Müslüm Baba büyük bir cazcıydı

Sanatçılar
Türkiye’de Kazancı Bedih’ten Kani Karaca’ya kadar dünya çapında müzisyenler yetiştiğini söyleyen Can Gox, “Müslüm Baba büyük bir cazcıydı” dedi. Müzikle ne zaman buluştun...
EMOJİLE

Türkiye’de Kazancı Bedih’ten Kani Karaca’ya kadar dünya çapında müzisyenler yetiştiğini söyleyen Can Gox, “Müslüm Baba büyük bir cazcıydı” dedi.

Müzikle ne zaman buluştunuz?

Çocukken saç fırçasını alıp şarkı söylemezdim (Gülüyor) okulumuzdaki gitar kursuyla müziğe adım atmış oldum. Herkes klasik gitar öğrenirken aileme akustik gitar aldırdım popüler şarkılar çalmaya başladım öğretmenlerim karşı çıkmadı aksine destek oldular. Daha sonra liselerarası müzik yarışmalarına grubumuzla katıldık ve devamı geldi…

Konservatuara girme hikayeniz ilginç aslında…

Devlet Konservatuarı’na girmek istedim bana ‘kulağın yok dediler’ almadılar ama Bilgi Üniversitesi’nden tam zamanlı burs kazandım. Yorum yapmak istemiyorum. Aslında onlarda haklı günde kaç kişiyi dinliyorlar sağlıklı karar veremediler diye düşünüyorum.

Aslında albüm çıkana kadar farklı bir alanda çalışıyordunuz…

12 yıl özel bir şirkette İdari İşler Müdürlüğü’ne kadar yükseldim. Ne saçıma ne kıyafetime karışan oldu işimi de bir yandan iyi yapıyordum, şirketin renkli yüzüydüm diyebilirim. İş sonrası gece sahneye çıkıyordum o zamanda tamamen farklı bir kişiliğe bürünüyordum. Gündüz Göksun, gece Gox oluyordum. Şimdi tamamen Gox olmaya karar verdim.

Gelelim Albümünüz ‘Yalnızım Ben’e… Nasıl karar verdiniz?

Kaybedenler Klübü filminin müzikleri bir rüzgar getirdi. Çok sahiplendi dinleyenler. Bu yükselmeyle hayatımdaki denge değişti müzik yoluna karar verdim. İç sesimi dinledim. Yol arkadaşlarım Gülce Duru ve Erdem Tarabuş’la birlikte üç ay boyunca kapandık. Keşke herkes hayatında iç sesini dinlese istediklerini yapabilse benim böyle bir şansım oldu. Hayat insan karşısına o kadar güçlü şeylerle geliyor ki bunu yap diye bağırıyor yapmasaydım birşeyleri kaçıracaktım denedim bakalım bundan sonra neler olacak.

Kuzey Güney’deki seslendirdiğiniz ‘Haydar Haydar’ çok ses getirdi…

Evet Kıvanç Tatlıtuğ ve Rıza Kocaoğlu’nun canlandıdığı vurulma sahnesinde söylediğim ‘Haydar Haydar’ şarkısı çok ilgi gördü. Bende seyrettiğimde çok etkilendim biran sesime yabancılaştım ama oyunculuklar o kadar güçlüydü ki müzikle beraber sahne çok yükseldi. 90 dakika kare ve resimle götürmek çok güçleşti artık. Sürekli yazmak gerçekten zor. Son olarak Neşet Ertaç ustanın ‘Neredesin Sen’ şarkısını 20 dakika dizisi için söyledim oradan da çok iyi tepkiler geldi.

Alternatif müzik şansı zor mu?

Alternatif müzik bu topraklar içerisinde zor. Sebebi de o kadar verimli ki yaşadığımız yer kültür açısından 7- 8 sene önce bana Türkçe albüm yaparmısın deselerdi hayır derdim. Önyargım vardı. Sizin şarkılarınızı çok sevdim hiç de böyle değilmiş diyen çok, bu durumda bize her gün bir kişi kazandırıyor.

Değişen ne oldu?

Olgunlaştıkça bu toprakları koklamaya başladım. Buradaki binlerce yıllık mucize ve hediyenin farkına vardım. Binlerce medeniyetin müziği var. Dünyanın hiç bir yerinde 300 km arayla müzik değişmiyor. Karadenize çıkıyorsunuz bir başka müzik, 100 km aşağıya indiğinizde başka bir müzik. Bütün isteğim karış karış dolaşmak keşfetmek konserlerlerimle her yere gitmek istiyorum.

Tarzınıza ne diyebiliriz?

Valla bilmiyorum (Gülüyor) rock sound var. Arabeske yakın kemanlar, elektro gitar, yaylı tanbur var. Ben isimlendiremiyorum kabul edenler, sahiplenenler bir ad koysunlar.

Eksikleri yok fazlaları var

Rahmetli Müslüm Gürses çok büyük cazcıydı. Dünya çapındaydı. Sahnede duruşu, müziği yükseltişi, seyirciye teslim etmesi, tekrar geri alması müthişti. Bu birinden öğrenilebilecek bir şey değil. Rahmetli  Kazancı Bedih büyük ustaydı, İbrahim Tatlıses’in gençlik dönemlerinde söylediği şarkılar müthiştir. Kani Karaca inanılmaz sestir. Newyork Üniversitesi dünyada böyle ses varmı diye araştırma yapmış, enstrümanlar sesinden  akord yaparmış. Rahmetli Neşet Ertaş, Türkiye’nin Jimmy Hendrix’idir. Tek bir sazla 5 bin bin kişinin karşısına çıkıp konser vermek yeri göğü inletmek nedemek biliyor musunuz. Araştırdıkça bu bilgilerle yeni karşılaşıyorum üzülüyorum aslında keşke daha erken karşılaşsaydım keşfetseydim diye.

Star

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme