Kerem Görsev, Grammy’den niye elendi?

Sanatçılar
Caz sanatçısı, piyanist ve besteci Kerem Görsev, iyi bir aile hayatı olduğunu ve bunu korumaya çalıştığını dile getiriyor. Zira müzikle ilgileniyor diye sabahlara kadar çalışıp eve geç gelmediğini söy...
EMOJİLE

Caz sanatçısı, piyanist ve besteci Kerem Görsev, iyi bir aile hayatı olduğunu ve bunu korumaya çalıştığını dile getiriyor. Zira müzikle ilgileniyor diye sabahlara kadar çalışıp eve geç gelmediğini söyleyen Görsev, sigara ve alkolü de ağzına sürmediğini belirtiyor.

Kerem Görsev, Türkiye’de caz denince akla gelen ilk isim. Pek çok ülkede caz konserleri veriyor. Aynı zamanda iyi bir aile babası. Albümlerini kızı için çıkardığını söylüyor. "Müzik yapıyorum diye eve geç geldiğim hiç olmadı." diyor. İyi bir aile hayatı bulunduğunu ve bunu korumaya çalıştığını vurguluyor. Cazın, alkolik müziği olarak da bilindiğini ifade eden Görsev, sigara-alkol kullanmadığını hatırlatıyor ve ekliyor: "Uyuşturucu yüzünden hayatını kaybeden bir sürü müzisyen var. Ancak alkol ve uyuşturucu olmadan da iyi müzik yapılabilir. Sanatta disiplin, sanılanın aksine çok önemlidir."

Cazın elit kesim müziği olarak bilinmesine karşı olduğunu belirten caz sanatçısı Kerem Görsev, "Yürekten gelerek yapılan müzik her kesime hitap eder. Belli bir kitlesi yoktur ve inançla yapıldığı takdirde insanları birleştirici özelliği vardır." yorumunu yapıyor. İstanbul’da artık yıl boyu caz müzik yapılıyor olmasının da müzik adına sevindirici bir durum olduğunu belirten Görsev, Anadolu’da bile caza ilginin arttığını ifade ediyor.
 
"Tüm sanat dallarında olduğu gibi müzikte de samimiyet ilk şart. Samimi olmayan şey hemen fark edilir. Müzikte moda peşinde koşanlar geçici bir süre dinlenir. Yaptığı müzikle bir duruş sergileyen tüm sanatçılara saygım var." şeklinde konuşan Görsev, buna 90’lardaki müzik piyasasının durumunu örnek veriyor. 90’larda popta yaşanan patlamanın bir moda sonucu oluştuğunu belirten ünlü müzisyen, o dönem müzik yapan sanatçılardan çok az sayıda ismin bugüne kaldığına dikkat çekiyor. Eğlence için dinlenilen müziğe de karşı olmadığını anlatan Görsev, "Bu bir tercih meselesidir. Benim de düşünce ve felsefeyi esas alan bir müzik anlayışım var." diyor.
 
Görsev, 14. ve son albümü "Therapy" ile 54. Grammy Ödülleri’nde "Best Large Jazz Ensemble" kategorisinde yarışacak. Grammy’de ilk 5’e kalacağını ama kulisi olmadığı için elendiğini düşünen müzisyen, uluslararası müzik yarışmalarında yabancı ülkelere gösterilen önyargıdan şikâyetçi. Görsev, "Albümü dinlediklerini bile sanmıyorum." değerlendirmesinde bulunuyor. Ünlü piyanist caz müziğin efsanevi isimleri Bill Evans ve George Shearing için yapılacak saygı albümlerinde de performanslarıyla yer alacak.

Zaman

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme