Lorena Kürt Sorunu Hakkında Konuştu

Sanatçılar
Mckennitt, dinden siyasete bir çok konuda fikirlerini açıkladı. Dünya çapında 15 milyona yakın albüm satan, "The Wind That Shakes The Barley" adlı yeni albümünün Avrupa turnesinin tanıtımı i...
EMOJİLE

Mckennitt, dinden siyasete bir çok konuda fikirlerini açıkladı.

Dünya çapında 15 milyona yakın albüm satan, "The Wind That Shakes The Barley" adlı yeni albümünün Avrupa turnesinin tanıtımı için İstanbul’a gelen, Kelt müziğinin en önemli temsilcisi Loreena Mckennett dünya sorunları ile ne kadar ilgili olduğunu da içtenlikle anlattı. Ünlü sanatçı özellikle son albümü için, kişinin köklerinin etkisinin müziğine yansıdığını belirterek, sanatçının politik olması ile ilgili şu açıklamayı yaptı: "Zaman zaman görüşlerimi paylaşıyorum. Ancak bu konuda temkinliyim. Sanatçılar tabiki apolitik olmamalı. Ama bende bir insanım ve sadece sanatçı olduğum için görüşlerim ön plana alınmamalı" dedi.

Türkiye’deki Kürt meselesi hakkında bilgisi olduğunu ifade eden ünlü sanatçı, Kanada ve Amerika’daki demokrasi örneklerini vererek, genel olarak kişilerin bu süreçte nerede yer aldığı konusunda dikkatli olmaları gerektiğini belirtti. Müziğin barışa katkısını anlatan Mckennitt, Kıbrıs Magosa’da aldığı konser kararından sonra Yunan hükümetinin uyarısına dikkat çekerek, konserin bütün Kıbrıs’ı hatta başka ülkeden insanları bile biraraya getirmesinin ne kadar önemli olduğunu ifade etti.

Daha önceki albümlerinde, Türk müziği ve Türk enstrümanlarından kemençe ve udu kullanan Mckennett, Nilüfer’in yorumladığı "Çok Uzaklarda" isimli şarkıyı çok beğendiğini ve kendisini onore ettiğini ifade etti.

Programın sonunda Türkiye’nin ve misafirperver Türk halkının kendisi için çok önemli ve farklı bir yeri olduğunu belirten Mckennitt, yeniden Türkiye’de konser vermeyi dört gözle beklediğini ifade etti.

Habertürk

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme