliyorum. Bir çok enstürümanı çalma yetisine sahibim ama uzmanlık alanım gitar.

ALBÜM SATMIŞ SATMAMIŞ GİBİ DERDİM YOK

Bu çıkardığınız 2. albümünüz bize biraz albümünüzden bahseder misiniz? 

İlk albümüm “Hayata Dair” 2006 da yayınlanmıştı.  Yeni albümüm ise Gönlüm Yollarda ve bu albüm de severek yaptığım bir albüm oldu. Prodüktörlüğünü de kendim yaptığım için , satmış satmamış ticariymiş değilmiş gibi kaygılarla yapmadım .Ne hissediyorsam oturdum yazdım . Alper çam aranjörlüğünü yaptı . Nino Varon’un da bir şarkısı var .Çok  güze bir başucu albümü oldu kanımca .

Müzik kariyerinizde ki hedefiniz ne? Kendinize örnek aldığınız yerli ve yabancı sanatçılar var mı?

Asıl hedefim Türkiye de insanların ticari kaygılaran arınmış albümler yapmasını örgütleyerek dinleyiciye göre müzik değil müziğe göre dinleyici mantığını yerleştirmek en büyük hayalim. Belki Eurovisionunda kazanırım. Bu konuda da çalışıyorum .

Şarkılarınızın Can Bonomo şarkıları ile benzelik gösterdiğini söylüyorlar. Bunu nasıl değerlendiriyorusunuz?

Can Bonomo iyi bir müzisyen ve önünde çok başarılı olabileceği bir kariyer zamanı var. Benzerliğe katılıyorum çünkü bende Can Bonomo da farklı işler yapıyoruz .Bu farklılıktan dolayı kitlelerimiz çok geniş değil belki ama olsun birilerinin bu işi yapması şarttı .Felsefesi olmayan ticari şarkılardan çok sıkılmışken Can Bonomo imdada yetişenlerden oldu.

EUROVİSİON YARIŞMASININ SİYASİ YÖNÜ DÜŞÜNDÜRÜCÜ

Eurovision sanatçımızı nasıl buluyorsunuz? Eurovision’a katılmayı düşünüyor musunuz?

Çok başarılı bir seçim .Bence başarı kaçınılmaz olacak. Ancak bu yarışmanın siyasi yönü düşündürücü. Ülkeler birbirlerine yakınlık derecelerine göre puan veriyorlar bu çok acı ve manidar. Belki tek engel bu olabilir.

Şarkı sözlerinizi kendiniz yazıyorsunuz? Nelerden ilham alıyorsunuz?
Doğada var olan her şey esin kaynağım olabiliyor .Ama en çok deniz den etkileniyorum sanırım . Deniz olmayan bir yerde beste yapabilirmiyim bilemiyorum .

GENÇ MÜZİSYENLER CEHALETİ BERTARAF ETMELİLER

Müziğe yönelmek isteyen gençlere tavsiyeleriniz nelerdir?

Müzik disiplinli bir iş ve bu konuda çalışacak genç arkadaşlarımın öncelikle iyi eğitim almaları ve Türkiye de sanat yapmanın ne kadar zor olduğunu algılayarak bu zorluklara göğüs gerecek psikoloji ile yola çıkmaları şart. Zaman zaman haksızlığa uğrayacaklar, önemsenmeyecekler. Hatta bu işin bir meslek dalı olmadığını zannedenlerle karşılaşacaklar , bu yüzden her anlamda donanımlı olmaları ve cehaleti bertaraf edecek kapasite de olduklarından emin olmaları gerekliliğini unutmamalıdırlar.
 

on5yirmi5.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme