‘Müzik benim özgürlüğüm’

Sanatçılar
Nijerya asıllı Fransız şarkıcı ve şarkı yazarı Asa, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Paris’te yaşayan ailesinin, kendisi 2 yaşındayken Lagos’a geri döndüğünü kaydetti. Lagos’ta büyü...
EMOJİLE

Nijerya asıllı Fransız şarkıcı ve şarkı yazarı Asa, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Paris’te yaşayan ailesinin, kendisi 2 yaşındayken Lagos’a geri döndüğünü kaydetti.

Lagos’ta büyüdüğünü, üniversiteye de orada başladığını ancak daha sonra okul için Paris’e döndüğünü belirten Asa, “Paris’e gitmeden önce, müzik eğitimine başlamış ve ödüller kazanmıştım” diye konuştu.

Asa, şarkı yazmayı Lagos’ta öğrendiğini, burada müzik piyasasını az da olsa tanımaya başladığını ifade ederek, müziğe başladığı ilk yılların, kariyerinde çok önemli bir yere sahip olduğunu vurguladı.

Müziğin kendisi için “yaşam” anlamına geldiğini ifade eden Asa, şunları kaydetti:

“Müzik benim özgürlüğüm demek. Kendinizi küçücük bir odada ve o odadan hiçbir şekilde çıkabilme şansınız yokmuş gibi hissettiniz mi? Ben bunu çok uzun süre yaşadım. Müzik bu nedenle benim için çok önemli. Gitar benim silahım gibiydi. Çok fazla anlamı vardı benim için. Baş edemediğim her şeyin çözümüydü. Ayrıca insanlarla da tanışma aracıydı. Sokakta yürürken durdurup, ‘Hey müzisyen misin?’ diyenler oluyordu. Ayrıca ne zaman kendimi kötü hissetsem, şarkı söyleyip olanları unutuyordum. Gitarım ve küçük radyom bu dönemimde bana eşlik ediyordu. Ciddi olarak müziğe geçişim bu dönemin ardından oldu.”

“Otobüs biletiyle en mutlu olurdum”

Asa, ilk şarkı söylediği dönemde para kazanamadığını, buna rağmen mutlu olduğunu söyledi.

Sadece otobüs biletine yetecek kadar kazandığını anlatan Asa, “Otobüs biletiyle en mutlu olan kişi bendim. Paraya ihtiyaç duymuyordum. Bir yerden başka bir yere, şarkı söyleyebileceğim bir stüdyoya gidebildiğim için çok mutluydum. Mutlu bir şarkıcıydım” dedi.

İlk kez istanbul’a gelen sanatçı, Türk yemeklerini çok sevdiğini ifade ederek, “Yerel yemekleri çok seviyorum. Benim için İstanbul’un en önemli özelliklerden biri bu. Yemeği, özellikle de Türk yemeklerini gerçekten çok seviyorum” dedi.

Başarısını, kazandığı Prix Constantin ve Fransız Müzik Ödülleriyle perçinleyen Asa, turne kapsamında sahne aldığı İstanbul’un ardından 25 Temmuz’da Bonneville’de yapılan Pleins Feux Festival’ine katılacak.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme