Lady Gaga da “Sakıncalılar” Arasında

Sanatçılar
Çin Kültür Bakanlığı tarafından açıklanan yüz şarkıdan oluşan "internetteki sakıncalılar" listesinde Lady Gaga ve Beyonce gibi dünyaca ünlü pop yıldızlarının şarkıları da yer aldı. Listedeki...
EMOJİLE

Çin Kültür Bakanlığı tarafından açıklanan yüz şarkıdan oluşan "internetteki sakıncalılar" listesinde Lady Gaga ve Beyonce gibi dünyaca ünlü pop yıldızlarının şarkıları da yer aldı.

Listedeki şarkılar arasında çoğunluğu Hong Konglu, Japon ve Tayvanlı müzisyenlerin eserleri oluştururken, Lady Gaga’nın altı, Beyonce’nin ise bir şarkısı yasaklandı.

Şarkıları bulunduran interne sitelerine yollanan resmi yazıda Çin "ulusal kültür güvenliğine zarar veren" bu şarkıların 15 Eylül tarihine kadar sitelerden kaldırılması gerektiği belirtildi.

Çin’de geçerli olan düzenlemeye göre müzik eserlerinin resmi kurumlardan onay alması gerekiyor.
2009 yılında yürürlüğe giren düzenleme "kalitesiz ve bayağı" müzik eserlerinin önlenmesi ve fikri-sınaî hakların denetlenmesi gerekçesiyle uygulamaya kondu.

Kültür bakanlığının internet sayfasında sunulan listedeki şarkıların yalnızca yasa dışı müzik sitelerini hedef alıp almadığı ise bilinmiyor.

Lady Gaga yasaklanan altı şarkısı The Edge of Glory, Hair, Marry the Night, Americano, Judas ve Bloody Mary olurken, Beyonce’un Run the World (Girls) parçası kara listeye girdi.

Listede yaklaşık on yıl kadar önce piyasaya sürülen Backstreet Boys grubunun I Want It That Way parçasının da yer alması dikkat çekti.

Trt.net.tr

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme